Altın Fiyatları Bu Seviyelere Oynuyor ! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları, uzun Noel hafta sonunun ardından alım satımın zayıf olmasına rağmen, Salı günü yükseldi. Bunda dolardaki düşüşün dolarla fiyatlanan külçeyi off-shore alıcılar için daha ucuz hale getirmesi etkili oldu. Analistler piyasası yorumluyor ve altının teknik görünümünü analiz ediyor.

“Fed dönerse altın fiyatlarında sürdürülebilir iyileşme mümkün”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın, yılın sın haftasına yükselişle aşladı. Spot altın, basın zamanında %0,63 artışla 1.809 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,79 artışla 1.818 dolara yükseldi. Bu arada, dolar endeksi (DXY) %0,2 düştü.

Ulusal Sağlık Komisyonu, en büyük altın tüketicisi Çin’in 8 Ocak’tan itibaren gelen yolcuların karantinaya alınması zorunluluğunu kaldıracağını açıkladı. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, Çin’in karantina kurallarını gevşetmesi nedeniyle risque hissiyatının iyileştiğini söylüyor. Buna ilaveten, doların gevşemesinin altın fiyatlarına yardımcı olduğunu kaydediyor. Wong, ayrıca şu değerlendirmeyi yapıyor :

Para politikalarının agresif sıkılaştırılması, artan reel getiriler ve doların güçlenmesi arasında altın 2022’nin büyük bölümünde zayıftı. Ancak Fed’in politika ayarlama moduna geçmesiyle durum tersine döndü. Fed dönerse altın fiyatlarında sürdürülebilir iyileşme mümkün.

Altın fiyatları

Altın fiyatları teknik analizi

Piyasa analisti Sagar Dua, altın fiyatları teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Altın fiyatları, Cuma gününün en yüksek seviyesi olan 1.804,00 doları aştı. Muhtemelen, daha sonra müzayede profilini 1.800,00 dolar psikolojik direncinin üzerine kaydıracak. Kıymetli metalin, piyasa katılımcılarının risque iştahındaki iyileşme ile birlikte yukarı yönlü ivmesini sürdürmesi mümkün.

Altın fiyatları, dört saatlik bir ölçekte oluşan Rising Channel grafik modelinin alt kısmını test ettikten sonra toparlandı. Yukarıda belirtilen grafik formasyonunun üst kısmı, 15 Kasım’ın en yüksek seviyesi olan yaklaşık 1.786,55 dolardan, alt kısım ise 29 Kasım’ın en düşük seviyesi olan 1.740,00 dolaraşirdi yerle. Yaklaşık 1.791,00 dolar seviyesindeki 100 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama (EMA), altın fiyatları için önemli bir destek oldu. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14), 40.00 yakınlarına düştükten sonra güç kazandı. Bu da aşağı yönlü hareketin sınırlı olduğunu gösteriyor.

Altın fiyatları
Altın fiyatı 4 saatlik grafik

Altın fiyatları teknik görünümü

Analiste teknik Anil Panchal, altının teknik resminde gördüklerini şu şekilde açıklıyor. Altın fiyatları, yaklaşık 1.782 dolar olan 200 Günlük Hareketli Ortalama’dan (DMA) sıçradıktan sonra yükseldi. Düzeltici sıçrama, aşırı alım değil, RSI’nin (14) daha sıkı baskılarından ipuçları alıyor.

Bununla birlikte, aşağı yönlü MACD sinyalleri ve 5 Aralık’tan itibaren 1.821 dolara yakın olan yukarı eğimli bir direnç çizgisi, değerli metalin daha fazla yükselişine meydan okuyor. Altın alıcılarının 1.821 dollar engelini aşmayı başardığı bir durumda, altının güçlenmesi için aylık yüksek seviye olan 1.825 dollar üzerinde başarılı trade gerekli hale geliyor.

Altın fiyatları
Altın fiyatı günlük grafik

Aşağı yönde, 1.782 dolarlık 200-DMA desteğinin altında bir günlük kapanışın, külçe fiyatlarını hızla 1.7695 dolar civarındaki aylık düşük seviyeye çekmesi mümkün. Bunu takiben, 1.740 dolar ve Kasım sonundaki 1.721 dolara yakın düşüşün, altın satıcılarını cezbetmesi olası. Genel olarak, altın traderları, fiyatlardaki fils düşüşe rağmen daha fazla ilerleme bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button