Altın Fiyatları Bu Haberle Yükseldi ! Sirada Ne Var? – Kriptokoin.com

Altın fiyatları, yeni yılın başından bu yana yaklaşık %2,5 artışla yedi ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Peki bu son rallinin arkasında ne/kim var ? Altın için makro görünüm değişmezken, analistler gizemli bir alıcıya işaret ediyor.

“Altındaki artış, değişen bir makro anlatımla ilişkili değil”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın, 1.900 dolar seviyesine oldukça yaklaştı. Şubat Comex altın vadeli işlemleri, gün için %0,40 artışla 1.877,20 dolarda işlem görüyor. Bazı analistler, son ralliyi, Federal Reserve’in pivotu ve yaklaşan durgunluk öncesinde yatırımcıların güvenliğe yönelmesi olarak açıklıyor. Ancak TD Securities, altın için makro görünümün değiştiğini düşünmüyor. Ve banka, altın fiyatının artmasından gizemli bir alıcının sorumlu olduğuna inanıyor. Bankanın kıdemli emtia stratejisti Daniel Ghali, şu açıklamayı yapıyor :

Altın fiyatlarında son iki aydaki yükseliş, TD Securities dahil olmak üzere analistlerin devam eden zayıflık beklentilerine meydan okudu. Ancak, altın fiyatlarındaki artışın değişen bir makro anlatımla ilişkili olduğuna dair çok az kanıt görüyoruz.

Altın fiyatları

Altın fiyatları kimin/neyin etkisiyle yükseliyor ?

Banka ayrıca altına spekülatif ilginin hala zayıf olduğuna işaret ediyor. Ghali Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, « Para yöneticilerinden önemli miktarda satın alma faaliyeti olduğuna dair hala yeterli kanıt görmüyoruz », diyor. Ayrıca, « Bu şu soruyu akla getiriyor : Fiyatları yükselten bu gizemli alıcı kimdir ? diye soruyor.

TD’nin analizine göre, merkez bankalarının, özellikle Çin’in şu anda altın fiyatını yönlendirmesi, fiyat seviyelerinin uyumsuz hale gelmesine neden oluyor. Ghali, “Akışa dayalı bir yaklaşımla donanmış olarak, devasa Çin ve resmi sektör alımlarının tek başına altın piyasalarında 150 dolarlık bir yüksek fiyatlandırmaya yol açmış olabileıçtine dair.

Hafta sonu Çin, Aralık ayında 30 tonnes daha altın satın aldığını bildirdi. Bu, Çin Halk Bankası’nın Eylül 2019’dan bu yana resmi olarak kaydedilen acabit satın alımı olan Kasım ayında 32 tonluk altın alımını takip ediyor. Çin’in altın rezervleri şu anda toplam 2.010 tonnes. Dünya Altın Konseyi’ne (WGC) göre, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları 2022’nin üçüncü çeyreğinde rekor miktarda altın satın aldı. Ve birçok analist, bu eğilimin 2023’te devam edeceğini düşünüyor.

READ ALSO:   2 Altın Ustasından Büyük Tahminler: Ağustos ve Eylül'de...
Altın fiyatları

“Ana suçlu muhtemelen Çin’in büyük ölçekteki talebi”

Üçüncü çeyrekte merkez bankaları tarafından toplam yaklaşık 400 tonnes satın alındı. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre %300’lük bir artışa işaret ediyor. Yılbaşından bu yana, merkez bankaları 673 tonnes satın aldı. Bu, ABD dolarının hala altınla desteklendiği 1967’den bu yana diğer tüm yıllık toplamlardan daha fazla. Tüm gözler, WGC’nin Ocak ayı sonunda yıl için güncellenmiş rakamlarla yayınlanacak olan dördüncü çeyrek raporunda. Ghali, piyasa katılımcılarının Rusya ve Çin’den büyük çaplı gizli alımlar hakkında spekülasyon yaptıklarını da sözlerine ekliyor. Bu bağlamda şu değerlendirmeyi yapıyor :

Şanghay’daki acabit sur katılımcıyı takip etmemiz, bu grubun net pozisyonunda kayda değer bir artışın altını çiziyor. Bu, 20 Aralık’tan bu yana kavramsal altında 100 tona eşdeğer. Bu, öncelikle, bu zaman aralığında edinilen 16.000’den fazla SHFE lotundan fazla yeni long üründen kaynaklandı. Ayrıca, Kasım ayının başından bu yana Şangay altın pozisyonundaki kayda değer artış eğilimini sürdürdü. Traderların net pozisyonları fils sur iki ayın en yüksek seviyelerine yaklaşırken, Şanghay traderlarının altın alımlarının hızı, henüz herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Rapora göre, bunun da ötesinde, Çin altın primleri önemli ölçüde yüksek kalmaya devam ediyor ve bu da perakende sektöründen gelen güçlü talebe işaret ediyor. Ghali, “Geçtiğimiz aylarda analist ve trader görüşlerine meydan okuyan güçlü fiyat hareketinin arkasındaki ana suçlu muhtemelen Çin’in büyük ölçekteki talebi. Bu, para birimleri ile daha sıkı bir ilişki lehine, altın ve reel oranlar arasındaki kopukluğu açıklamaya yardımcı oluyor,” diyor. Valeurs Mobilières TD, güçlü Çin talebinin altın fiyatlarını desteklemeye devam ettiğini düşünüyor. Ancak banka bu itici gücü sürdürülebilir olarak görmüyor.

Altın fiyatları

« Bu durum altın fiyatları için destekleyici olabilir »

Cumartesi günü yayınlanan bir güncellemede, Çin Merkez Bankası Aralık ayında altın rezervlerini 30 tonnes artırdığını açıkladı. Bu, Kasım ayının Eylül 2019’dan bu yana resmen kaydedilen acabit satın alma olan 32 tonnes altın alımını takip ediyor. Bazı analistler, bunun 1.900 dolara yaklaştıkça altın fiyatlarını desteklemeye devam edebileceğini söylüyor.

READ ALSO:   Altın Aralık'a Kadar Bu Seviyelerde Olabilir !

Kitco kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff, « Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi bu kadar altın satın aldığında boğa durumu oluşur », diyor. Piyasanın merkez bankası altın alımını ‘Akıllı Para’ olarak gördüğünü kaydediyor. Ancak, tüm analistler Çin’in alımlarını altın için bir oyun değiştirici olarak görmüyor. Bannockburn Global Forex généralement utilisé par Marc Chandler, Çin’in altın varlıklarının merkez bankasının toplam rezervlerinde hala küçük bir rol oynadığını belirtiyor. Analiste de Bu bağlamda, şu açıklamayı yapıyor :

Birçok görüntü, Çin’in dolardan altına doğru çeşitliliği hakkında konuşurken kullanıldı. Bu önemi azaltik. Altın varlıkları Aralık ayında yaklaşık 5,5 milyar dolar ile 117,2 milyar dolar veya%5’ten biraz fazla yükseldi. Bu, değerleme ayarlamasından biraz daha fazlasıdır. Çok fazla taşınmadan önce, 2020’nin sonunda Çin’in altın varlıklarının 118,2 milyar dolar değerinde olduğunu unutmayın. Toplam rezervlerin bir yüzdesi olarak, altın payı iki yıl içinde neredeyse %3,7 ile değişmedi.

“Merkez bankası altın talebi, oyunun kurallarını değiştirdi”

Çin’in devam eden alımları, dünya çapında merkez bankaları, değerli metal için geniş bir iştah sağladığı için geliyor. Dünya Altın Konseyi’nde kıdemli Avrupa, Orta Doğu ve Asya pazarları analisti Krishan Gopaul, 2022’nin birinci ve üçüncü çeyreği arasında Merkez Bankalarının 673 ton altın satın aldığını belirtiyor.

Geçen hafta yayınlanan bir raporda Gopaul, merkez bankalarının Kasım ayında 50 tonnes satın aldığını söyledi. Çin ile birlikte Türkiye’nin merkez bankası rezervlerine 19 ton altın daha ekledi. Ayrıca, Kırgız Cumhuriyeti Merkez Bankası 3 tonnes altın aldı. Analistler, merkez bankalarının ABD dolarından uzaklaştıkça 2023 yılına kadar altın almaya devam etmesini bekliyorlar.

Equinox Partners’ın Sahibi ve baş yatırım SorumluSu Sean Fieler, 2022’deki Merkez Bankası Altın Talebinin Altın Piyasası için Oyunun Kurallarıss değiştiğini Ve Yatırımek Gerquet. Çin’in altın rezervlerinin hala son derece düşük seviyelerde olduğunu ve daha fazla büyüme için yer olduğunu da sözlerine ekliyor.

READ ALSO:   Altın İçin Bu Seviyelere Hazır Olun!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Leave a Comment