ABD Enflasyon Verileri Geliyor ! 7 Altın Analistinden Tahmin ! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları Perşembe günü, zayıflayan doların desteğiyle yükselirken, piyasa katılımcıları Federal Reserve’in politika yolunu etkileyebilecek ABD enflasyon verilerini bekliyor. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Boğalar, güçlü bir pozisyonda kalmaya devam ediyor”

Altının yıla güçlü başlangıcından sonra, 1.880 dolar seviyesinin inatçı bir direnç olduğu kanıtlandığı için ivme azalmaya başlıyor. Bununla birlikte, bazı analistler zayıf enflasyon verilerinin fiyatları hafta sonuna kadar 1.900 doların üzerine çıkarmasını beklediklerinden, piyasada hava makul bir şekilde yükselişini sürdürüyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Perşembe, ABD Çalışma Bakanlığı merakla beklenen Tüketici Fiyat Endeksi’ni yayınlayacak. Ekonomistler fiyatların Aralık ayında önemli ölçüde düşmesini bekliyor. Yıllık enflasyonun Kasım ayında bildirilen %7,1’den %6,5’e düşeceğini tahmin ediliyor. Aralık ayında fiyatların daha da soğuması ve tahvil getirilerinin düşmesi sıfır getirili altın için memnuniyet verici bir gelişme olacak. FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, teknik tabloya bakıldığında, boğaların bir sonraki kilit seviye olan 1.900 dolarda güçlü bir pozisyonda kalmaya devam ettiğini söylüyor.

Altın

« Altının geçen haftaki hareketi, 2023 için doğru yönü gösterdi »

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altının hafta sonu öncesinde 1.900 doların üzerine çıkma şansı olsa da, bazı aşağı yönlü risklerin ortaya çıkmaya başladığını gördüğünü kaydediyü kaydediyü. Hansen, yumuşak bir TÜFE verisini piyasanın şimdiden fiyatlandırılabileceğini belirtiyor. Altında bir rallinin, yıla sağlam bir başlangıcın ardından bir miktar kar almaya yol açabileceğini de sözlerine ekliyor. Hansen, mevcut seviyelerde yatırımcıların piyasayı kovalamaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, taktiksel long pozisyonlara sahip olanların risklerini azaltmak isteyebileceklerini kaydediyor. Analiste de Bu bağlamda, şu açıklamayı yapıyor :

Altının geçen haftaki fiyat hareketi, bence bize 2023 için doğru yönü gösterdi. Ancak yön doğru olsa da zamanlamanın yanlış olabileceğine inanıyorum. İvme, teknik ve spekülatif satın almayı desteklerken (şimdilik öncelikle short kapama yoluyla) ETF piyasasında uzun vadeli yatırımcılardan gelen aktivite ılımlı kalıyor. Bu da kısa vadeli düzeltme riskini artırıyor.

Altın

“Altın yatırımcıları yakın vadede zor bir yolla karşılaşabilir”

Commerzbank değerli metal analisti Carsten Fritsch, Federal Reserve para politikası konusundaki agresif duruşunu sürdürürken ve piyasalar düşen enflasyon beklentilerine uyum sağlamaya çalışırken, altın yatırımcılarının yakın vadede zor bir yolla karşılaşabileceği konusunda da uyarıyor. Fritsch Salı günü yayınladığı bir notta, piyasa katılımcılarının Fed’in bu yılki para politikasına ilişkin beklentileri ile Fed’in iletmeye devam ettiği şey arasında şimdidenor önemli bir tutarsızlıuk oldutiğunuk oldutiğunuk. Analist ayrıca, şu hususların altını çiziyor :

Fed Fund Futures’a gore, piyasa baharda %5’ten daha az bir faiz zirvesi ve bu yılın sonuna doğru ilk faiz indirimlerinin geleceğini tahmin ediyor. Öte yandan Fed, %5’in üzerinde bir faiz oranı zirvesi öngörüyor. Ayrıca, şu ana kadar bu yıl herhangi bir faiz indirimini kesin olarak reddetti.

« 2023’ün sonunda 1.850 dolarlık bir altın fiyatı öngörüyoruz »

Carsten Fritsch, piyasa ABD merkez bankasının para politikası tahminlerine inanmaya başlarsa altının yeniden satış baskısı görebileceğini de sözlerine ekliyor. Bu nedenle analist, mevcut fiyat artışının çok daha uzun süre devam edeceğini varsaymamamız konusunda uyarıda bulunuyor. Ancak, kısa vadeli volatiliteye rağmen Fritsch, uzun vadeli boğa duruşunu koruyor. Bu doğrultuda şu açıklamayı yapıyor :

Bu, altın fiyatına ilişkin beklentilere ilişkin temelde olumlu görüşümüzü değiştirmiyor. Ayrıca, Fed’in yıl sonunda faiz oranlarını düşürmesini bekliyoruz. Çünkü enflasyon oranı o zamana kadar yeterince düşmüş olacak ve işgücü piyasasının da şimdi olduğu kadar sıkı olması pek olası değil. 2023’ün sonunda 1.850 dolarlık bir altın fiyatı öngörüyoruz. Ancak bu tahmine yönelik yukarı yönlü riskler fils zamanlarda arttı.

Altın

“Altın fiyatları çok iyi destekleniyor”

Dolar endeksi yedi ayın en düşük seviyesine yaklaşırken, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri de düştü. Daha zayıf bir dolar, dolarla fiyatlanan külçeyi diğer döviz sahipleri için daha çekici hale getiriyor. Mumbai Kedia Commodities direktörü Ajay Kedia, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Dolar zayıflarken altın fiyatları çok iyi destekleniyor. Ancak teknik cephede külçe 1.880 dolar civarında bir direnç görüyor. Bu nedenle birkaç gündür bir aralıkta konsolide oluyor.

« Yukarı yönlü hareket muhtemelen çok kısa vadeli olacak !

Reuters anketine katılan ekonomistler, tüketici fiyatlarının Kasım ayındaki %7,1’lik artışın ardından Aralık ayında yıllık bazda %6,5 arttığını tahmin ediyor. Kurumsal danışmanlık firması AirGuide direktörü Michael Langford, şu yorumu yapıyor :

Beklenenden düşük TÜFE açıklanırsa, altın fiyatını 1.900 doların üzerinde görebiliriz. Ancak, yatırımcılar kârlarını kilitleyeceğinden, herhangi bir yukarı yönlü hareket muhtemelen çok kısa vadeli olacaktır.

“Piyasa veriler öncesinde yatay işlem yapmaya devam edebilir”

New York Times’in haberine gore, Boston Federal Reserve bankası lideri Susan Collins, merkez bankasının yaklaşan politika toplantısında faiz oranlarını çeyrek puan artırma eğiliminde olduğunu söylüyor. Fed, Aralık ayında 50 bps’lik bir artışa yavaşlamadan önce, geçen yıl oranları dört kez 75 bps artırmıştı. Kitco Metals a rencontré Jim Wyckoff, qui a répondu à l’appel :

TÜFE raporu öncesinde daha kısa vadeli future traderlarının bir miktar kâr almasıyla, fiyatlar düşüş eğiliminde. Ayrıca, piyasa veriler öncesinde yatay işlem yapmaya devam edebilir.

OANDA’da kıdemli bir piyasa analisti olan Craig Erlam’a göre, enflasyonun beklenenden daha hızlı düştüğünü gösteren başka bir iyi veri alırsak, bu büyük bir rapor olabilir. Erlam, en büyük altın tüketicisi Çin’de Covid salgınının ölçeği ve etkisine ilişkin endişelerin devam etmesine rağmen, “uzun vadede Çin’in güçlü bir şekilde toparlanmasının beklendiğini ve bunun daöş ek talebieor”.

READ ALSO:   Büyük İsimler, Haftaya Altın Fiyatında Bunları Bekliyor !

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Leave a Comment