Altın Grafiğinde Golden Cross! 7 Analiste, Bunları Bekliyor ! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları aslında yılın başından bu yana yaklaşık %5 arttı. Ayrıca, yıl daha yeni başlasa da, piyasadaki yükseliş hissi neredeyse aşikar. Şimdilik sadece 1.900 doların üzerine çıktık ancak, bazı yatırımcılar ve analistler şimdiden gözlerini 2.000 dolar hedefine diktiler.

« Yatırımcılar, altına akın edecek !

Bazı ağır siklet piyasa oyuncuları, fiyatlar Kasım’ın iki yılın en düşük seviyesinden 300 dolar yükseldiği için altın çoğunluğa atlıyorlar. Roubini Macro Associates’in CEO’su ve NYU Stern School of Business’ta Fahri Profesör Nouriel Roubini, küresel ekonomiyi tehdit eden 10 ‘mega tehdit’ nedeniyle yatırımcıların altına akın edeceğini söylüyor.

Nouriel Roubini, altın fiyatlarının 2028 yılına kadar 3.000 dolara çıkacağını öngörüyor. ‘Dr. Kıyamet’ lakaplı Roubini, “Önümüzdeki beş yıl içinde getiri oranlarının yılda %10 civarında olmasını bekliyorum,” diyor.

Altın

“Altın satın almak için oldukça iyi bir zaman”

Roubini ile birlikte milyarder ‘tahvil kralı’ Jeffrey Gundlach, fiyatlar 1.800 doların üzerine çıktığında altının yükselişe geçtiğini söylüyor. Doubleline CEO’su, altının 2023 için tavsiyelerinden biri olduğunu söylüyor. Gundlach, « Altın satın almak ve altına sahip olmak için oldukça iyi bir zaman », diyor.

Federal Reserve’in agresif para politikası duruşu tahvil getirilerini 12 yılın en yüksek seviyesine ve ABD dolarını 20 yılın en yüksek seviyesine çıkarırken birçok yatırımcı 2022’de altından uzak durdu. Ancak analistler, Federal Reserve sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşırken bu eğilimin 2023’te tersine dönebileceğini söylüyorlar.

Analistler, ABD tahvil getirilerinin nihai Fed Fon oranını %5’in altında fiyatladığını ve bunun da ABD dolarının bu hafta yedi ayın en düşük seviyesine gerilemesine neden olduğunu belirtiyor. Birçok analist, hem tahvil getirilerinin hem de ABD dolarının zirve yaparak altının rallisini desteklediğini belirtiyor.

READ ALSO:   FED Faiz Kararını Açıkladı ! Altın ve Bitcoin Etkilendi
Altın

Çin’in altın alımları tam gaz devem ediyor

Ancak altın, yatırım talebinin toplamından daha fazlası. Küresel jeopolitik belirsizlik, değerli metali küresel döviz piyasalarında kritik bir unsur olarak desteklemeye devam ediyor. Bu hafta Çin Halk Bankası Aralık ayında 30 tonnes altın aldığını açıkladı. Bu, Eylül 2019’dan bu yana resmi olarak kaydedilen acabit satın alma olan Kasım ayında 32 tonnes altın alımını takip ediyor.

BNP Paribas piyasa analisti Chi Lo yakın tarihli bir raporda, altının Çin’in yuanın uluslararası güvenilirliğini güçlendirme ve ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi statüsüne meydan okuma planında çok birınöyylüs. Lo, raporunda, şu hususların altını çiziyor :

Renminbi’yi altına çevrilebilir hale getirmek, para birimini yabancı renminbi sahipleri için küresel bir yatırım yapılabilir varlığa dönüştürüyor ve onların Çin para birimine olan güvenini ve talebini artırıyor. Altına dayalı bir petro-yuan, işlemek için tam renminbi konvertibilitesini gerektirmez. Bu nedenle Çin’in aynı anda sermaye hesabının kontrolünü elinde tutmasına ve renminbi’nin uluslararasılaşmasını artırmasına izin verir.

Piyasa mi yoksa Fed mi rahat nefes alacak?

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Perşembe günkü veriler, ABD tüketici fiyatlarının Aralık ayında 2,5 yıldan fazla bir süredir ilk kez düştüğünü gösterdi. Verilerin Ardından Fed Politika yapıcıları, şubat ayındaki bir sonraki politika toplantısında enfrasyonun aralık ayında düşmeye devam ederek 25 baz puanlık bird BIRNLILIRnınınınününününününününününününününününününününününününününününününününü. TD Securities emtia stratejisti Daniel Ghali, fils gelişmeleri şu şekilde yorumluyor :

Altın fiyatları, piyasanın altın piyasalarında başka bir satın alma faaliyeti kaynağı olduğunu vurgulamak için iyi bir konuma sahip olduğu, beklentiler doğrultusunda gelen TÜFE’nin ardından yükseliyor.

Commerzbank analistleri bir notta, “Altın piyasasının, ABD para politikasının gelecekteki seyrine ilişkin kimin tahmininin daha doğru olduğu netleşene kadar, başlangıçta bir nefes alacağına inanıyoruz : piyasanın Fed’in yoksa ?” değerlendirmesine yer veriyor.

READ ALSO:   "Fiyat Baskılanacak" Stratejistler, Altın Beklentilerini Paylaştı !
Altın

“Golden Cross, teknik traderlardan daha fazla alım çekecek”

Gold Newsletter editörü Brien Lundin, “Altın 1.900 dolar seviyesini kolayca aştı. Bu büyük rakamlara ulaşmak yatırımcıları bir trende çekmeye yardımcı oluyor,” diyor. Lundin, altın için ‘golden cross’un teknik odaklı traderlardan daha fazla alım çekeceğini öngörüyor. Brien Lundin, doların düşüş trendinin altına yardımcı olduğunu ve bunun “devam etmesi muhtemel” göründüğünü söylüyor.

Kinesis Money’de piyasa analisti Rupert Rowling’e göre, TÜFE verileri enflasyonun şu anda aşağı yönlü bir yörüngede olduğunu doğruladı. Ancak yine de Fed’in %2’lik hedefinin oldukça üzerinde. Bu nedenle analist, Fed’in FOMC bu ayin sonunda toplandığında gösterge faiz oranlarını artırmasını muhtemel görüyor. Bununla birlikte, şu anda beklenti, artışın yalnızca 25 baz puan olacağı yönünde.

« Son iki sonuç da altın için yükseliş olur »

Brien Lundin, temelde para politikası için iki temel yol olduğunu söylüyor. Fed, enflasyonu başarılı bir şekilde hedef seviyesine yaklaştırdıktan sonra duraklar ve belki de döner. İkinci yol ise Fed, enflasyonu düşürmeden %2 hedefinin yakınında bunu yapar. Bu iki yolun sonuçlarına ilişkin olarak analiste, şunları belirtiyor :

Son iki sonuç da altın için yükseliş olur. Ancak hisse senetleri veya tahviller için yükseliş olmayacağı için ikincisi daha da fazla olur. Ayrıca, çeşitlendirilmiş portföylerden çok daha fazla tahsis çekeceğini söyledi. Hem temel hem de teknik açıdan, bu altın rallisinin bazı ayakları var gibi görünüyor. Şu anda biraz aşırı alım var. Bu yüzden önümüzdeki hafta bir duraklama şaşırtıcı olmaz. Ancak parlak metalin şu anda gösterdiği ivmeyi de göz ardı etmemeliyiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Haftanın Altın Grafiği Çıktı : İşte Görülecek Seviyeler !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Leave a Comment