General

Altın Fiyatları FED’in Ardından Bunu Bekliyor!

Altın fiyatları Perşembe günkü Avrupa seansı öncesinde 1.830 dolara geri çekildi. Sarı métal Fed kaynaklı toparlanmayı azaltıyor. Altın, Fed’in piyasaları alt üst etmesinin ardından önceki gün bir ayın en yüksek rallisini yaptı. Ancak piyasa analisti Anil Panchal göre külçenin fils zayıflığını değerlendiriyor. Analiste göre, durgun bir islem seansı sırasında DXY’nin toparlanma hareketleriyle bağlantılı olabilir.

Faizler altın ayıları umutlu tutuyor

ABD 10 yıllık Hazine faizleri, gün içi en düşük seviyesi olan %3,288’den %3,32’ye yükseldi. Buna rağmen, gösterge tahvil kuponları üst üste ikinci günde de en geç 7,3 baz puan (bps) düşüşle negatif kaldı. Fed’in açıklamalarının ardından tahvil kuponları düştü. Bunun Mart ayının başından bu yana en fazla düşüş olduğunu belirtmekte fayda var.

Altın fiyatları Fed’in eylemini neşelendirdi ancak boğalar temkinli kaldı

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Fed Çarşamba günü, 75 baz puanlık bir artış yaptı. Dolayısıyla Fed, enflasyon korkularıyla savaşmak için 1994’ten bu yana en büyük faiz artırımını açıklamış oldu. Bu arada Fed enflasyon beklentilerini düşürdü. Ayrıca, bu yıl ve gelecek yıl için enflasyon tahminlerini de revize etti. Ayrıca, politika yapıcılar bir sonraki toplantıda 50 veya 75 baz puanlık artırım sinyali de verdiler.

Altın fiyatları

Ancak Fed’in 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimalini reddetmesi ve Baskan Jerome Powell’ın ölçülü açıklamaları altında bir rahatlama rallisini tetiklemiş görünüyor. Bununla birlikte, büyük merkez bankaları daha yüksek faizler yolunda kalmaya devam ediyor. Bu da tahvil satıcılarını destekliyor ve altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

READ ALSO:   Dünya Altın Konseyi: Altın Yılın Geri Kalanında...

Çin bağlantılı manşetler alıcıları test ediyor

Çin’den gelen manşetler, geç altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yapıyor gibi görünüyor. Covid korkuları ve Çin-Amerikan rekabeti, altının toparlanmasına meydan okuyor. Buna Tayvan üzerinde, dünyanın en büyük altın tüketicilerinden birini çevreleyen karamsarlık da dahil.

Off-shore yatırımcıların Çin’e olan güvenini kaybetmiş gibi göründüğünü belirtmekte fayda var. Bu da ejderha ulusu için daha fazla sıkıntıya işaret ediyor. Reuters, şu haberi geçti :

Farklı para politikası Çin faizlerini ABD’li muadillerinin altında sabit tutuyor. Bu yüzden off-shore yatırımcılar, Mayıs ayında üst üste dördüncü ay ve yaklaşık beş buçuk yılın en hızlı oranında Çin tahvillerini azalttı.

Altın fiyatları

Opsiyon piyasası, satıcının hakimiyetini gösteriyor

Opsiyon piyasası, önceki gün altındaki düzeltici geri çekilmeye rağmen, traderların ayı eğilimini göstermeye devam ediyor. Bununla birlikte, risque tersine çevrilmesi (RR), mevcut -1.120 verisiyle bir aydaki en büyük haftalık düşüşe hazırlanıyor. RR’nin, sırasıyla call ve put olarak bilinen, piyasadaki yükseliş ve düşüş bahisleri arasındaki fark olduğunu belirtmekte fayda var.

Altın fiyatları için yatırımcıların gözü Cuma günü Fed’de olacak

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü Washington DC’de bir konuşma yapacak. ABD merkez bankacısı kısa süre önce ABD ekonomik geçişini övdü. Ayrıca %2,0 enflasyon hedefine ulaşmaya hazır olduğunu gösterirken, piyasanın daha yüksek faizlere ilişkin korkularını yatıştırdı. Analiste, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Powell, ABD ekonomisinden şahin beklentileri yinelemesi muhtemel. Ayrıca bazı piyasaların beklediği gibi, 100 baz puanlık faiz artışlarını geri çevirmesi olası. Bu durumda, altın fiyatları daha fazla aşağı yönü olacaktır.

Altın fiyatları

Altın fiyatları teknik görünümü

Piyasa analisti Anil Panchal altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Altın fiyatları, Nisan-Mayıs aşağı yönlü %23,6 Fibonacci düzelmesinden geri döndü. Bu nedenle, bir aylık yatay dirençten Fed’den ilham alan toparlanmayı azaltıyor. Bununla birlikte, geri çekilme hareketleri, RSI (14) hattındaki bir toparlanma ve yakın zamanda daha güçlü MACD sinyalleri arasında şüpheli olmaya devam ediyor.

READ ALSO:   "Haziran'ı Bekleyin" Diyen Ekonomistten Önemli Altın Tahmini !

Öyle Olsa Bile, 1.837 Dolarlık ani Direncin Yukarı Yönlü Açıklanması, Altın Alıcılarını 100-sma ve 200-sma’nın yaklaşık 1.848 Dolarlık Bir Yakınsaması izlemek için güçl güçir. Fiyat 1.848 doları geçerse, 24 Mayıs’tan itibaren 1.880 dolara yakın yukarı eğimli bir trend çizgisi kuzeye doğru ekstra bir filtre görevi görecek.

Alternatif olarak, geri çekilme hareketlerinin, yukarıda belirtilen aylık desteği 1.805 dolar civarında yeniden test etmesi mümkün. Bunu takiben, 1.800 dollars eşik, altının daha da aşağı yönlü olması için bir doğrulama noktası görevi görecek.

Bu durumda, 1.786 dollars yakın bir önceki ayın en duşük seviyesi ve 1.748 dollars yakın Nisan-Mayıs hareketlerinin %61,8 Fibonacci Genişlemesi (FE) piyasanın dikkatini çekecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   5 Analistten Büyük Tahminler : Altın Bu Diplere Gidiyor !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button