General

Altın Fiyatları, O Rakamlara Gidebilir !

Altın fiyatları Cuma günü 1.800 dolarlık psikolojik eşiğin altına düştü. Bu arada Hindistan, girişleri engellemek için değerli metal üzerindeki ithalat vergisini artırdı. Bunun ve doların güçlenmesinin etkisiyle sarı metal, üst üste üçüncü haftalık kaybına ayarlandı.

Wang Tao: Altın fiyatları için 1.784 doların yolu açıldı

Spot altın, 16 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.791,30 doları gördü. Yazı sırasında %0,7 düşüşle 1.794,10 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,6 düşüşle 1.796,10 dolara geriledi. Reuters’in teknik analisti Wang Tao, spot altının 1.801 dollars desteğin altına düşmesinin, 1.784 dollars düşmesine yol açabileceğini söylüyor.

Hindistan, altın üzerindeki temel ithalat vergisini artırdı

Bu arada dolar, fils yirmi yılın zirvelerine doğru güçlenmeye devam ediyor. Bu da altını diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha az çekici hale getiriyor. Hükümet Cuma günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın altın üzerindeki temel ithalat vergisini %7,5’ten %12,5’e yükselttiğini kaydetti. Çünkü dünyanın en büyük ikinci değerli metal tüketicisinin talebini frenlemeye ve ticaret açığını düşürmeye çalıştığını söyledi.

READ ALSO:   Altın Fiyatı, Aralık'ta O Seviyelerde !
altın fiyatları

“Altın fiyatları bu yüzden düşük performans gösteriyor”

Sarı metal, bn büyük merkez bankalarının agresif para politikalarının ortasında kaldı. Bu yüzden 2021’in başından bu yana en kötü çeyreğini kaydetti. Külçe fiyatları, bu hafta yaklaşık %1,6 kaybetti. Bu arda, gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri, 6 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

SPI Asset Management yönetici ortagğı Stephen Innes, önden yüklemeli Federal Rezerv faiz artışları ve güçlü bir ABD doları tarafından yönlendirilen sönük emtia süper döngüsünden bahsediyor. Analiste, aşağı yönlü bir çekim yakalayan altının, bu yüzden düşük Hazine faizlerine rağmen düşük performans gösterdiğini söylüyor. Analiste, ayrıca şu değerlendirmeyi yapıyor :

Yatırımcılar nakit ve serveti korumak için altını tercih ediyor. Bununla birlikte, resesyon vurduğunda ve merkez bankalarının gevşemeye ihtiyacı olduğunda beklenen bir toparlanma olmadan önce altın fiyatları daha fazla düşebilir.

“Altın, daha sıkı Fed nedeniyle bu çeyreği daha düşük kapatıyor”

Küresel merkez bankalarından gelen şahin bir ton, getirisiz varlığa yönelik çekiciliği azaltıyor. Bu ortamda altın fiyatları, Cuma günü düştü ve beş yılın en kötü çeyreğine yöneldi. Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, şu yorumu yapıyor :

Altın, daha sıkı Federal Rezerv politika önerileri nedeniyle bu çeyreği daha düşük kapatıyor. Ayrıca, durgunluk endişeleri emtialardaki talebi düşürmesi için iyi bir şans.

altın fiyatları

“Spekülatif satıcılar fiyatları aşağı çekmek için harekete geçti”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere ECB’nin Portekiz’deki yıllık konferansında dünyanın en büyük merkez bankası başkanları konuştu. Başkanlar, yüksek enflasyonu düşürmenin acı verici olacağını, hatta büyümeyi çökertebileceğini söylediler. Ancak hızlı fiyat artışının yerleşmesini önlemek için hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini de kaydettiler.

READ ALSO:   Altın Fiyatları Sırasıyla Bu Seviyeleri Görebilir!

ABD verileri, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Nisan ayında aynı marjla yükseldikten sonra Mayıs ayında %6,3 arttığını gösterdi. Bunun ardından altın fiyatları kısa bir süreliğine yükseldi. Ancak altın, son birkaç seansta olduğu dar aralığa hızla geri döndü. Bu durumu Jim Wyckoff, şu şekilde yorumluyor :

Veriler, enflasyonun geçen aydan daha kötü olmadığını gösterdi. Bu yüzden başlangıçta traderlar, belki de Fed’in o kadar agresif olmayacağını düşündü. Bu da altına yardım etti. Ancak, piyasa hala düşüşte ve spekülatif satıcılar fiyatları aşağı çekmek için harekete geçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Analist ve Ekonomistler : Altın Bu Seviyelere Gidiyor !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button