General

Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir !

Altın piyasası, yükselen faiz oranları ve enflasyon arasındaki çekişme içinde kalmaya devam ediyor. Ancak fiyatlar haftayı 1.850 doların üzerindeki aralığının en üstünde bitirdi. Bu nedenle analistlere göre, momentumun yükseliş tarafına kaymasını mümkün.

“Altın tam olarak olması gerekeni yapıyor”

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere altın fiyatları fils üç haftadır 1.850 dolar civarında seyrediyor. Cuma gününün başlarındaki yoğun satış baskısından sonra, fiyatların destekten sekti. Daha sonra fiyatı, 1.825 doların hemen üzerine çıkmasıyla, değerli metal dramatik bir toparlanma yaşadı.

Ağustos altın vadeli işlemleri, en son 1.876,50 dolardan işlem gördü. Bu da %1,5’lik bir kazançla haftayı sonlandırdığını gösteriyor. Geçen hafta beklenenden daha sıcak enflasyon da dahil olmak üzere hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler geldi. Bazı piyasa analistlerine göre, bu veriler değerli metal için yeni bir yükseliş ivmesi sağladı.

Altın

Aynı zamanda, hisse senedi piyasalarındaki daha fazla zayıflık altının güvenli liman cazibesini artırıyor. RJO Futures kıdemli piyasa analisti Bob Haberkorn, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altın tam olarak olması gerekeni yapıyor. Yatırımcılar bir kez daha altına enflasyon riskinden korunma ve güvenli liman varlığı olarak bakıyorlar.

Bob Haberkorn : Bu ortamda, gerçekten altını istersiniz

Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı, Tüketici Fiyat Endeksi’nin Mayıs ayında yıllık %8,6 arttığını açıkladı. Bunun ardından genel piyasa hissiyatı negatife döndü. Tüketici fiyatları, artan gıda ve enerji fiyatlarının etkisiyle 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

READ ALSO:   Haftaya Altın O Seviiyelerde ! – Kriptokoin.com

Cuma sabahından sonra, Michigan Üuniversitesi tüketici güven endeksinin 50 yılın en düşük seviyesi olan 50,2’ye düştüğünü söyledi. Aynı zamanda tüketiciler, önümüzdeki 12 ayda enflasyonun %5,4 artmasını bekliyor. Bob Haberkorn, hisse senetlerindeki satışları ve altın rallisini şu şekilde yorumluyor :

Piyasa, Federal Rezerv’in enflasyonu dizginlemek için yapabileceği hiçbir şey olmadığını anladı. Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi olası. Ancak, bu da, hiçbir yerde enflasyonu karşılayacak kadar yüksek olmayacaklar. Bu ortamda, gerçekten istediğiniz altındır.

Altın

Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen, artan tüketici fiyatlarının Fed’in politika hatası riskini artırdığını söyledi. Bununla birlikte Fed, bu konuda yalnız değil. Stratejist, dünya çapındaki merkez bankaları için de geçerli olduğunu belirtiyor.

“Bu zamana kadar altına karışmak istemiyorum”

Momentum şu anda altın boğalarını destekliyor. Öte yandan piyasalar, Fed’in gelecek hafta faiz oranlarını 50 baz puan artırmasını bekliyor. Bunun için altın piyasası hala zorlu rüzgarlarla karşı karşıya. Ole Hansen, piyasa faiz oranlarının sonunda ne kadar yükseleceğini anlamaya çalışıyor. Bu bağlamda, gelecek hafta altın konusunda tarafsız olduğunu söylüyor. Hansen, şu açıklamayı yapıyor :

Şu anda yatırımcılar piyasanın hangi yöne gideceğini bilmiyor. 1.875 doların üzerinde sürekli bir hareket görene kadar altına karışmak istemiyorum.

métal sari

Bart Melek : Yükselen faiz oranları, altın için hala negatif

TD Securities Emtia Stratejisi Başkanı Bart Melek, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta 1.850 dollar altın altına düşebileceğini söylüyor. Bunun nedeni olarak da Fed’in para politikası toplantısını işaret ediyor. Kısa vadede yükselen faiz oranlarının altın için hala negatif olduğunu sözlerine ekliyor.

READ ALSO:   Altın ve Bitcoin İçin Çok Önemli Tahminler : Neler Oluyor ?

Ancak Bart Melek’in, Fed’in enflasyonu ehlileştirmeye ne kadar kararlı olacağı konusunda şüpheleri var. Bu yüzden Fed’in ekonomiyi resesyona itme riskini göze alıp almayacağı sorusunun devam ettiğini de sözlerine ekliyor. Melek, Fed’in ‘faiz oranlarını artıracağını’ bekliyor. Ancak, uzun vadede altın konusunda yükselişe devam ettiğini kaydediyor. Bart Melek, şunları söylüyor :

Fed, enflasyonu kontrol altına almak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır değil.

Altın

Gelecek hafta tüketim verilerini izleyin

Piyasalar enflasyonu yakından takip ediyor. Analistler ve ekonomistler gelecek hafta ABD perakende satışlarına odaklandı. Bu doğrultuda yatırımcıların tüketim rakamlarına dikkat etmeleri gerektiğini söylüyorlar.

Enflasyonun tüketici üzerindeki olumsuz etkisinin devam etmesi muhtemel. Bu durumda Ole Hansen, daha zayıf tüketimin daha düşük ekonomik büyümeye yol açacağını söylüyor. Ekonomistler ise, güçlü bir işgücü piyasasının ve artan tasarrufların bu yıl şimdiye kadar tüketicileri desteklemeye yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Ancak, azalan satın alma gücü nedeniyle tasarruflar azaldı.

Daha yüksek fiyatlar nedeniyle reel gelirler üzerinde baskı var. Ekonominin bu alanındaki hizmetlere kıyasla fazlalıklar göz önüne alındığında bu durum, özellikle ilerideki mal harcamaları üzerinde ağır basacaktır. CIBC’deki ekonomistler, yüksek faiz oranlarının, yılın ikinci yarısında toplam tüketim artışının yavaşlayacak şekilde ayarlandığını söylüyor. Büyük bilet kalemlerine olan talebin ve konutla ilgili harcamaların sınırlandırmasının bunda etken olacağını belirtiyorlar.

READ ALSO:   5 Altın Analistinden "Son Dakika" Tahminleri : Neler Bekleniyor ?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button