Altın Fiyatları Bu Seviyeleri Kıracak !

Fransız yatırım bankası Societe Generale’deki (SocGen) emtia analistlerine göre, altın fiyatları için 2.000 doları aşmanın hala bir yolu var. Hatta Fed yıl boyunca agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye devam etse bile.

Société Générale : Altın fiyatları, 2.100 dolar olacak

Banka, Çarşamba günü en son emtia görünümünü yayınladı. Analistler altın fiyatları tahminlerini yükselttiler. Değerli metalin 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar ortalama 2.100 dolar civarında olacağını öngörüyorlar. Bununla birlikte, banka fiyatların gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar 1.800 dolara düşeceğini tahmin ediyor. Bu yüzden bu durumun, altın için yüksek su işaretini temsil etmesi muhtemel.

Analistler, altın piyasasına hakim olan en önemli faktörün reel faiz oranları olduğunu söylüyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyorlar :

Para ve maliye politikasının enflasyon kadar hızlı olmasa da sıkılaşmasını bekliyoruz. BU yüzden çok yakın vadede hala destekleyiciyiz.

altın fiyatları

Güncellenmiş görünüm, Federal Rezerv’in enflasyonu soğutmak için agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesiyle ortaya çıkıyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Fed, Çarşamba günkü toplantısında politika faizini 75 baz puan artırdı. Ayrıca piyasalar, Temmuz’da da 75 baz puanlık bir artış ihtimalini %100 olarak fiyatlıyor.

“Jeopolitik belirsizlik altın fiyatları için destekleyici olacak”

Bununla birlikte SocGen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan jeopolitik belirsizliğin altının güvenli liman cazibesini desteklemeye devam edeceğini söylüyor. Son olarak, Fransız bankası artan hisse senedi piyasası oynaklığının altın fiyatını yıl boyunca daha da yükselteceğini öngörüyor.

Öte yandan analistlere göre, hem hisse senetleri hem de tahviller çökerken, altın %2,3 daha yüksek YTD’yi öğütüyor. Analistler, yatırımcıların, hisse senetlerinden/tahvillerden uzaklaşarak, risklerini çeşitlendirmek için altın varlıklarını artırdığını belirtiyor.

altın fiyatları

SocGen’e göre altın fiyatları gelecek yıl düşecek

Ancak analistler, daha yüksek altın fiyatlarının uzun vadede sürdürülebilir olmayacağını kaydediyor. Banka, enflasyon baskılarının soğuması ve jeopolitik gerilimlerin hafiflemeye başlamasıyla, altın fiyatlarının gelecek yılın sonuna kadar 1.600 dolara düşeceğini tahmin ediyor.

READ ALSO:   Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmelere ve Tarihlere Dikkat!

SocGen, enflasyonun sıcak kalacağını söylüyor

SocGen ekonomistleri tahminlerini %6,6’dan %7,6’ya yükselttiler. Bu, Fed’in yetişmemesi beklenen artırımlarıyla birleştiğinde, altın için bobine négative oranların mükemmel bir karışımını yarattı. Ekonomistler üçüncü çeyrekte ABD 10 yıllık nominal faizlerinin ortalama %3,25 olarak tahmin ediyor. Bu nedenle reel faizlerin kısa vadede derinden negatif seviyelerde kalması gerektiğini söylüyorlar.

Yatırım talebi altın fiyatlarını yönlendirmeye devam edecek. Analistler, 2022 yılına kadar altına dayalı borsada işlem gören fonlara sağlam bir yatırımcı ilgisi görmeyi beklediklerini söylediler. Banka, altına dayalı ETF’lerin bu yıl 350 ton artacağını öngörüyor.

altın fiyatları

Enflasyon baskısına bakıldığında, SogGen, essence fiyatlarının varil başına 150 dolara ve hatta varil başına 200 dolara kadar yükselme potansiyelini görüyor. Bu yüzden artan fiyatlar konusunda şahinliğini koruyor. Analistler, bu fiyatların sürdürülebilir olmayacağını ve nihayetinde talep yıkımına yol açacağını da sözlerine ekliyor. Bu kapsamda şu açıklamayı yapıyorlar :

Üçüncü çeyrek için essence için tahminimiz 130 dolar/varil. İleriye dönük ürün çatlaklarına dayanarak, varil başına eşdeğer ürün fiyatı endişe verici bir şekilde 200 dolar/varil’e yakın. 150 dolar/varillik yukarı yönlü riskimiz geçerse, ürün fiyatlarının bu fiyat seviyesini kolayca aşması mümkün. Ancak, bu kesinlikle ürün talebinin yok olmasına neden olur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Hafta İçinde Bu Seviyelere Hazır Olun !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Leave a Comment