Altın Bu Seviyelere Gidiyor ! – Kriptokoin.com

Doların yeniden değer kazandı ve off-shore alıcılar için dolarla fiyatlanan külçeyi daha pahalı hale getirdi. Böylece altın fiyatları, Çarşamba günü bir önceki seansta kaydettiği bir haftanın zirvesinden yavaş yavaş düştü. Analistler piyasası yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Tatil havasına girdiği için piyasa çok sessiz”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere spot altın, dolardaki düşüşün ardından Salı günü %1’den fazla yükseldi. Ancak, Çarşamba günü %0,2 düşerek 1.813,55 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,1 düşüşle 1.823,60 dolardan işlem gördü. Mumbai, Kedia Commodities’in direktörü Ajay Kedia, şu yorumu yapıyor :

Altın dünkü ralliden sonra hafif bir geri çekilme görüyor. Tatil havasına girdiği için piyasa çok sessiz.

Altın

“Altın fiyatların daha somut bir toparlanma için bu gerekiyor”

Geçen hafta Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, Fed’in ekonomi olası bir resesyona doğru kaysa bile gelecek yıl daha fazla faiz artırımı yapacağını söyledi. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, faiz artışlarının tipik olarak altın üzerinde baskı oluşturduğunu söylüyor. Ancak Fed sıkılaştırmasının geç döngüsüne girerken altının toparlanmasının mümkün olduğunu kaydediyor. Bu bağlamda stratège, şu açıklamayı yapıyor :

Ancak, fiyatlarda daha somut bir toparlanma, Fed sıkılaştırmasında bir kalibrasyondan daha fazlasını, muhtemelen Fed’in faiz oranlarını duraklatmasını ve belki de düşürmesini gerektirecektir.

Bu durum altın için ‘mükemmel fırtına’ demek !

Japonya Merkez Bankası (BoJ) getiri eğrisi kontrol politikasını gözden geçirme kararı aldı. Bu kararıyla piyasaları şaşırtmasının ardından yen, dolar karşısında dört ayın zirvesine yükseldi. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn, daha zayıf konut verilerinin, değerli metallerde güvenli alımlara yol açtığını söylüyor. Ayrıca bunun, BoJ’un kararıyla birlikte bu sabah “mükemmel fırtına” olduğunu kaydediyor.

READ ALSO:   "Son Şeyi Sattım" Diyen Uzman, Altın Tahminlerini Paylaştı !
Altın

Altın, merkez bankalarının yükselen enflasyonla mücadele çabalarını artırmasıyla Mart zirvesinden bu yana 260 dolardan fazla değer kaybetti. Ancak şu ana kadar %9,4 artışla 2020 başından bu yana en iyi çeyreği yaşıyor. Jeffrey Sica, PDG de Circle Squared Alternative Investments, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etme ihtimaline atıfta yaparak, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altın piyasası üzerinde karanlık bir gölge olacağını görüyorum. Ancak yine de yukarı yönlü hareket ettiğimizi düşünüyorum.

“Bunlar altın yatırımcıları için ters rüzgar olmaya devam ediyor”

Bank Wealth Management’ta kıdemli yatırım stratejisti Rob Haworth, altın fiyatlarının, zayıf enflasyon verileri ve Fed’in faiz artırımlarını yakında bitireceği umutları üzerine hafta ortasına sıçradığını belirtiynı belirtiynı. Ancak Haworth, şu hususlara dikkat çekiyor :

Çarşamba günü geç saatlerde Fed’in yaptığı şahin duyuru, yatırımcıların daha yüksek bir nihai faiz oranını fiyatlaması nedeniyle altını baskıladı. Fed’in son ekonomik tahminleri, üst düzey Fed yetkililerinin faiz oranlarını 2024’e kadar %5’in üzerinde tutmayı beklediklerini gösteriyor.

Geleceğe bakıldığında Haworth, daha yüksek faiz oranları ve daha yumuşak enflasyon verilerinin altın yatırımcıları için ters rüzgar olmaya devam ettiğini söylüyor.

“İki faktör, altının güçlü bir yükseliş göreceğini işaret ediyor”

Daha yüksek faiz oranları tipik olarak dolar ve Hazine getirilerini destekler. Böylece, değerli metaller gibi getiri sağlamayan varlıkları kıyaslandığında daha az çekici hale getirir. BullionVault’un araştırma direktörü Adrian Ash, fils gelişmeleri şu şekilde yorumluyor :

Dolarla birlikte faiz oranlarının artması, doların boyun eğmeyen bir koruma aracı olarak altının cazibesini azaltıyor. Yine de, bu yılki külçe fiyatlarındaki direnç, 2013’teki çöküşle tam bir tezat oluşturuyor. Aynı zamanda hisse senedi/tahvil portföyleri için yaşayan hafızadaki en kötü yılla da bir zıtlık barındırıyor.

Adrian Ash, portföy çeşitlendiricisi olarak altının değerinin, “hem mevsimsel yeniden dengeleme nedeniyle hem de Ocak ayının Çin Yeni Yılı’nı getirmesi ve şu anda dünyadaki en yoğun tek altın satın alma festivali olması nedeniyle” yeni yıl civarında dikkat çekeceğine inanıyor. Bu iki faktör, altının tipik olarak Ocak ayında güçlü bir yükseliş göreceği anlamına geliyor.

READ ALSO:   6 Büyük Analist, Altın ve Bitcoin'de O Rakamları Bekliyor!
Altın

“Reel getiriler pozitif oldukça değerli metaller düşer”

Bununla birlikte, ileriye bakıldığında, CFRA Research’te hisse senedi analisti olan Matthew Miller’in tahminleri, endüstriyel metallerde yükseliş ve değerli metallerde nötr ile hafif düşüş yönünde. Miller, « Reel getiriler pozitif olduğu ve yükseldiği sürece, değerli metallerin düşük performans göstermesi muhtemel », diyor.

“Daha düşük bir tepe faiz oranı altın için yükseliş anlamına geliyor”

Société Générale ekonomistlerinin raporuna göre altın, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin ardından yükseldi. Sarı métal, şu anda 1.800 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Ekonomistler, şu açıklamayı yapıyor :

ABD’de Kasım ayı enflasyon verileri, analistlerin %6,1’lik tahminine kıyasla çekirdek TÜFE’nin yıllık %6,0 olarak geldi. Bu, Fed’i FOMC toplantısında sıkılaştırma hızını yavaşlatmaya daha fazla ikna edeceği düşünüldüğünden, özellikle altın için destekleyiciydi. Düşük enflasyon tipik olarak altın için aşağı yönlüdür. Bununla birlikte, külçe fils zamanlarda Fed’in yavaşlayan faiz oranı artışları beklentisinden destek görüyor. Altın faiz getirmeyen bir varlıktır. Bu yüzden, daha düşük bir tepe faiz oranı külçe için yükseliş anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

READ ALSO:   Altın İçin Gözler Bu Gelişmelerde : O Rakamlar Görülebilir !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button