Altın Fiyatları Şimdi Bu Seviyelere Gidebilir! – Kriptokoin.com

Federal Reserve’in agresif faiz oranı artışları, dolar rallisini körükledi. Bu da değerli metalin varlıkları park etmek için güvenli bir yer olma rolüne meydan okudu. Böylece altın fiyatları, 2022’de üst üste ikinci yıl düşmeye hazırlanıyor. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Fed’in 2022’deki aşırı faiz artışları, altını baltaladı”

Piyasalar, Fed’in enflasyonla mücadelesinin önümüzdeki yıl değerli métal piyasalarındaki havayı belirlemesini bekliyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, yükselen enflasyon, Covid-19 kısıtlamaları ve yavaşlayan büyüme, değerli metallerin karışık bir 2022 geçirmesine neden oldu.

Bu arada, geçen yıl, Ukrayna krizinin ilk günlerinde altın, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler kilitlenirken 2020’de gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyeleri olan 2.000 doları aşmaya çok yaklaştı. Bununla birlikte, Fed’in faiz artışlarıyla ABD doları, bu yıl 20 yılın zirvelerine yükseldi. Bu da, Mart zirvesinden bu yana 250 dolar düşen dolar fiyatlı altın talebini aşındırdı. Bu doğrultuda, Exinity baş piyasa analisti Han Tan, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altının sıfır getirili bir varlık olduğu géçeğinin ışığında, değerli metallin güvenli bir sığınak ve enfrasyona karşı bir koruma olaarak geleneksel roleriri, fe’in 2022’deki a Gomirırı Faiz.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları için ralli öngörmemizin nedenlerinden biri bu”

Bu arada, ABD merkez bankasındaki üst düzey politika yapıcılar, son zamanlarda daha yavaş bir faiz artırımı yörüngesine bahse giren yatırımcıları şaşırtarak, enflasyonla ilgili niyetlerini açıkça ortaya koydu. Bu bağlamda Julius Baer 2023 emtia görünümünde, “ABD para politikası görünümünün, altın fiyatları için sürücü koltuğunda kalması gerektiğine inanıyoruz” diyor. Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff ise şu yorumu yapıyor :

Gördüğümüz fils enflasyon verileri, fiyatların biraz soğumaya başladığını gösteriyor. Bu, métal piyasası boğaları için cesaret verici. Ayrıca, ralliyi öngörmemizin nedenlerinden biri. Zayıf ABD dolar endeksi fiyatları destekliyor. Ancak, tahvil getirilerindeki artış kazançları sınırlıyor.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları, bu direnci kırarsa daha da yükselecek”

Analistler, piyasanın 2023’teki havasının, küresel merkez bankalarının köpüren enflasyona tepkisi tarafından yönlendirileceğini belirtiyor. Bu yıl Fed, Mart ayındaki sıfıra yakın faiz oranlarını %4.25-%4.5 aralığına yükseltti. Bu süreçte, 1980’lerden bu yana en hızlı faiz artışlarını gerçekleştirdi. Dolayısıyla bu da altını Mart’taki 2.000 doların üzerindeki rekor seviyeden aşağı doğru itti. SMC Global Securities’de emtia araştırmasından sorumlu başkan yardımcısı Vandana Bharti, şu açıklamayı yapıyor :

Altının düşük piyasa katılımı nedeniyle menzile bağlı kalmasının bekliyoruz. Altın fiyatları, 1.840 dolardaki direncin üzerine çıkması durumunda, muhtemelen daha da yükselecek. Autre ETF’lerine yapılan yatırımın 2023’te artması mümkün. Ayrıca, merkez bankaları, agresif bir şekilde güvenli liman altın satın alıyorlar. Bu da küresel ekonomiye pek güvenmediklerinin bir işareti.

Altın fiyatları

“Fed’in yavaşlaması, altın fiyatları için bir can simidi oldu”

Altın, Eylül ayındaki iki yılı aşkın süredir gördüğü düşük seviyeden toparlanarak 2022’de sadece %0,5 düştü. Tastytlive küresel makro başkanı Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Yılın büyük bölümünde altın, şahin bir Fed’in baskısı altındaydı. Ancak yıl sonuna kadar, bir miktar toparlanma gördü. Ayrıca, Fed’in yavaşlayacağına dair beklentiler üzerinde bir can simidi buldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Fiyatı Hafta İçinde Hangi Seviyelere Gidecek?

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button