General

Altın Fiyatı, 3. Çeyrekte Bu Seviyelerde Olabilir !

Altın fiyatı haftayı yaklaşık %2 düşüşle kapattı. Bununla birlikte, pek çok değerli metal yatırımcısı, fiyat hareketini büyük bir zafer olarak görüyor. Çünkü, altın yaklaşık 30 yıldaki en agresif Federal Rezerv’e karşı ayakta kalmayı başardı.

Şahin Fed’e rağmen altın fiyatı, nispeten değişmeden kaldı

ABD enflasyonu geçen a 40 ans et yüksek seviyesine ulaştı. Bu yüzden, Federal Rezerv’in bu hafta faiz oranlarını 75 baz puan artırmaktan başka seçeneği yoktu. Aynı zamanda merkez bankası, faiz oranlarının bu yılın sonunda potansiyel olarak %3,5’e yükseleceğini ve 2023’te %4,00’e ulaşacağını öngördüğü için daha agresif adımlar attı. Ayrıca, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyonun ekonomi için en büyük tehdit olmaya devam ettiğini söyledi. Bunun üzerine, piyasalar gelecek ay 75 baz puanlık bir hamle daha fiyatlamaya başladı.

Bu şahin duyguya rağmen, altın fiyatı geçen ay için kritik bir psikolojik seviye olan 1.850 doların hemen altında haftayı kapattı. Genel olarak, altın fiyatı haftayı negatif bölgede kapatsa da hisse senetlerinden daha iyi performans göstermeye devam ediyor. S&P 500, ayı piyasası bölgesinin derinliklerine düştüğü için haftalık %5’lik bir kayıp gördü. Altın fiyatı bu yıl şimdiye kadar nispeten değişmeden kalırken, geniş borsa endeksi yaklaşık %23 düştü.

READ ALSO:   Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Tutanakları Geldi!
altın fiyatı

“Fed ne yaparsa yapsın, altın kazanacak”

Piyasadaki oynaklık, altının Federal Rezerv’in agresif para politikası sıkılaştırması karşısında yerini korumasının önemli nedenlerinden biri. Enflasyon yükselmeye devam ediyor. Öte yandan Fed’in şahin duruşu, ekonomin resesyona girme risklerini artırıyor.

State Street Global Advisors Baş Altın Stratejisti George Milling-Stanley, bu yılın baslarında altının Fed’den korkacak hiçbir şeyi olmadığını söyledi. Stratejist ayrıca, bunun doğru olduğunu kanıtladığını kaydetti. Milling-Stanley, bu hafta, Fed ne yaparsa yapsın altının kazanacağını vurguladı.

Bir yatırımcının ne kadar altına sahip olması gerektiği konusunda da Milling-Stanley, görüşlerini açıkladı. Stratejist, araştırmaların bir portföydeki optimal altın seviyesinin %10 civarında olduğunu gösterdiğini söyledi. Ayrıca çalkantılı zamanlarda bu seviyenin iki katına çıkabileceğini hatırlattı. Ve Milling-Stanley, “Bunlar çalkantılı zamanlar değilse, o zaman ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

Société Générale, üçünü çeyrek için 2.000 dolar üstü altın fiyatı bekliyor

Piyasadaki tek iyimser analiste Milling-Stanley değil. Societe Generale’deki emtia analistleri, altın fiyatlarının üçüncü çeyrekte 2.000 doların üzerine çıkmasını muhtemel görüyor. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Para ve maliye politikasının sıkılaşmasını bekliyoruz. Ancak enflasyon kadar hızlı olmasa da, çok yakın vadede hala altın konusunda destekleyiciyiz.

altın fiyatı

Bitcoin ve altın arasındaki en iyi değer deposu tartışması son buldu!

Son olarak, en iyi değer deposu olarak altın ve Bitcoin arasındaki tartışma sona ermiş görünüyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Celsius Network platformundaki tüm işlemleri durdurdu. Bu açıklamanın ardından, kripto para piyasaları için hiç de iyi bir hafta olmadı. Bununla kıyaslandığında altının iyi bir performans gösterdiğini söylemek mümkün.

READ ALSO:   'Süper Döngü' Wells Fargo, Altın İçin İnanılmaz Tahmin Yaptı! – Kriptokoin.com

Önde gelen kripto para birimi Bitcoin çok acı çekti. Lider kripto hafta sonu psikolojik destek olan 20 bin doları kırdı. Hatta bununla kalmadı ve 18 bin doların altına sarktı. Basın zamanında biraz toparlandı ve 19 bin doların üstüne çıktı. Öte yandan BTC, yılbaşından bugüne kadar %60’ın üzerinde değer kaybetti. Bazı analistler, artan faiz oranları piyasa likiditesini azalttığı için kripto piyasasında daha fazla acı bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Haftaya Altın Bu Seviyelerde Gezinebilir!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button