General

Altın Fiyatları O Rakamlara Düşecek !

Altın fiyatları, Perşembe günü çoğunlukla sakindi. Ancak sarı metal, 2021 başlarından bu yana en kötü çeyreğiyle karşı karşıya kaldı. Çünkü dolardan gelen dikkat çekici bir gösteri yatırımcıları uzak tuttu. Ayrıca külçe, inatçı enflasyonla mücadele için agresif taktikler benimseyen üst düzey merkez bankaları tarafının gölgesinde kaldı. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Artan faizler ve ABD doları, altının düşük performansında rol oynuyor”

Altın, art arda üçüncü est düşüş yolunda ilerliyor. Altın fiyatları bu çeyrekte yaklaşık %6,4 düştü. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, artan faizler ve ABD dolarının altının düşük performansında rol oynadığını söylüyor. Ancak diğer para birimlerinde fiyatlanan altının çok kötü bir performans göstermediğini kaydediyor.

ABD doları fils yirmi yıldaki zirvelerinin yakınında geziyor. Beş yıldan fazla bir sürenin en iyi çeyreğini kaydederek, dolar fiyatlandırılmış altını diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha pahalı hale getiriyor.

Altın fiyatları

Enflasyonla mücadele, altın fiyatları için ters rüzgar oluyor

Dünyanın en büyük merkez bankası başkanları Çarşamba günü açıklamalar yaptı. Dünya çapında yüksek enflasyonu düşürmenin acı verici olacağını ve hatta büyümeyi çökertebileceğini kaydettiler. Ancak hızlı fiyat artışının yerleşmesini önlemek için hızlı bir şekilde müdahale yapılması gerektiğini söylediler.

READ ALSO:   Altın Fiyatı, Aralık'ta O Seviyelerde !

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, merkez bankaları enflasyonla mücadele için faiz oranı artışları yapıyor. Bu da daha yüksek tahvil getirilerine yol açıyor. Doğal olarak faiz getirmeyen külçeyi elde tutmanın fırsat maliyeti yükseliyor.

İlk çeyrekte Ukrayna-Rusya çatışması güvenli liman talebini artırdı ve altın fiyatları yükseldi. Ancak, külçe altının ikinci çeyrekteki performansı, yılın baslarında elde edilen kazanımları sildi. Mevcut durumda altın fiyatları, 2022’de başladıkları 1.800 doların biraz üzerindeki seviyelere geri döndü.

“Altın fiyatları için 1.780-1.790 dolar kritik bir destek seviyesi”

Öte yandan DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, ileriye dönük olarak, faiz artışları gelmeye devam ettikçe ve enflasyon beklentilerini aşağı çektikçe önyargının giderek daha düşeceğini söylüyor. Bu bağlamda 1.780-1.790 doların kritik bir destek seviyesi olduğunu da sözlerine ekliyor.

Bu arada faiz artırımlarının ekonomiyi çok fazla yavaşlatma riski var. Bununla birlikte yatırımcılar ayrıca, daha büyük riskin kalıcı enflasyon olduğunu söyleyen Fed başkanı Jerome Powell’ın yorumlarını değerlendiriyor.

Altın fiyatları

« Altın piyasası bir itme-çekme durumunda olmaya devam ediyor »

Altın, enflasyona karşı koruma olarak kaboul edilir. Bu nedenle genellikle ekonomik belirsizlikler sırasında fayda sağlar. Ancak artan faiz oranları, faiz getirmediğinden varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini artırır. High Ridge Futures metal ticareti direktörü David Meger, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Beklenenden biraz daha zayıf olan GSYİH rakamları, potansiyel olarak durgunluk durumuna doğru ilerleme endişelerini yaymaya devam ediyor. Sonuç olarak, güvenli liman varlıklarına doğru bir hareket görmemiz mümkün. Ancak, Fed enflasyonla mücadeleye güçlü bir şekilde bağlı. Bu yüzden altın piyasası bir itme-çekme durumunda olmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Haftalık Altın Tahminleri : Sıradaki Bu Seviyeler !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button