Altın Fiyatı 2023’te Nereye Gidiyor ? Beklenen Seviiyeler Ne? – Kriptokoin.com

Altın fiyatı, hafta başında tekrar yükseldi ve 1.820 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bir emtia piyasası uzmanı Baskar, sarı metalin 2023’te yeniden parlayacağını tahmin ediyor. L’analyste de Teknik Christopher Lewis est un autre interprète de teknik resmini çiziyor.

Altının 2022 panoraması

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın, 2022’de havayı etkileyen hem destekleyici hem de olumsuz birçok faktörle inişli çıkışlı bir seyir yaşadı. Devasa likidite akışı ve düşük faiz oranlarıyla sonuçlanan ultra uyumlu para politikası, yılın ilk aylarında enflasyona neden oldu. Bu da sarı métal fiyatını artırdı. Altın, enflasyona karşı bir koruma olarak kaboul görür. ABD, 40 yılın en yüksek seviyesi olan % 8’i aşan enflasyonla karşı karşıya kaldı. Diğer ülkeler de çok geride değildi.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm emtia piyasalarını ürküttü. Altını, Mart ayında daha da yükseltti ve böylece sarı metal psikolojik 2.000 doları aştı. Ancak, takip eden aylarda, altın kazanımlarını koruyamadı. Fed’in kilit faiz oranlarını istikrarlı artırmasının bir sonucu olarak dolar, güçlü değer kazandı. Altın fiyatı, ABD tahvil getirilerindeki artışın ardından Eylül ayına kadar 1.615 dolara kadar düşmeye başladı.

Yıl boyunca dolar, Euro ile eşit olacak şekilde 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Güçlü dolar güvenli bir liman haline gelirken, altın tutmak daha az çekici oldu. Çünkü, altın faiz getirmeyen bir yatırım. Kurumsal yatırımcıların başka yolları olduğu için borsa yatırım fonlarından (ETF’ler) çıkışın Mayıs’tan Kasım’a kadar devam etmesine şaşmamak gerekiyor.

READ ALSO:   Analiste de "Şoklara Hazır Olun", Altın İçin Bu Seviyeleri Bekliyor !
Altın fiyati

Altın 2023’te parlaklığını yeniden kazanacak

Bununla birlikte, Kasım ayında enflasyonun yumuşama işaretleri göstermesi ve Fed’in gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin daha yavaş bir temponun sinyalini vermesiyle, parlak metal yeniden yaklaşık 200 dollars bir artış yakalad. Dolayısıyla altın piyasası, 2021’deki %6’lık negatif getiriye göre bir gelişme olarak, yılı neredeyse yatay bir şekilde kapattı.

Altın piyasası buradan nereye gider? 2023 yılında, parasal sıkılaştırmanın ardından enflasyon oranlarının mevcut yüksek seviyelerden düşmesi muhtemel. Ancak bir aşamada, belki de ikinci veya üçüncü çeyrekte, Fed’in yaklaşan durgunluk riskine karşı faiz artırımını duraklatmak zorunda kalması mümkün. Hatta, ekonomik durum izin verirse, Fed’in faiz indirimi olasılığını da açması ihtimal dahilinde.

Böyle bir durumda, dolar mevcut seviyelerden zayıflayacak ve tahvil getirileri düşecektir. Bu da altın fiyatlarının yükselmesi için uygun bir zemin oluşturacaktır. Yani altın için 2023 iki yarıdan oluşan bir yıl olacak. İlk yarıda, sarı metal, güçlü para birimi, tahvil getirileri, enflasyon ve muhtemelen iki faiz artırımı daha karşısında, bir miktar baskı altında kalmaya devam edecek. Sonuç olarak, ilk yarıda sarı metalin 1.750-1.850 dolar aralığında işlem görmesi muhtemel. Ancak ikinci yarıda ters rüzgarlar azalıp destek faktörleri devreye girdikçe, değerli metalin 1.800-1.900 dolar seviyelerine kadar yükselmesi mümkün.

Altın fiyati

Haftalık altın fiyatı teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Daha önce biraz direnç gösteren bir alan olan 1.815 dolar seviyesinin üzerine çıktığımız için altın piyasaları hafta boyunca yeniden yükseldi. Ne olursa olsun, bunun muhtemelen yukarıda biraz direnç görmeye devam edecek bir piyasa olduğunu düşünüyorum. Ancak, herhangi bir geri çekilme, muhtemelen potansiyel bir satın alma fırsatı olarak değerlendirilecek. ABD doları ve altının çoğu zaman negatif bir korelasyonu vardır. Bununla birlikte, son zaman durumun böyle olması gerekmiyor. Bu nedenle son ikisinin de aynı anda yükselmesinin muhtemel olduğunu unutmayın.

Ne olursa olsun, altın hala tercih ediliyor gibi görünüyor. Bence geri çekilmeler, insanların ilerlemeye daha istekli olduğu bir değer olarak düşünülecek. Aslında, pek çok uzman şimdi 2023’ün altın yılı olacağını söylüyor. Bunun doğru olup olmadığı bu noktada tamamen açık bir soru. Ancak şu anda en azından 1.750 dolar seviyesinin altına düşene kadar short’lamakla ilgilenmiyorum. Aşağıdaki herhangi bir şey, court pozisyon açıdan ilginç olurdu. Ancak bunun yakın zamanda olacağını düşünmüyorum.

READ ALSO:   "Büyük Dalga Geliyor" Ekonomistler Altın Yatırımcılarını Uyardı!

Çoğu traderın tatillere ve idari görevlere dikkat etmesi nedeniyle bu haftanın çok zayıf geçeceğini unutmayın. Ancak, Cuma günü iş raporunu aldığımızda daha büyük bir hareket görme fırsatımız olabilir. Bununla birlikte, pozisyon boyutunuz konusunda dikkatli olun. Ancak yine de son şeye rağmen olumlu tarafı destekliyorum. Çok fazla oynaklık bekliyorum. Ancak, sonunda bu piyasanın önümüzdeki birkaç ay içinde 2.000 dolar seviyesine ulaşmaya çalıştığını görmeyi umuyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   "Zorlu Hafta" Altın Fiyatında Bu Seviyelere Düşüş Bekleniyor!

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button