General

Altın Fiyatı Şimdi Nereye Gidiyor ?

Güçlü bir dolar ve yaklaşan faiz artışları, verimsiz sarı metale yönelik iştahı azaltıyor. Bunun etkisiyle altın fiyatı Cuma günü psikolojik destek olan 1.800 doların altın sarktı. Ancak, daha sonra toparlanarak günü artıda kapattı.

“Dolar altın fiyatı için en büyük baskı unsuru”

Spot altın fiyatı, Cuma günü ilk önce sert bir kırılmayla 1.785 dolara kadar geriledi. Ancak, daha sonra gelen alımlarla 1.800 doların üzerine geri döndü. Değerli metal, günlük %0,2 artışla haftayı 1.810 dolar seviyesinde kapattı. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,32 düşüşle 1.801,5 dolara geriledi. TIAA Bank dünya piyasaları başkanı Chris Gaffney, şu yorumu yapıyor :

Dolar, altını baskılayan en büyük faktör. Daha büyük resimde ise yükselen faiz oranları var.

Altın fiyati

Chris Gaffney : Bireysel müşteriler, kemerlerini sıkılaştırıyor

Yatırımcılar ayrıca Cuma günü artan durgunluk korkuları arasında doların güvenliğini tercih ediyor gibi. Ayrıca, para biriminin kazanımları aynı zamanda off-shore alıcılar için altını daha pahalı hale getiriyor. TIAA’dan Chris Gaffney, bazı ABD bireysel müşterilerinin de büyüme beklentilerini ve genel enflasyonu sorgulayarak ‘kemerlerini sıkılaştırdığını’ kaydediyor.

Bu arada Euro bölgesi enflasyonu Haziran ayında bir rekora daha ulaştı. Bu da bu aydan itibaren ECB’nin hızlı faiz artırımları ihtimalini güçlendirdi. En büyük merkez bankalarının şahin para politikası, faiz getirmeyen altını bir yıldan fazla bir süredir en kötü çeyreğine itti.

« Altına yönelik temel ithalat vergisi artışı, talebi hemen etkiler »

Bou arada Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, dünyanın en büyük ikinci külçe tüketicisi olan Hindistan, ticaret açığını azaltmak amacıyla altına yönelik temel ithalat vergisini %7,5’ten %12,5’e yükseltti.

Mumbai’deki Kedia Commodities direktörü Ajay Kedia, üçüncü çeyrekte genellikle festivaller arasında güçlü bir fiziksel satın alma görse de, bunun talebi hemen etkileyeceğini söylüyor. Hindistan’daki fiziki altın satıcıları, talebin zayıf kalması ve vergi artışının faizi daha da düşürmesi nedeniyle bu hafta büyük indirimler yaptı.

Altın fiyati

“Altın fiyatı düşerken, bu sefer alıcılar kurtarmaya geç gelebilir”

Emtialar zayıflamaya devam ediyor ve durgunluk meyilli piyasalardan endişe ediliyor. Bu ortamda birkaç emtia analisti, altın piyasasındaki teknik görünümün, sarı metalin kaymaya devam edeceğini gösterdiğini söylüyor.

Altın, fils altı ay içindeki 1.800 doların altına düşüşlerde alıcılardan destek almayı başardı. Ancak FXPRO kıdemli pazar analisti Alex Kuptsikevich, “bu sefer alıcılar kurtarmaya daha sonra gelebilir” diyor. Analiste, şu değerlendirmeyi yapıyor :

En son finansal piyasa dinamikleri, piyasalardaki durgunluğun merkez bankalarının eylemlerinden kaynaklandığını gösteriyor.

Altın fiyati

Alex Kuptsikevich : Altın talebinin önümüzdeki haftalarda azalması mümkün

Cuma günü verisi, Haziran ayında ABD ekonomisinin yavaşladığını gösteriyor. Amerikan fabrikalarının baromètre ISM 3,1 puan düşüşle %53 olan en düşük seviyesine geriledi. Alex Kuptsikevich, şu yorumu yapıyor :

Bu arada, merkez bankaları para politikasının sıkılaşmasında hız kazanıyor. Ayrıca, uzun vadeli enflasyon beklentileri üzerinde baskı yaratıyor. Böyle bir ortamda, enflasyona karşı sigorta olarak altın talebi önümüzdeki haftalarda azalma sözü veriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button