General

Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir !

Altın piyasası, Federal Rezerv’in agresif faiz artırımları karşısında dirençli kaldı. Ancak, dengeleyici güçler değerli metale hakim olmaya devam ediyor. Bu nedenle analistlere göre piyasadaki duyarlılık, fiyatların tarafsız bölgede kalmasına neden olabilir.

“Altın piyasası, bu ortamda bir çekişme içinde kalıyor”

Dans son Kitco News Haftalık Altın Anketi’ne gore, Wall Street analistleri altın fiyatlarının yakın vadede ve bireysel yatırımcılarda yatay islem göreceğini tahmin ediyor. Ayrıca anket, değerli metalde yükseliş eğilimine işaret ediyor. Buna ek olarak, duyarlılığın fils zamanlardaki yüksek seviyelerinden düştüğünü gösteriyor.

Federal Rezerv, faiz oranlarını hızla artırarak, enflasyonu dizginlemeye ve ekonomiyi soğutmaya çalışıyor. Analistler, bu ortamda altın piyasasının bir çekişme içinde kaldığını açıklıyorlar. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Çarşamba günü Fed, faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Bu artış, 28 yılın en büyüğü olarak tarihe geçti. Aynı zamanda, komitenin güncellenen projeksiyonları, faiz oranlarının yıl sonuna kadar potansiyel olarak %3,5 oranında yükseldiğini gösteriyor.

Altın

Colin Cieszynski: Altın olması gerekeni yapıyor!

Öte yandan Fed’in bu şahin duruşuna rağmen altın fiyatları zeminini korumayı başardı. SIA Wealth Management Baş Piyasa Stratejisti Colin Cieszynski, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Son şey düşünüldüğünde, altının performansı etkileyiciydi. Bu haftaki fiyat hareketi beni cesaretlendirdi. Sarı métal olması gerekeni yapıyor. ABD doları hariç diğer tüm para birimlerine karşı yükseliyor.

Ancak Colin Cieszynski, fiyatların 1.800 dolar destek ve 1.880 dolar direnç arasında kaldığını belirtiyor. Analist, bu nedenle, kısa vadede külçe konusunda tarafsız olduğunu da sözlerine ekliyor.

Altın anketi sonuçları ne gösteriyor ?

Bu hafta 15 Wall Street analisti Kitco News’in altın anketine katıldı. Katılımcılar arasında, beş analist veya %33’ü yakın vadede altının yükseleceğini öngörüyor. Aynı zamanda, gelecek hafta üç analist ya da %20, sarı metal için düşüş eğilimindeydi. Diğer yedi analist ya da %47 ise, külçe için tarafsız kalmayı seçti.

Altın

Bu arada, en ligne Main Street anketlerinde 1.145 oy kullanıldı. Bunların 646’sı veya %56’sı altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. Diğer bir 280 veya %24 seçmen düşük olacağını öngörüyor. 219 seçmen veya %19’u ise yakın vadede tarafsız kaldı.

“Hisse senetlerinden kaçan yatırımcıların altına gitmesi mümkün”

Mevcut karışık hissiyat ortamında, altın fiyatları haftayı neredeyse %2 düşüşle bitirdi. Son islem 1.839 dolar civarında oldu. Ancak kıymetli maden piyasası hisse senetlerinden daha iyi performans göstermeye devam ediyor. S&P 500, ikinci haftasında keskin kayıpların yaklaşık %6 düştüğünü görüyor.

Altın

Faiz oranları yükseliyor. Bununla birlikte analistlere göre, önemli hisse senedi piyasası kayıplarına yansıyan artan durgunluk korkuları, altın fiyatlarını 1.800 dolar civarında destekleyecek. Equity Capital Piyasa Analisti David Madden, mevcut durumu şu şekilde yorumluyor :

Değerli metal bir aralıkta sıkıştı ve yakın zamanda fışkıracağını düşünmüyorum. Faiz oranları yükseliyor. Bu altın için négatif, ama hisse senedi piyasaları için de négatif. Hisse senedi piyasalarından kaçan yatırımcılar muhtemelen sermayelerinin bir kısmını altınla korumak isteyeceklerdir.

métal sari

Adam Button: Bu olduğunda sarı metal 2.000 doları geçecek

Analistler ayrıca, Federal Rezerv’in ekonomi için en büyük tehdit olarak gördüğü enflasyonun altın fiyatlarını yüksek tutacağına dikkat çekiyor. Sonuçta sarı metal bir güvenli liman varlığı olarak görülüyor.

Bununla birlikte bazı analistler, hisse senedi piyasalarındaki düşüşün yakın vadede değerli metale karşı işleyebileceği konusunda da uyarıyor. Yatırımcıların, marj gereksinimlerini karşılamak için altın varlıklarını tasfiye etmek zorunda kalmasını olası görüyorlar. Forexliv Baş Para Birimi Stratejisti Adam Button, şu açıklamayı yapıyor :

Böyle bir düşüşte saklanacak hiçbir yer yok. Bununla birlikte, külçe çoğu varlıktan daha iyi olacak. Fed duraklamaya geldiğinde veya hükümetler yeniden harcama yapmaya başladığında, altın 2.000 doları geçecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button