General

Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri ve Gelişmeleri Pas Edin !

Altın fiyatları, zayıf ABD doları endeksi (DXY) ve resesyon korkuları üzerine çift haneli kazançlarla Perşembe günü yükselişini sürdürdü. Usta isimler fils gelişmeler ve veriler ışığında piyasaları yorumluyor ve altın fiyatları için tahminlerini paylaşıyor.

Carsten Fritsch : Altın fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekici !

Altın, gün içinde 24,60 dolar artışla 1.873,30 dolarda işlem gören Ağustos altınıyla birlikte keskin bir yükseliş kaydetti. Bu haftanın başlarında altın, 1.830 dolar seviyesinin yakınındaydı. Bu arada ABD dolar endeksi Perşembe günü %0,61 düşüşle 101,87’ye geriledi. Commerzbank analisti Carsten Fritsch, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altın fiyatları, 1.830 doların altına düştükten sonra dün başladığı toparlanmayı sürdürüyor. Bloomberg tarafından takip edilen altın ETF’lerinin de dün 2,7 tonluk çıkış kaydettiği göz önüne alındığında, yükseliş daha da dikkat çekici.

altın fiyatları

“Verilerdeki herhangi bir zayıflık, altına yardımcı olabilir”

Altın yatırımcıları, Perşembe günü ABD özel bordrolarının Mayıs ayında sadece 128.000 arttığını gösteren ADP istihdam verilerine odaklandı ve bu, pandemi toparlanmasının başlamasıkandan bu yana en düşük.

Bu veriler, Cuma günkü tarım dışı maaş bordrosu verilerine bir bakış sağladığı için yatırımcıların radarlarında önemi son zaman yüksektir. Analistlere göre, verilerdeki herhangi bir zayıflık, Federal Rezerv’in şahin duruşunu düşürmeye ve altın fiyatlarının yükselmesine yardımcı olabilir. Bu bağlamda Carsten Fritsch, şunları söylüyor :

Fed Fon Vadeli İşlemleri şu anda ABD Fed’in sonraki iki toplantısında her biri 50 baz puanlık faiz artışı ve yıl sonuna kadar %2,8’lik kilit bir oranı işaret ediyor.

Jamie Dimon : Yaklaşan fırtına değil, bir kasırga !

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, agresif bir Fed karşısında büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeler, ciddi durgunluk korkularını harekete geçiriyor. En son sert uyarı, New York’taki bir finans konferansında kalabalığa yaklaşan ekonomik ‘kasırga’ hakkında bilgi veren JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon’dan geldi. Dimon, şunları ifade ediyor :

Biliyorsun, fırtına bulutları var dedim, ama değiştireceğim, bu bir kasırga. Kendinizi hazırlasanız iyi olur. JPMorgan kendini hazırlıyor ve bilançomuz konusunda çok tutucu olacağız. Ve şu anda ekonomik durumlar ‘iyi’ görünse de, ‘küçük’ bir kasırga mı yoksa ‘Sandy Süper Kasırgası’ mı olacağı hala belirsiz. Şu anda hava biraz güneşli, işler iyi gidiyor, herkes Fed’in bunu halledebileceğini düşünüyor. O kasırga tam orada, yolun aşağısında, bize doğru geliyor.

altın fiyatları

Dimon’un endişe duyduğu en önemli iki risk, Fed’in 1 Haziran’da başlayan niceliksel sıkılaştırması (QT) ve Ukrayna’daki savaşın emtialar üzerindeki etkisi. Dimon, varil başına 150 dolar veya 175 dolar olan petrolü dışlamıyor.

READ ALSO:   "Dar Bir Aralıktayız" 4 Analiste, Altın Tahminlerini Paylaştı !

“Altın fiyatları, şahin bir Fed’e rağmen yüksek seviyeleri korumayı başardı”

TD Securities’deki emtia stratejistlerine göre, Fed’in QT’sinin etkilerinin izlenmesi şart. “Sonunda niceliksel sıkılaştırma başlıyor ve likidite koşulları şimdiden önemli ölçüde kötüleşti” diyen stratejistlere göre, tabii ki, bu bir sürpriz değil. Stratejistler, şu açıklamayı yapıyor :

Ancak QT’nin akış etkisinin hala bir miktar ısırık olduğunu ve likidite buharlaştıkça tüm varlıklarda fiyat hareketini şiddetlendirebileceğini vurguluyor. Şu an için, altın fiyatları, şahin bir Fed anlatısına rağmen hala long tarafa doğru eğimli olan konsensüs pozisyonuyla yüksek seviyeleri korumayı başardı.

altın fiyatları

Jeffrey Gundlach, Fed’in enflasyon anlatısına yükleniyor

Jeffrey Gundlach, PDG de DoubleLine, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın enflasyonun nereye gittiği konusunda ‘yanlış’ olduğunu kabul etmesinin ardından enflasyon anlatısına yükleniyor. Jeffrey Gundlach, Twitter paylaşımında şunları söylüyor :

Aşırı teşvik enflasyona neden oldu. Sur iki yaşındaki zeki bir çocuk bunu tahmin edebildi. Uzun süredir Fed Başkanı olan Bayan Yellen…..evet, Fed Başkanı,…bugün olmadığını kabul etti. Enflasyonun parlak tarafında ve bu çok parlak bir yön, Build Back Biden geçmedi.

Gundlach ayrıca, ekonomik darboğaz gelirken Fed’den daha fazla teşvik almaması konusunda da uyarıyor :

Enflasyonun uzun vadede karanlık tarafı, yaklaşan krizde (ve her zaman yaklaşan bir ekonomik darboğaz vardır) hükümetin tepkisinin neredeyse kesinlikle daha fazla bedava para olacağıdır. Çok daha fazlası.

Edward Moya : Altın fiyatları güvenli liman akışlarından faydalanabilir

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, piyasa katılımcılarının Fed’in aşırı oranlı faiz artırımlarının ekonomik sonuçlarından endişe duymasıyla altının bu hafta güvenli liman teklifini yakaladıys.

READ ALSO:   Altın Yatırımcılarının Gözü Bu Veride: Neler Bekleniyor?

Altın, yatırımcıların Fed’in faiz artırım kampanyasını yakın zamanda gevşetmeyeceğine dair endişeleri nedeniyle güvenli liman akışlarına geri dönüyor. Edward Moya, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor :

ABD’deki ücret baskıları hafiflemiyor ve bu, enflasyoniste baskıları birkaç a daha devam ettirebilir. Ukrayna’daki savaş, ABD sinyal verdikten sonra bir tırmanış görebilir. Çünkü Ukrayna’ya gelişmiş roket sistemleri verecekler.

sari métal

Jim Wyckoff’tan altın fiyatları teknik analizi

Altın fiyatlarının teknik görünümüne bakan kıdemli analist Jim Wyckoff, Ağustos vadeli altın fiyatlarının dört haftanın en yüksek kapanışına hazırlandığını belirtiyor. “Günlük çubuk grafikte 11 haftalık fiyat düşüş trendi en azından geçici olarak reddedildi” diyen analist, ayıların ve boğaların mücadelesini şu şekilde tasvir ediyor :

Ayılar hala genel olarak kısa vadede teknik avantaja sahip ancak boğalar ivme kazandı. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.900 dolarda katı direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını sağlam teknik desteğin 1.800 doların altına itmek. İlk direnç 1.882,50 dolarda ve ardından 1.900 dolarda görülüyor. İlk destek 1.850 dolarda ve ardından bu haftanın en duşük seviyesi olan 1.830,20 dolarda görülüyor.

XAU

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Fiyatı Sırasıyla Bu 2 Seviyeye Düşebilir!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button