General

Altın Değil, Buna Bakın ! Paranızı Katlıyor

Ons altın 2021 yılında yatırımcılarını Hayal kırıklığın uğratıp, Yili düşüşle kapattıktan Sonra bu yıl içinde Yükselen enflasyon ve fils iki aydır Rusya’nın Ukrayna işgaliyle Artan jeopolitik risklerin etkisiyle guvenli Liman cazibesinden faydalandı ve 2,000 dolar seviyelerine tırmandı. Bununla birlikte bir ekonomist, altın için ‘güven liman’ tanımını doğru bulmadığını söylüyor.

Cem Özüak : Altın, güvenli liman değil !

Ekonomist ve yazar Cem Özüak, Youtube kanalında yaptığı değerlendirmelerde, altın için ‘güvenli liman’ sözünü doğru bulmadığını ifade ediyor. “Altına toplum olarak bir sevdamız var” diyen ekonomist, ancak altının garanti olmadığını hatırlatıyor. Cem Özüak, görüşlerini şu şekilde açıklıyor :

Yatırım araçları içinde güvenli liman diyeceğimiz bir yatırım değil. Biz de dövizin artmasından kaynaklı böyle yükseldi. 2020 yılı Ağustos ayında 540 liradan altın alan bir kişi o seviyeye gelmesi için 1,5 yıl bekledi. 50 yıl bekleyecekseniz evet altın iyi bir yatırım, ama gayrimenkul alıp satan kişi ondan daha fazla kar etti.

Altın

O halde satın alma gücünüzü nasıl koruyacaksınız?

Ekonomist, gram altın fiyatlarının artmasının Dolar/TL kurundan kaynaklı olduğuna vurgu yapıyor. Bilindiği üzere ons altın dolar üzerinden fiyatlanırken, gram fiyatı TL cinsinden hesaplanıyor. Dolayısıyla Dolar/TL kuru arttığında ons fiyatları sabit kalsa, hatta daha düşük oranda gerilemiş olsa da gram fiyatları yükseliyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere ons altının son 6 aydaki yaklaşık %7,5’lik performansı ile gram altının %60’lık performansı karşılaştırıldığında durum daha fazla netleşiyor. Cem Özüak, şu değerlendirme ile açıklamalarına devam ediyor :

Piyasa koşullarının belirsiz olduğu dönemlerde, savaş durumlarında altına yatırmak iyidir. Yarın öbür gün ekonomiler düzlüğe çıktığında kimse altının yüzüne bakmaz. 3-4 yıllık bir süre zarfında kesin demiyorum.

“Ben malda kalınması tarafındayım” diyen économiste, yatırımcıların korkulu rüyası olan enflasyondan korunmak için başka yatırım araçlarının da bulunduğunu belirtiyor ve buna şu örneği veriyor:

Diyelim 500 bin liralık bir ev aldınız. O ev şimdi 1,5 millions de lires oldu. Paranızın satın alma gücünüzü korumuş oldunuz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button