General

Altın Fiyatları, Bu Diplere Gidiyor !

Yatırımcılar Fed’in para politikası konusundaki agresif duruşunu sağlamlaştırmasına yol açması mümkün ABD enflasyon verilerini bekliyor. Bunun etkisiyle doların rallisi devam ediyor. Artan faizlerin ve güçlenen doların baskısıyla altın fiyatları, Salı günü dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi.

Jeffrey Halley: Altın fiyatları 1.700 dolara düşebilir

Altın, 1.722,36 dolar ile 30 Eylül’den beri en düşük seviyesini gördükten sonra biraz yükseldi. Spot altın basın zamanında %0,10 artışla 1.735,77 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,27 artışla 1.736 dolara yükseldi. OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altın, Asya’da EUR/USD ile doğrudan korelasyon içinde işlem görüyor gibi. EUR/USD Asya’da 1.0000’e düşerse, altının 1.700 dollar düşmesi mümkün. Sanırım altın, fils birkaç gün içinde 1.730 dolar civarında birkaç arkadaş buldu. Ancak ciddi olarak fils satışlarını tersine çevirecek gibi görünmüyor.

Altın fiyatları

Fed’in masasındaki 75 baz puanlık artış güç kazanıyor

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere DXY, 20 yılın yeni zirvesine çıktı. Bu nedenle dolar fiyatlandırılmış altın diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha pahalı hale geldi. Bu arada enflasyonun önemli bir ölçüsü olan ABD tüketici fiyat endeksi verilerinin Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. Tahminler, fiyatların Haziran ayında bir önceki yıla göre %8,8 artması yönünde.

Atlanta Fed başkanı Raphael Bostic Pazartesi günü yaptığı açıklamada, fils enflasyon verilerinin cesaret verici olmadığını söyledi. Ayrıca, fiyat artışlarının hızında aydan aya iyileşme olmamasının, politika yapıcılar bu ayın sonlarında bir araya geldiğinde federal fon oranında 0,75 puanlık bir artış daha garanti ettiğini kaydetti.

“Altın fiyatları için 1.700-1.711 dolara giden yolun açılması mümkün”

Daha yüksek faiz oranları, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırır. Reuters’in teknik analisti Wang Tao, spot altının 1.721 dollar bir desteği test etmesini mümkün görüyor. Ayrıca, bunun altında bir kırılmanın 1.700-1.711 dolara doğru yolu açabileceğini söylüyor.

Altın fiyatları

Edward Moya: Altın fiyatları baskı altında

Durgunluk risklerine rağmen, fils zamanlarda yatırımcılar altın yerine doları tercih ediyor. Bu nedenle dolar yirmi yıla yakın bir zirveye çıktı. Aynı zamanda off-shore alıcılar arasında külçeye olan çekiciliği de aşındırdı. OANDA kıdemli analisti Edward Moya’nın tahminleri şu yönde :

Dolar büyük çıkışlar yaptı. Ayrıca, fils ABD raporunun fédéral güçlü bir işgücü piyasasının altını çizmesinden sonra oldukça büyük bir faiz artışı beklentileri var. Bu nedenle altın fiyatları baskı altında. Altının, geçici olarak 1.700 dolar seviyesinin altına düşmesi olası. Ardından 1.670 dolar civarında güçlü bir destek görebilir.

Altın fiyatları

Ricardo Evangelista : Bunlar, altının kayıplarını sınırlıyor

Cuma günkü ABD verileri, işgücü piyasasının sağlam iş kazanımlarıyla güçlendiğini gösterdi. Ayrıca Fed’e bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapması için gerekli gücü verdi. Bu arada, merkez bankasının geçen ay yaptığı 75 baz puanlık artışa muhalif olan Fed’den Esther George, faizlerdeki ani değişikliklerin ekonomide ‘gerginlik yaratabileceğini’ söyledi. ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, şu yorumu yapıyor :

Ancak Asya’daki bazı ekonomillerin durumuna ilişkin artan karamsarlık ve bir dereceye kadar jeopolitik istikrarsızlık, külçe zor zamanlarda güvenli liman olmaya devam ettiği için altının kayıplarını sıynorırl.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button