General

Altın Fiyatı, Bu Rakamlardan İşlem Görebilir !

Altın fiyatı, faiz artırımı beklentileri ve güçlenen doların baskısı altında Salı günü düştü. Ancak artan durgunluk korkuları güvenli liman metalini 1.800 dolarlık kilit destek seviyesinin üzerinde tuttu. Öte yandan, resesyon korkularına işaret eden verilerin ardından sert düşüş gördü. Analistler, belirsizliğin hakim olduğu bir ortamda parlak metalin talep bulacağını değerlendiriyor.

“Altın fiyatı, bu aralıktaki yatay hareketini sürdürebilir”

Altın, gün içinde 1.800 doların altını görse de kısa süre sonra tekrar üzerine çıkmayı başardı. Ancak, daha sonra yeniden bir dalış yaptı. Basın zamanında spot altın, %2,27 kayıpla 1.767 dolar seviyesinde işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %1,99 düşüşle 1.765,7 dolara geriledi. Dolar yirmi yılın zirvelerine yakın güçlenerek altını off-shore alıcılar için daha az çekici hale getirdi. Kinesis Money dış piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altının, bir süreliğine 1.750 ile 1.900 dolar arasındaki yatay hareketini sürdürmesi mümkün. Doların gücü, külçenin daha fazla toparlanmasını karmaşık hale getiriyor. Ancak aynı zamanda yatırımcılar, yüksek belirsizlik nedeniyle portföylerinde külçe olmasını istiyor.

Altın fiyati

« Sarı metal, portföyleri dengelemek için önemli bir enstrüman »

Altın, enflasyona karşı bir önlem olarak kaboul görür. Öte yandan faiz oranlarındaki artışlar, getirisi olmayan parlak metal üzerinde baskı oluşturur. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Federal Rezerv, fils toplantısında faizleri 75 baz puan artırdı. Bu politika toplantısının tutanakları ve ABD tarım dışı maaş bordrosu rakamları bu hafta açıklanacak. Yatırımcılar ve traderlar, politika sıkılaştırma hızına ilişkin göstergeler için bu verileri takip edecek.

Alberto De Casa, altının mevcut ekonomik belirsizlik ortamında finansal portföyleri dengelemek için önemli bir enstrüman olduğunu da sözlerine ekliyor. Çünkü, enflasyon ve faiz artışları altın fiyatları üzerinde zıt yönlü etkilere sahip. Bu da portföy içeriğinde dengeleyici olması bakımından altını ön plana çıkarıyor.

Stephen Innes : Bu durumda altının destek bulması mümkün

Bu arada, fiziki piyasalarda, Hindistan’ın Haziran ayındaki altın ithalatı, fiyatların düzeltilmesiyle bir yıl önceki seviyelere göre neredeyse üç katına çıktı. Bu yüzden, dış ticaret dengesindeki bozulma nedeniyle Hindistan hükümeti, altın ithalatı vergisini artırdı. Ayrıca, Zimbabve merkez bankası, kontrolden çıkan enflasyonun ortasında altın satmaya başlayacağını söyledi.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, enflasyon endişeleri ve Fed’in atacağı adımları değerlendiriyor. Bu bağlamda analist, altın fiyatı için şu tahmini yapıyor :

Altın fiyatı, 1.790-1.830 dolar aralığında sıkışıp kaldı. Bu arada, resesyon endişeleri ve Fed’in piyasa enflasyon endişelerinden dönerken politika duruşunu yumuşatası muhtemel. Bu durumda altının destek bulması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button