General

Altın Fiyatı Bu Seviyelere Kadar Düşebilir !

Yatırımcılar, Fed’in para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları yakalamak için aylık ABD enflasyon verilerini bekliyor. ABD Hazine faizleri ise yükselişine devam ediyor. Bu ortamda altın fiyatı, Cuma günü hafif düşüş kaydetti. Ayrıca, haftalık bazda düşüş yolunda ilerliyor. Bununla birlikte bazı analistler, sarı metal için daha fazla düşüş öngörüyor.

“ABD TÜFE güçlü gelirse altın fiyatı 1.800 dolara kadar gerileyebilir”

Spot altın fiyatı, yazının yazıldığı sıralarda %0,37 düşüşle 1.841,17 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri ise en son %0,39 kayıpla 1.846 dolardan işlem gördü. Bu arada, gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri yükseldi. Bu yükseliş, ters korelasyon etkisiyle sıfır getirili altının talebine zarar veriyor. Öte yandan Ukrayna’nın işgali gibi jeopolitik riskler altın fiyatı için bir destek görevi görüyor.

Günün ilerleyen saatlerinde ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri açıklanacak. Bilindiği üzere ABD enflasyonu, Mart ayında fils kırk yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Şimdi piyasa katılımcıları, enflasyonun zirveye ulaştığının onaylanmasını endişeyle bekliyor. Bu bağlamda SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Bu gece kilit ABD TÜFE verisi gelecek. Bu veri, ABD Merkez Bankası’nı Eylül ayından sonra da önemli ölçüde etkileyebilir. BU olaylar öncesinde altın piyasası konsolidasyon modunda.

Altın fiyati

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın fiyatı bu hafta yaklaşık %0,3 düştü. Stephen Innes, güçlü bir TÜFE verisinin daha agresif bir Fed’e işaret edeceğini düşünüyor. Ayrıca, külçe fiyatlarının 1.825 dollar test ettiğini ve güçlü verinin altını 1.800 dollar kadar düşürebileceğini belirtiyor. Ancak iyi huylu bir verinin tam tersi bir etki yaratabileceğini kaydediyor.

ANZ Research : Bunlar, altın piyasasının parıltısını aldı

Reuters’in yaptığı bir ankette bazı ekonomistler gelecek yıla kadar faiz artırımlarında duraklama görmüyor. Bu ekonomistler, Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında kilit faiz oranını 50 baz puan artıracağını tahmin ediyor. Ayrıca Fed’in Eylül ayında da benzer bir hamle yapma şansı artıyor.

READ ALSO:   20 Wall Street Analistinden Altın Fiyatı Tahminleri: Haftaya… – Kriptokoin.com

Yatırımcılar, genelikle sarı metali enflasyondan korunma aracı olarak görür. Ancak Fed enflasyonla mücadele için kısa vadeli faiz oranlarını yükselttiğinde, onu elde tutmanın fırsat maliyeti daha yüksektir. ANZ Research, bir notta şu hususları altını çiziyor :

Şahin merkez bankaları, yükselen reel faizler ve daha güçlü bir ABD doları altın piyasasının parıltısını aldı. Benzeri görülmemiş mali ve parasal desteğin geri çekilmesi de hissiyat üzerinde baskı oluşturuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Fiyatları Bu Seviyelere Gerileyebilir!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button