Altın Fiyatları Yılın Başında… – Kriptokoin.com

Altın fiyatları, bir önceki seansta altı ayın zirvesine ulaştıktan sonra, güçlenen dolar ve yüksek Hazine getirilerinin ağırlık kazanmasıyla Çarşamba günü geriledi. Bununla birlikte, Perşembe günü, hafif toparlanma emareleri gösterdi ve 1.800 doların üzerinde tutunmayı başardı. Analistler piyasayı yorumluyor ve altının teknik görünümünü değerlendiriyor.

“Düzeltici geri çekilme ve kar alma”

Spot altın, yazı sırasında %0,25 artışla 1.808,3 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,1 düşüşle 1.815,8 dolara geriledi. Kitco Metals’in kıdemli analisti Jim Wyckoff, düzeltici geri çekilme ve kar almanın ardından, dış piyasaların günlük olarak metaller için daha fazla düşüşe geçtiğini söylüyor. Ayrıca, bunda etkisi olan yüksek dolar ve getirilere atıf yapıyor. Analiste, devam ederek şu açıklamayı yapıyor :

Fed’in agresif şahin para politikasının çoğunlukla fiyatlara yansıdığını görüyorum. Enflasyonun biraz gerilemeye başladığını görmeye başlıyorsunuz. Ayrıca, Çin şu et un gerçek bir joker.

Altın fiyatları

“O zaman, altın fiyatları için daha elverişli bir ortam mümkün olacak”

Bu arada, dolar endeksi (DXY) istikrara kavuştu. Ayrıca, 10 yıllık gösterge tahvil getirileri bir aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyelerine yakın kaldı. UBS analisti Giovanni Staunovo, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Yakın vadede Fed faiz artırımlarını altın için bir karşı rüzgar olarak görüyorum. Ancak ABD ekonomisi yavaşladığında ve Fed faiz artırımlarının bittiğini belirttiğinde, sarı metal için daha elverişli bir ortam mümkün.

“Bunlar, altın fiyatlarını etkileyen başlıca faktörler olacak”

Kinesis Money dış analisti Carlo Alberto De Casa ise gelişmeleri şu şekilde yorumluyor :

Eğer Çin’de Covid durumu yeniden kötüleşirse, bu durum altın için potansiyel olarak olumsuz olur. Ancak, aynı zamanda merkez bankalarını daha güvercin olmaya itmesi mümkün. Bu da altın fiyatları için olumlu olur.

Altın fiyatları

Geojit Financial Services emtia araştırma başkanı Hareesh V., doların performansı, enflasyon verileri, Fed’in faiz artırım yolu, Çin’deki gelişmeler ve jeopolitik gerilimin 2023’te altın fiyatlarını etkileyen başlıca faktırım olacağs.

READ ALSO:   4 Analiste, Altın Fiyatları İçin Çarpıcı Tahminler Yaptı!

Ayıların ve boğaların gözü bu seviyed !

Analistler altın fiyatlarının hala 1.800 dolar seviyesinin üzerinde kalmasına dikkat çekiyor. Bu seviyenin altında, boğaların altındaki fils yükselişin devam edebileceğine dair güvenini kaybetmeye başlayabileceğini söylüyorlar. Altın fiyatları, hem boğaların hem de ayıların yakından takip ettiği 1.800 kritik desteğinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, şu yorumu yapıyor :

Bunun nedeni, traderların fiyatın bu fiyat noktasının üzerinde işlem görmeye devam ettiği sürece, fiyat hareketinin doğru yönde hareket etme olasılığının daha yüksek olduğuna inanmalarıdır.

Altın fiyatları

Bununla birlikte, OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, yatırımcıların Federal Reserve yorumunda veya bazı olumlu ekonomik verilerde güvercin bir değişiklik olmaması durumunda, muhtemelen yeni yılın başlarında bireğyltme görezeltme.

Altın fiyatları teknik analizi: Boğa tendance devam ediyor

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Altın piyasaları Çarşamba günkü işlem seansında bu kanalın çıkışını görmeye devam ederken biraz geri çekildi. Bu noktada 1.800 dolar önemli olmaya devam edecek gibi. Ancak, bu noktada altının çok fazla ilgi görmeye devam etmesi oldukça dürüst. Bu noktada, en yüksek seviyelerin üzerine çıkabilirse, sonunda birçok kez önemli olan bir alan olan 1.875 dolar seviyesine doğru yol alacak. Bu seviyenin üzerine çıkmak, belki de 2.000 dolara kadar çok daha büyük bir hamleyi açar.

READ ALSO:   4 Ekonomiste Altın Fiyatında Olacakları Anlattı : Bu Seviyeler Geliyor !

Duruma bağlı olarak faiz oranlarının yükselebileceğini ve altının aynı anda aynı şeyi yapabileceğini unutmayın. Altın yükselirken ABD dolarının da yükselmesi mümkün. Bu yüzden bunu da aklınızda bulundurun. Bunun yapılamayacağını söyleyen pek çok uzman olduğunu biliyorum. Ancak, bunun nasıl doğru olmadığını görmek için tek yapılması gereken 1980’lerin bir tablosunu çıkarmak.

50 Günlük EMA geçmeye hazırlanıyor. Bu nedenle bu piyasanın uzun vadede daha yüksek seviyed devam edeceğini görmemizin muhtemel olduğunu düşünüyorum. Bu ara sıra geri çekilmeler yaşamayacağımız anlamına gelmiyor. Ancak altın iyi bir yıl geçirmeye hazır gibi görünüyor. Bu yüzden, bu geri çekilmelere potansiyel satın alma fırsatları olarak bakıyorum. Şimdi ve yıl sonu arasında, muhtemelen oldukça likit olmayan bir piyasa olacak. Bu yüzden büyük hareketler aramazdım. Ancak yükseliş durumunun devam ettiğini kesinlikle görüyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın ve Bitcoin İçin Haftalık Finansal ve Ekonomik Yorumlar!

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button