General

Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Tarihlere Dikkat!

Sarı métal, haftanın ilk yarısında ağır kayıplar yaşadı. Altın fiyatları, Eylül 2021’den bu yana en zayıf seviyesine geriledi. Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre, artan durgunluk korkuları ve sarı metal için kötüleşen talep görünümü arasındaki geniş tabanlı dolar gücü, altının üst üste dördüncü haftayı negatif bölgede kapatmasına neden oldu.

Ekonomik riskler hala massada

Yüksek etkili makroekonomik veri yayınlarının yokluğunda altın, haftanın başında nispeten sakin kaldı. Hatta Pazartesi günü neredeyse değişmeden kapattı. ABD’deki Bağımsızlık Günü tatili, piyasa hareketinin gün boyunca sakin kalmasına neden oldu.

Salı günü piyasaya dönen Amerikalı yatırımcılarla birlikte, güvenli liman akışları piyasaları domine etmeye başladı. Bu da güvenli liman dolarına destek sağladı. Bazı raporlar, Çin’in artan koronavirüs enfeksiyonları ve kötüleşen küresel ekonomik görünüm karşısında sokağa çıkma kısıtlamaları uygulamaya başlamasını muhtemel görüyor. Bu da piyasadaki hissiyatı büyük ölçüde etkiledi.

Altın fiyatları

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, küresel ekonomin Nisan ayından bu yana ‘önemli ölçüde karardığını’ söyledi. Ayrıca, artan riskler göz önüne alındığında gelecek yıl küresel bir resesyon olasılığını göz ardı edemeyeceklerini kaydetti.

Hindistan altın ithalata vergisini artırdı : Talep açısından negatif

Bilindiği üzere Hindistan, dünyanın en büyük ikinci altın tüketicisi. Ancak Hindistan, altına yönelik temel ithalat vergisini %7,5’ten %12,5’e çıkardığını açıkladı. Bu da altının talep görünümünü daha da bulanıklaştırdı. Dünya Altın Konseyi, 2022 Altın Yıl Ortası Görünümünde, şu değerlendirmeyi yaptı :

Özellikle birçok pazarda yerel altın fiyatlarının kayda değer ölçüde yükseldiği göz önüne alındığında, tüketicinin altın talebini baskılayacak yaygın bir ekonomik yavaşlama bekliyoruz. Yüksek Yerel Enfrasyon, Ekonomik Görünüme Ilişkin Belirsizlik ve Kısmen Rupi zayıfığının Etkilerini Hafifletmeyi Amaçlayan Altın Ithalat Vergisindeki Sürpriz Artış, Muhtelen AlTICHEDIDIDIDE ORIDEDUMINIDE ORIDEDUMODIDE ORIDEDIDE ORULINDIDIDE ORIDUMINIDE ORIDEDIDIDE ORIDUMINE ORIDEDIDE ORULINDIDID

Fed’in şahin tonu belirleyici olmaya devam ediyor

Bou arada Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere FOMC, Haziran ayı politika toplantısının tutanakları yayımladı. Katılımcıların yüksek enflasyonun kısıtlayıcı faiz oranlarını gerektirdiği konusunda hemfikir olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, enflasyon devam ederse daha kısıtlayıcı bir duruş olasılığının bulunduğunu kaydetti. Çarşamba günü, ISM Hizmetleri PMI anket sonuçları geldi. Veriler, hizmet sektöründeki ticari faaliyetin Haziran ayında güçlü bir hızla büyümeye devam ettiğine işaret etti. Ancak İstihdam bileşeninin 50’nin altına düştüğünü ve hizmet sektörü istihdamında bir daralmaya işaret ettiğini gösterdi.

Altın fiyatları

Fed’in şahin tonu ve güvenliğe yönelik yoğun uçuşla güçlenen ABD Dolar Endeksi, 107,00 seviyesinin üzerinde yaklaşık 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu da altın fiyatları üzerinde baskı uyguladı ve sarı metali geri adım atmaya zorladı.

Cuma günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), Tarım Dışı İstihdamın Haziran ayında 268.000 olan piyasa beklentisine kıyasla 372.000 arttığını duyurdu. Aynı dönemde yıllık ücret enflasyonu %5,3’ten %5,1’e geriledi. İşgücüne Katılma Oranı ise %62,3’ten %62,2’ye düştü. Bu rapordan sonra dolar bir miktar güç kaybetti. Bununla birlikte, altın fiyatları yükselen ABD Hazine tahvil faizleri arasında ivme kazanamadı.

Altın fiyatları için toparlanma imkanı var mı?

Çarşamba günü, BLS Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayımlayacak. Piyasalar, yıllık TÜFE’nin Mayıs’taki %8,6’dan %8,7’ye yükselmesini bekliyor. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE’nin %6’dan %5,9’a gerilemesi bekleniyor.

Altın fiyatları

Bu arada, piyasalar Temmuz ayında 75 baz puanlık (bps) bir faiz artışını neredeyse tamamen fiyatladı. Enflasyon rakamlarının bunu değiştirmesi olası görünmüyor. FedWatch Aracına gore, Eylül ayında 75 bps faiz artışı için yalnızca %30 olasılık var. Analiste, konuyu şu şekilde yorumluyor :

Bu nedenle, enflasyon baskılarının analistlerin tahminlerini aşması durumunda dolar için ek güç için yer var. Öte yandan, yumuşak bir enflasyon raporunun, dolarda aşağı yönlü bir düzeltmeyi tetiklemesi muhtemel. Bunun da altının bir toparlanma gerçekleştirmesine izin vermesi mümkün.

Altın fiyatları

“Altının talep görünümünün yakın vadede iyileşmesi beklenmiyor”

Bu arada Fed Cuma günü Ortak Enflasyon Beklentileri Endeksini yayımlayacak. Haftanın başlarında Bloomberg, Fed’in para politikasını belirlerken bu göstergeye çok dikkat ettiğini bildirdi. Analiste göre, Fed’in faiz görünümüne ilişkin piyasa fiyatlandırmasının, hafta sonu öncesinde bu verilerden etkilenmesi olası. Haziran Perakende Satış verileri ve Michigan Üniversitesi’nin Temmuz ayı Tüketici Duyarlılığı Endeksi de Cuma günü ABD ekonomisinde yer alacak. Analiste, genel olarak şu sonuca ulaşıyor :

Mevcut piyasa ortamında, yatırımcılar, altının istikrarlı bir şekilde toparlanması üzerine bahis yapmak için yeterince iyi bir neden bulmakta zorlanabilirler. Altının talep görünümünün yakın vadede iyileşmesi beklenmiyor. Piyasa katılımcılarının bir risque rallisi yapmaktan kaçınması muhtemel. ABD’den gelen enflasyon verilerinin yılın fils çeyreğinde Fed’in ayağını gaz pedalından çekmesi umutlarını canlandırması durumunda altının yönünü tersine çevirmesi şaşırtıcı olmaz. Ancak toparlanma girişimlerinin sınırlı kalması mümkün.

XAU

Altın fiyatları teknik görünümü ve altın duygu anketi

Piyasa analisti Eren Sengezer, altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Bu haftaki fiyat hareketini takiben, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi aşırı satım bölgesine 30’un altına düştü. Günlük RSI en son Ağustos 2021’de altına düştüğünde, altın teknik bir düzeltme yaptı. Bu yüzden kısa dönemde benzer bir islemin olması muhtemel.

XAU

Artan yönde, 1.765 dolar, 1.790 dolar öncesinde ilk teknik direnç olarak hizalanıyor. İkinci seviyenin üzerinde bir günlük kapanışın, Mart ayının basından itibaren tendance azalan çizgisinin ve 20 günlük SMA’nın bulunduğu 1.800 doğru uzun bir toparlanma için kapıyı açması olası.

Bununla birlikte, bu seviye olduğu sürece, satıcıların düzeltmeyi takiben altının hareketine hakim olmaları muhtemel. Aşağı yönde, 1.730 dolar, 1.720 dolar ve 1.700 dolar öncesinde geçici destek oluşturuyor.

XAU

FXStreet Forecast Anketi, uzmanların kısa vadede altın fiyatları üzerinde ezici bir şekilde ayı eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bir haftalık görünümde ortalama hedefin 1.716 dolar olduğunu kaydediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button