Altın Fiyatı Bu Seviyelere Koşuyor ! – Kriptokoin.com

Temkinli traderlar, büyük ölçüde ABD merkez bankasının faiz artırım gidişatına ilişkin ipuçları için Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına odaklandı. Bu bekleyişin ortasında altın fiyatı, Salı günü sakin seyrediyor. Analistler piyasası yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Bu, altın fiyatı için yukarı bir harekete dönüşebilir”

Spot altın, yazı sırasında 1.872,79 dolarda yerini korudu. ABD altın vadeli işlemleri ise 1.877,70 dolarda yatay seyretti. Yatırımcıların odak noktası Jerome Powell’ın günün ilerleyen saatlerinde merkez bankası konferansındaki konuşması. Piyasa katılımcıları, Fed’in politika duruşuna ilişkin daha fazla ipucu için Perşembe günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini de tarayacak. IG Market stratejisti Yeap Jun Rong, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altın fiyatı, 1.875 dolar seviyesinde kilit bir dirence çarpıyor. Bugün ilerleyen saatlerde Fed Başkanı Powell’ın konuşmasındaki şahin bir ton, altında kısa vadede kâr almaya yol açabilir. Ancak piyasa, ABD TÜFE’de daha az şahin oranlı faiz artışı beklentilerini desteklemek için aşağı yönlü bir sürpriz bekliyor. Bu da altın fiyatı için yukarı bir harekete dönüşebilir.

Altın fiyati

“Altın pozitif olmaya devam edebilir!”

Yükselen faiz oranları, altının bir enflasyon koruması olarak cazibesini köreltiyor. Ayrıca, getiri sağlamayan varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor. Réserve fédérale de San Francisco Başkanı Mary Daly Pazartesi günü yaklaşan Fed toplantısında 50 baz puan veya 25 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığının olduğunu söyledi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise oranların 2024’e kadar muhtemelen daha yüksek kalmasıyla birlikte, oranları ayalarken “daha temkinli” olmanın uygun olduğu yorumunu yaptı.

Dünya Altın Konseyi (WGC), ılımlı bir resesyona ilişkin piyasa konsensüsünün sona eriyor gibi göründüğünü kaydediyor. Ancak WGC’ye göre, daha ciddi bir gerilemeyle birlikte altın pozitif olmaya devam edebilir.

Bu arada, WGC’nin Pazartesi günü yayınlanan bir raporu, fiziksel olarak desteklenen küresel altın borsa yatırım fonlarından 2022’de 3 milyar dolarlık çıkış gördüğünü ortaya koydu. Bu da varlıkların 110 metrik tonluk bir düşüşe eşdeğer olduğunu gösterdi. Bu, yıldan yıla% 3 düşüş anlamına geliyor. Raporda, altının geçen yılın ilk dört ayında “jeopolitik riskin ön plana çıkmasıyla” talep artışı gördüğü ve ardından “agresif oran artışlarının anlatıya hakim olması” nedeniyle bu kazançları istikrarlı bir şekilde geri verdiği belirtildi.

Altın fiyati

“Altın kesinlikle parlıyor!”

Değerli metaller, altının 8 ayın en yüksek seviyelerine çıkmasına yardımcı olan zayıf dolardan Pazartesi günü destek aldı. Kitco kıdemli analisti Jim Wyckoff, sağlam bir şekilde yükselen ham essence fiyatları ve ABD doları endeksindeki (DXY) düşüşün işlem haftasına başlarken, değerli metal piyasası boğalarının lehine çalıştığıylnıs.

FXTM piyasa analizi yöneticisi Lukman Otunuga’ya göre, altın kesinlikle parlıyor. Analist, daha yumuşak bir dolar, düşen Hazine getiriler ve daha az şahin beklentiler sayesinde 2023’ün basından bu yana %2,8’in üzerinde değer kazandığını belirtiyor.

Yukarı yönlü ivme, Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatacağına dair spekülasyonları körükleyen geçen Cuma günü yayınlanan karışık ABD istihdam raporuyla desteklendi. Temel itici güçlerin nasıl boğaların lehinde salındığı göz önüne alındığında, bekleyen ABD enflasyon raporunun potansiyel bir katalizör görevi görmesi ile birlikte daha fazla yükseliş mümkün.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Aralık ayı tüketici fiyat endeksi verisi Perşembe günü açıklanacak. Otunuga, ABD enflasyonunun Aralık ayında daha da soğuması durumunda, “Bu, altı aylık üst üste düşüşe işaret edecek . Sıfır getirili altın için hoş bir gelişme olur,” diyor. Teknik bazda, “Boğalar 1.900 dolarda bulunan bir sonraki kilit seviye ile güçlü bir konumda kalmaya devam ediyor” diye ekliyor.

Altın fiyatı teknik analizi

L’analyste teknik Christopher Lewis, altının teknik resminde gördüklerini şu şekilde aktarıyor. Altın piyasaları, bu piyasada çok fazla yükseliş baskısı görmeye devam ettiğimiz için Pazartesi günkü işlem seansında yükseldi. Bu noktada, piyasa 1.900 dolar seviyesine ulaşmaya çalışıyor gibi görünüyor. Ancak kazanım yolunda biraz geri verdik. Bu noktada, değer bulmak için muhtemelen bir tür geri çekilme arıyor olacağız. Ne de olsa, tendance sağlam bir şekilde yerleşti. Ayrıca, tabii ki zenginliği korumak isteyen birçok commerçant görüyoruz. Unutmayın, ABD doları düşüyor olsa da, gerçek şu ki ABD doları ile altın arasındaki negatif korelasyon biraz bozuldu. Bu nedenle bu noktada döviz piyasaları hakkında fazla endişelenmem.

Altın fiyati

Düşüşlerde, 1.850 dolar seviyesinin bu piyasaya çok sayıda alıcının geri geldiğini göreceğimiz bir alan olacağından şüpheleniyorum. Eğer orada aşağı kırılırsak, o kadar düşebileceğimizi varsayarsak, 1.800 dolar seviyesine sahibiz. Bu çok iyi görünen bir grafik ve pek çok insanın dahil olmak istediğinden şüpheleniyorum. Bu yüzden düşüşlerin çok büyük olmasını beklemiyorum. Aslında, herkesin bu piyasaya olabildiğince hızlı girmesi gibi görünüyor. Bu yüzden, iyi fiyat almanın zor olacağı bir durumla karşı karşıya olduğumuzdan şüpheleniyorum. Er ya da geç 2.000 dolar seviyesine bakabileceğimize inanıyorum. Ancak bu açıkça oldukça zaman alacak. Düşüşlerde satın almak ileriye giden yol olmaya devam edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button