General

Altın Fiyatları, 3. Çeyrekte Bu Seviyelerde !

Altın fiyatları Salı günü yatırımcıların büyük merkez bankalarının agresif sıkılaştırma planlarının faiz oranlarını uzun süre yüksek tutacağına ve ABD Hazine faizlerini ve dolayısıyla doları artıracağına dair bahse girmeleriyle bir haftanın en düşük seviyelerinde tutundu. Alanında uzman isimler altının bundan sonraki fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışıyor ve güvenli liman olup olmadığını sorguluyor.

“ABD faizlerindeki yüksek hareket, altın yatırımcılarını ürkütüyor”

Seansın baslarında külçe altın 1.836,10 dolara dokunarak 1 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı. ABD altın vadeli işlemleri 1.843,70 dolarda sabit kaldı. SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Bu haftaki ABD tahvil ihalesi öncesinde ABD faizlerindeki yüksek hareket altın yatırımcılarını ürkütüyor. Dolar, bu yüksek faizlerin ardından yükseliyor.

Altın fiyatları

JP Morgan’ın üçüncü çeyrek altın fiyatları beklentisi 1.800 dolar

Gösterge 10 yıllık tahvil fazilerinin yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasıyla dolar yükseldi. JP Morgan’daki analistler, yatırımcı risk duyarlılığında beklenen bir toparlanma ve ABD faizlerinde devam eden artış nedeniyle üçüncü çeyrekte altın trade’inin ortalama 1.800 doğru daha yumuşak olmasını bekliyorlar.

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere Federal Rezerv, Haziran ve Temmuz aylarında yarım puanlık faiz artışları için yolda ve geçen haftaki sağlam istihdam raporu, ABD merkez bankasının devam eden sıkılaştırima artılentiler.

“Altın fiyatları için kötü olan faiz artırımları ortamındayız”

Bununla birlikte Cuma günü açıklanacak TÜFE raporu, ABD’nin faiz artırımlarının hızına ilişkin daha fazla ipucu verecek. Avrupa Merkez Bankası da yatırımcıların bu yıl faiz artırımına yönelik bahislerini artırmasıyla önümüzdeki hafta toplanacak. Stephen Innes, konuyu şu şekilde yorumluyor :

Son olarak, başlangıçta altın için kötü olan küresel bir merkez bankası faiz artırımı ortamındayız. Ancak elbette faiz artışları ekonomik büyümenin sonuçlarıyla birlikte geliyor, dolayısıyla altın temkinli kalmaya devam ediyor.

Altın fiyatları

“Yaz trade’i başlarken altın, 1.850 dolar civarında menzile bağlı kalabilir”

Yaz ticarétine girdik mi? Altın fiyatları 1.850 dolar aralığına sabitlendi ve TD Securities stratejistleri sarı metalin bu seviyeye yakın işlem görmesini bekliyor. Stratejistler, tahminlerini şu şekilde açıklıyor :

Altın fiyatları, niceliksel sıkılaştırma başlarken ve piyasa, Fed’in ufukta agresif faiz artırım yolunu gözlerken, daha önce opsiyon piyasalarında önemli miktarda açık faiz barındıran 1.850 doır aralığndiran 1.850 doır aralığndi. Yaz trade’i resmi olarak başladı, bu da fiyatların 1.850 dolar civarında menzile bağlı kalabileceğini gösteriyor. Ancak ufukta ek tasfiyeler için kurulum devam ediyor.

Altın fiyatları

Altın fiyatları ile enflasyon arasındaki ilişki nasıl çalışıyor?

GoldForecast.com Editörü Gary Wagner avec CPM Group Genel Müdürü Jeff Christian, altının uzun vadeli bir enflasyon riskinden korunma ve güvenli liman olduğunu söylüyor. Ayrıca son ikisi de, belirli koşullar altında altının da borsa oynaklığına karşı bir önlem olduğu konusunda anlaşıyorlar.

Altının Bir Enfrasyon Riskinden Korunma Aracı Olarak Rolünün, fiyatın Enflasyon Oranını Takip Etmesi Gerektiği Anlamına Geldiği fikrine değinen Christian, Sarı Metal Kısa Riskend SoulElUr.

Enflasyon ile altın fiyatlarındaki değişiklikler arasındaki korelasyon %9’dur. Altın sizi hiperenflasyona karşı korumakta iyidir, ancak sizi %1 ile 3’ü kemiren enflasyondan korumakta özellikle iyi değildir.

sari métal

Hiperenflasyon, genelikle fiyatlarda aylık en az %50’lik bir artış olarak tanımlanır. Wagner, Christian’ın analizine katılıyor olsa da, altının uzun vadeli bir enflasyon riskinden korunma aracı olduğunu da sözlerine ekliyor ve şu ifadeleri kullanıyor :

Altın, enflasyona karşı mükemmel bir haie, ancak kısa vadeli hareketlere duyarlı değil. Fakat zamanla, aynı satın alma gücüne sahip olduğunu gördük. 1910’da bir ons altınla Plaza’da bir gece satın alabilirdiniz. Bugün bir ons altın hala aynı eşyaları satın alabilirsiniz.

Altın gerçekten de güvenli bir liman mı?

Christian, güvenli liman varlığını hisse senetleri ve tahvillerle düşük korelasyona sahip olarak tanımlıyor ve böylece yatırımcıları oynaklığa karşı koruyor. Altının uzun vadeli bir güvenli liman varlığı olduğuna dikkat çekerek, “Genel olarak, altın ile hisse senetleri arasındaki korelasyon uzun vadede -%4 ile 5’tir.”

Sarı métal

Hisse senedi piyasaları, S&P 500’ün bugüne kadar yüzde 13 düşmesiyle büyük satışlar yaşadı. Christian, bu son olayların altının güvenli liman özelliklerini gösterdiğini de sözlerine ekliyor ve « İkinci çeyrek altın için kötüydü ve muhtemelen düşecek » diyor. Christian, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Ancak, ilk çeyreğe bakarsanız, gümüş, ilk çeyreğe göre %7,7 artışla 11 varlık sınıfı arasında en iyi performans gösteren varlık oldu. Altın 6,6 ile ikinci sırada yer aldı. Altın ve gümüşün portföyünün değerini korumada üzerine düşeni yapmadığını söyleyen biri varsa, bu Amerikan eğitiminin kötü olmasının bir sonucudur.

Wagner, genel olarak hisse senetleri ve altının zıt yönlerde hareket ettiğini belirtiyor. Ancak, bu eğilimin bir istisnası olarak niceliksel genişlemeyi vurguluyor :

Piyasalara likidite akıttıkları 2008 yılına bakarsanız, hem ABD hisse senetleri hem de altın fiyatları yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button