General

Altın Fiyatları, Bu Olursa Keskin Düşebilir !

Altın fiyatları, basın zamanında %0,3 düşüşle 1.840 doların hemen üzerinde işlem görüyor. ANZ Bank ekonomistleri, güvenli liman satın alımları azalırsa altının keskin bir düzeltme yaşayacağını öngörüyor. Piyasa analisti Pablo Piovano ise, altın için yukarı yönlü hareketin daha fazla olası görünmediğini belirtiyor.

Artan reel faizler ve daha güçlü bir dolar, altın fiyatları için engel oluyor

Altın fiyatları 1.840 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bu, ayı trendinin başlangıcını mı gösteriyor ? ANZ Bank ekonomistleri, jeopolitik riskler ve yükselen stagflasyon nedeniyle altının güvenli liman akışları görmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak ekonomistlere göre, bu akışlar ortadan kalkarsa sarı métal keskin bir düşüş yaşama riskiyle karşı karşıya. Bu bağlamda ekonomistler şu değerlendirmeyi yapıyor :

Şahin merkez bankalarının, yükselen reel faizlerin ve daha güçlü bir ABD dolarının altın piyasasının parıltısını aldığını kaboul ediyoruz. Eşi görülmemiş mali ve parasal desteğin geri çekilmesi de hissiyat üzerinde baskı oluşturuyor.

Altın fiyatları

Ekonomistler, altının keskin bir düzeltme yaşayacağını tahmin ediyor

Ayrıca ekonomistler, jeopolitik ve ekonomik açıdan güvenli liman satın alımlarının altını desteklemesini muhtemel görüyor. Buradan hareketle ekonomistler, bu alımların dağılması durumunda, altının keskin bir düzeltme yaşayacağını tahmin ediyor. Kriptokoin.com haberlerinde yer verdiğimiz üzere, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle jeopolitik ve ekonomik riskler artıyor. Ekonomistler, bu durumun altının güvenli liman statüsünü yeniden teyit ettiğini söylüyor. Buna ilaveten ekonomistler, şu açıklamayı yapıyor :

Arz şokuna dayalı enflasyon, yükselen faizlerin etkisini degeleyebilir. Buna ek olarak getiri sağlayan varlıklara dönüşü sınırlayabilir. Merkez bankaları sıkılaştırıcı duruşunu sürdürürse ekonomik büyümenin düşeceği yönünde korkular artıyor. Böylesine belirsiz bir ekonomik zeminde, yatırımcılar güvenli bir değer deposu arayabilirler.

Pablo Piovano : Altın fiyatları için yukarı yönlü hareket çok olası değil

CME Group’un ileri düzey raporlarına göre, altın vadeli işlem piyasalarına yönelik açık faiz düşüş trendine devam etti. Buna ek olarak açık faiz, Perşembe günü yaklaşık 2,5 bin kontrat kadar daraldı. Hacim ise, bu sefer yaklaşık 10 bin kontrat ile üst üste üçüncü seans için yükseldi.

Altın fiyatları

Altın fiyatları, seansı bu seviyenin biraz üzerinde bitirmeden önce Perşembe günü 1.840 dolar bölgesine düştü. Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, bu bölgedeki sıçrama, azalan açık faizin ortasındaydı. Analist, bu durumun, devam eden konsolidasyonu şu an için büyük ölçüde yerinde bırakarak, daha fazla yukarı yönlü hareketin olası görünmediği fikrine işaret ettiğini belirtiyor.

READ ALSO:   4 Analistten Kritik Tahminler : Altın Bu Diplere Gidiyor !

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button