Altın Haftaya Bu Seviyelerde ! – Kriptokoin.com

Şahin bir Federal Reserve, altın fiyatını1.800 doların altına geri çekti. Ancak, değerli metal hafta sonuna doğru kazanımlarını kısmen korumayı başardı. Analistler, yılın fils tam haftasında ek oynaklık konusunda uyarıyorlar.

Fed, pivot veya duraklama sinyali vermeden yoluna devam ediyor

Büyük haber piyasaları, faizlerin gelecek yıl %5’in üzerine çıkmasıyla birlikte agresif Fed mesajını hâlâ sindiriyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Fed Başkanı Jerome Powell’ın faizlerin ‘bir süre’ orada kalacağını söyledi. Ayrıca, gelecek yıl için medyan tahmin, muhtemelen faizlerin %5,1’e kadar çıkacağını gösteriyor.

Kasım ayındaki daha düşük enflasyon rakamlarına rağmen, Fed, gelecek yılın başlangıcı için herhangi bir pivot veya duraklama sinyali vermeden yoluna devam ediyor. Powell’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu yıl yapılan 425 baz puanlık artırımlardan sonra bile faizlerin ‘yeterince kısıtlayıcı’ olmadığını söylemesi, şahin kesimdeki prtışy çok . Jerome Powell, şu açıklamayı yaptı :

Artık ne kadar hızlı gittiğimiz o kadar önemli değil. Nihai seviyenin ne olduğunu düşünmek çok daha önemli. Ve sonra, belli bir noktada, soru şu hale gelecek : Ne kadar süre kısıtlayıcı kalacağız ? Bu en önemli soru olacak.

Altın

Altın fiyatı birkaç ayın zirvesinden aşağı kaydı

CME FedWatch Tool’a gore piyasalar, Şubat ayı Fed toplantısı için %75 ihtimalle 25 bps’lik bir artış bekliyor. Ayrıca, %25 ihtimalle 50 bps’lik bir artış öngörüyor. Pepperstone’un araştırma baskanı Chris Weston, şu yorumu yapıyor :

Powell, 2024 için nokta grafiğinde tahmin edilen kesintilerin derecesini küçümsedi. Ayrıca, idéal olarak %2 enflasyona ulaşana kadar durmayacaklarını öne sürdü.

Önümüzdeki sıkı para politikası yoluna yanıt olarak, altın birkaç ayın en yüksek seviyesinden düştü. Bu hareketinde 1.800 doların altına geriledi. Hafta sonuna doğru değerli métal, kaybettiği kazançların bir kısmını geri aldı. Böylece, Şubat Comex altın vadeli işlemleri haftaya göre %0,63 düşüşle 1.799,30 dolarda kaldı.

Altın

« Bu durum altın fiyatı için oldukça olumsuz »

Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, fils gelişmeleri şu şekilde yorumluyor :

Altın, pek çok karışık sinyal gönderiyor. Belirsizliği ve Fed’in oran artışlarıyla doğru dengeyi sağlamaya çalıştığı fikrini seviyor gibi görünüyor. Faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı fikri, dengedeki altın fiyatı için oldukça olumsuz.

« Sarı metal, gelecek yıl güvenli liman haline gelecek »

Fed ayrıca 2023’te GSYİH’nın yalnızca %0,5 ve çekirdek PCE’nin %3,5 büyümesini öngörüyor. Fed’in mesajının bağlamını da dikkate almak çok önemli. Piyasalar, yılın fils tam islem haftası olduğu bir döneme giriyor. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, altının oldukça dalgalı işlem gördüğünü kaydediyor. Moya, kısa vadeli olarak altında düşüş eğilimi gösteriyor. Ancak uzun vadede görünümü yükseliş yönünde. Analiste de Bu bağlamda, şu açıklamayı yapıyor :

Altın traderlarının burada temkinli davrandığını göreceğiz. Daha hafif likidite nedeniyle ve yine de daha çok tek yönlü bir trade ve altına baskı olacak. Şu anda, daha fazla Fed sıkılaşması, daha fazla BCE sıkılaşması ve faiz oranlarının yükselmesini fiyatlandırmamız gerekiyor.

Edward Moya, gelecek yıl altının güvenli liman haline geleceğini de sözlerine ekliyor. Ayrıca analist, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Kripto üzerinde daha fazla baskı ve ekonomik verilerin hızla kötüleşmesiyle daha fazla baskı görmeye başladıkça, altın gelecek yıl daha fazla güvenli liman akışı görmeye başlayacak. İzlenmesi gereken bir sinyal, ETF alımı. İşlemlerin bir ivme kazandığını görmeniz gerekiyor. Gelecek yılın ilk yarısı için altında boğa pozisyonundayım.

Altın için fiyat tahminleri

Edward Moya, önümüzdeki haftaya girerken altının desteğinin 1.750 dolarda olduğunu söylüyor. Ayrıca, kazançların muhtemelen 1.840 dolarla sınırlanacağını belirtiyor.

Everett Millman, ilk direncin 1.800 dolar olduğunu kaydediyor. Ayrıca, bu seviyenin oldukça inatçı kalacağını sözlerine ekliyor. Bu arada, analiste göre acabit destek 1.775 dolarda. Ancak Millman, bu seviyenin başarısız olması durumunda muhtemelen altının 1.715 dolara düşeceği konusunda uyarıyor.

Haftalık altın teknik analizi

L’analyste teknik Christopher Lewis, bu haftaki altının teknik resmini şu şekilde çiziyor. Altın piyasaları hafta boyunca çok değişken oldu. Önce 1.820 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve biz çıkış yapmaya çalışırken yeniden yaşam belirtileri gösterdi. Bir noktada seviyenin üzerine çıkarak, piyasa daha sonra çok daha yükseğe çıkmaya hazır görünüyordu. Ancak, işimizi kapattığımızda, yine bu seviyenin altındaydık. Belki de hafta sonuna, hatta belki de tatillere doğru yola çıkmak için yeterli ivmeye sahip değiliz.

Piyasanın çok gürültülü olmaya devam edeceğini unutmayın. Ancak, likiditenin önümüzdeki birkaç hafta boyunca bir sorun haline geleceğini de hatırda tutun. Şamdanın dibinin ve belki de daha da önemlisi geçen haftaki çekicin dibinin altına düşersek, bu daha derin bir düzeltmeye sahip olduğumuzun bir işareti olur. Faiz oranlarına dikkat edin ! Çünkü, tekrar yükselmeye başlama ihtimali var. Bunun da genel olarak altın piyasası için kötü olması mümkün.

Öte yandan, haftanın yüksek seviyesini çıkarsak, bu muhtemelen 1,875 dolar seviyesine hareketin yolunu açar. Bu, altında büyük bir hareket başlatacak olan büyük bir direnç ve kırılma alanı. Şu anda işler devam ederken, bugün ile Yeni Yıl tatili arasında çok fazla yatay işlem göreceğimizi tahmin ediyorum. Birçok traderın yılın bu zamanında piyasaya çok fazla para yatırmak istemediklerini unutmayın. Çünkü, tatillere ve likidite eksikliğine daha fazla odaklanmaya başlarlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button