General

Altın Fiyatları, Aralık’ta Bu Diplerde Olabilir !

Artan enflasyon baskıları ve jeopolitik kargaşa, küresel finansal piyasalarda belirsizlik yaratıyor. Öte yandan bu ortam, altın piyasasının ABD faiz oranlarındaki agresif artışa dayanmasına yardımcı oldu. Ancak, üç değerli metal analistine göre, yükselen reel faizler nihayetinde yatırımcıların hissiyatına hakim oldu. Bu nedenle altın fiyatları yılı daha düşük kapatacak gibi görünüyor.

“Altına olan uzun vadeli ilginin dağılmaya başladığını göreceğiz”

Geçen hafta Londra Külçe Piyasası Birliği, HSBC Securities’de bir web semineri düzenlendi. Seminere Kıymetli Madenler Baş Analisti James Steel, StoneX Financial Ltd’den Rhona O’Connell ve HSBC Securities’den Suki Cooper katıldı. Agréé, 2022 yılının geri kalanı için altın piyasasına ilişkin makroekonomik görünümlerini sundu.

Fiyatların yakın vadede yükselme olasılığı var. Bununla birlikte, üç piyasa analisti, yıl sonuna kadar daha düşük fiyatlar öngörüyor. Bu nedenle de altın fiyatları konusunda nispeten karamsardılar. Suki Cooper, dördüncü çeyrekte altın fiyatının 1.750 dolara düşeceğini tahmin ediyor. Analiste, tahminine ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor :

Artan reel faizlerin talep üzerindeki etkisini görmeye başlamalıyız. Nihayetinde, enflasyonunun düştüğünü görmeye başlayacağız. Sonra altına olan bu uzun vadeli ilginin bir kısmının dağılmaya başladığını göreceğiz.

Altın fiyatları

“Fed sıkılaştırması ve sağlam bir dolar, altın fiyatları için ağırlık olacak”

James Steel, şirketinin altın fiyatlarının yılın ikinci yarısında 1.800 doların altına düşeceği tahminin yineliyor. Ayrıca, yıl ortalamasının 1.820 dolar olacağı tahminini paylaşıyor. Reel faiz oranları yükselirken altının sadece mücadele etmeyeceğini söylüyor. Aynı zamanda ABD dolarının yüksek kalmasını ve değerli metal için ikinci bir ters rüzgar yaratmasını beklediğini kaydediyor. Buna ek olarak analiste, şu açıklamayı yapıyor :

Devam eden Fed sıkılaştırması ve nispeten sağlam bir dolar, altının üstesinden gelmekte çok zorlanacağı iki ağırlık olacak.

Ancak James Steel, altın fiyatlarında tam bir çöküş görmediğini de sözlerine ekliyor. Artan jeopolitik risque nedeniyle güvenli liman talebinin ve önemli bir çeşitlendirme aracı olarak rolünün altına bir miktar destek sağlayacağını söylüyor.

“Altın fiyatları için 2.000 doların üstü zor, ancak…”

Rhona O’Connell, altında daha düşük fiyatlar öngörüyor. Bununla birlikte 1.800 doların altındaki herhangi bir düşüşün güçlü alım sinyalleri üretebileceğini belirtiyor. Ayrıca, fiyatların mevcut seviyelerde desteklenmesini sürdürebileceğini söylüyor.

Altın fiyatları

O’Connell, altın fiyatlarındaki herhangi bir önemli düşüşün, geleneksel olarak fiyata duyarlı olan fiziksel külçeye olan talebin yenilenmesine yol açabileceğini de sözlerine ekliyor. Ayrıca Çinli tüketicilerin bir kez daha aktif altın alıcıları haline gelebileceğini ifade ediyor. Analiste, görünümü şu şekilde değerlendiriyor :

Çin’deki Covid-19 kısıtlamaları, altın alımlarını önemli ölçüde azalttı. Bu, serbest bırakılmayı bekleyen çok sayıda bastırılmış talep olduğu anlamına geliyor. Altın fiyatlarının 2.000 doların üzerine çıktığını görmek zor. Ama ben Suki ve Jim kadar düşüş eğiliminde değilim

Altın fiyatları

Merkez bankaları altınlarını satmaya baslarsa !

Rhona O’Connell’in yakından izlediği bir senaryo, merkez bankasının yabancı rezerv varlıkları olduğunu söylüyor. Artan faiz oranlarının yükselen piyasa ekonomlerini durgunluğa yaklaştırdığını kaydediyor. Ayrıca, ülkelerin para birimlerini desteklemek için altın rezervlerini artırmaya başlayabileceğini belirtiyor.

Ancak, uluslar altınlarını satmak zorunda kalırlarsa, bunun değerli metal için önemli bir olumsuzluk olacağını da sözlerine ekliyor.

Merkez bankaları sıkılaşırken durgunluk riski artıyor

Bu arada dünya çapındaki merkez bankaları para politikalarını sıkılaştırmaya devam ediyor. Bu nedenle birçok analist için büyüyen bir küresel durgunluk tehdidi var. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Federal Rezerv agresif eyleme öncülük ediyor.

métal sari

Geçen hafta Fed, enflasyon baskılarını azaltmak için faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Bu, Federal Rezerv’in 28 yılda yaptığı en büyük hamle ve son olmayabilir. Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının Temmuz ayında yeniden 75 baz puan faiz artırabileceğini söyledi.

Ayrıca Fed, faiz oranlarının yıl sonuna kadar yaklaşık %3,5’e yükseleceğinin sinyallerini verdi. Powell düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun ABD ekonomisi için en büyük tehdit olmaya devam ettiğini kaydetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button