Altın Fiyatı Bu Hafta O Rakamlara Oynuyor ! – Kriptokoin.com

Piyasada ABD Merkez Bankası’nın gelecek yıl daha fazla faiz artırımına gideceğine dair beklentiler hakim. Buna rağmen cansız dolardan gelen destekle altın fiyatı, Pazartesi günü yatay seyretti. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Fed’den gelecek şahin tepkiler, altın için bir engel oluşturabilir”

Spot altın, basın zamanında 1.791,56 dolarda yerini korudu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,1 artışla 1.802,50 dolardan işlem görüyor. Bu arada, dolar endeksi (DXY) %0,2 düştü. IG Market stratejisti Yeap Jun Rong, Fed’in şahin açıklamalarına rağmen altının kayıplarını telafi etmeye çalıştığını söylüyor. Ayrıca, getirilerin hala daha ölçülü göründüğünü kaydediyor.

Fed politika yapıcıları, yüksek enflasyonun üstesinden gelmek konusunda kararlı. Ancak, bunun için ABD borçlanma maliyetlerini %5,1’in üzerine çıkarmaları ve belki de 2024’e kadar orada tutmaları gerekebilir. Stratejiste göre, Fed yetkililerinden gelecek şahin tepkilerin altın fiyatı için bir engel oluşturması mümkün.

Altın fiyati

“Altının, 1.776 dolar desteğini yeniden test etmesi mümkün”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in duruşunu koruyacağını söyledi. Bu doğrultuda, artan durgunluk endişelerine rağmen Fed’in gelecek yıl daha fazla artırım yapacağını kaydetti. Bunun ardından altın fiyatı, Cuma günü, Kasım ortasından bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

Altın, enflasyona ve ekonomik belirsizliklere karşı bir koruma olarak kabul görüyor. Ancak artan faiz oranları, varlık faiz ödemediği için altının cazibesini azaltıyor. Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre altının, 1.776 dolar desteğini yeniden test etmesi mümkün. Analist, bunun altında bir kırılmanın, muhtemelen 1.731 dolar-1.748 dolar aralığına giden yolu açacağını söylüyor.

Altın fiyati

Cuma günkü ABD PCE altın fiyatı için önemli olacak

Altın fiyatı, 1.800 dolara doğru yükseldi. ABD dolarındaki zayıflık, Pazartesi günü erken saatlerde altın boğaların dizginleri elinde tutmasına izin verdi. Böylece sarı metal gun içi zirvesini 1.795 dolara yaklaştırdı. Bunu yaparak, parlak metal, önceki günün toparlanmasını, durgun bir yıl sonunun ortasında yaklaşık sekiz günün en düşük seviyesinden olası sıkıcı haftaya uzatıyor.

Bununla birlikte, DXY, altın boğalarının geri dönmesi için dalgalanan piyasadaki temkinli iyimserliğin ortasında, gün içinde %0,18 düşerek 104,58 yakınlarında üç yılın ilk günlük kaybısternyı günlük kaybısternyı günlük. Bunu yaparken DXY, Fed Cleveland Başkanı Loretta Mester ve New York Fed Başkanı John Williams’ın fils zamanlarda yaptığı şahin yorumları haklı çıkarmakta zorlanıyor. Bunun nedeni, muhtemelen Cuma günkü ABD’nin Aralık ayı ön PMI verilerinin olumsuz baskıları. Bunun yanı sıra Fed’in %0,50’lik faiz artışı da bir etken.

Diğer yerlerde, küresel merkez bankaları artan enflasyon korkuları arasında şahin eğilimlerini koruyorlar. Ayrıca, resesyon korkuları altın ayıları massada tutuyor. Ek olarak, Çin’in Covid koşullarındaki iyileşmesine ilişkin karışık endişeler de altın boğalarını zorluyor. İleriye dönük olarak, Cuma günü ABD Temel Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (PCE) verisi gelecek. Beklentiler, önceki %5,0 verisinde göre düşerek yıllık bazda %4,6 gerçekleşmesi yönünde. Bu verinin, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden, altın traderları için önemli olacak.

Altın fiyati

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti Anil Panchal, altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Altın, 100-SMA ve beş haftalık yükselen trend çizgisinden oluşan 1.780 dollar destek kesişme noktasından sıçramasını savunmak için mücadele ediyor. Bununla birlikte, yukarı yönlü MACD sinyalleri ve güçlenen RSI (14), altın alıcılarını 1.800 dolar civarındaki bir haftalık alçalan direnç çizgisini geçme konusunda umutlu tutuyor.

Bununla birlikte, 15 Kasım’dan itibaren 1.830 dolara yakın yükselen bir trend çizgisi, altın alıcıları için kırılması zor bir ceviz olacak. Alternatif olarak, 1.780 dolarlık desteğin birleştiği aşağı yönlü bir kırılmanın, altın fiyatını hızla 1.765 dolar civarındaki aylık düşük seviyeye çekmesi mümkün. Bunu takiben, 1.720 doları çevreleyen altı haftalık yatay destek alanının, 1.700 dolar eşiğini vurgulamadan önce altın ayılarına meydan okuması olası.

Altın fiyatı : Dört saatlik grafik

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button