9 Analistten ‘FED Ekseninde’ Altın Fiyatları Tahminleri! – Kriptokoin.com

Enflasyon düşerken altın fiyatları Cuma günü 1.900 doları aştı. Ancak, sarı metalin kazançlarını koruyup koruyamayacağı, Federal Reserve’in Şubat ayı toplantısı için faiz artışı beklentilerine bağlı. Analistler piyasası yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Fed’in yavaşlamaya başlaması gerektiğinin kanıtı

Yılın basında etkileyici bir artışla altın şimdiden %4 civarında yükseldi. Kasım ayının en düşük seviyesi olan 1.618 dolardan bu yana altın 280 dolar civarında artış kaydetti. Yükseliş eğiliminin arkasındaki ana itici güçlerden biri, soğuyan enflasyonu, yavaşlayan bir ekonomyi ve Fed tarafından beklenen pivotu içeren makro görünüm oldu. Altını 1.900 dolara çıkarmak için traderların enflasyonun anlamlı bir şekilde düşmeye başladığını görmesi gerekiyordu, Aralık rakamlarıyla tam olarak olan buydu. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, yılın fils ayında yıllık enflasyon, Kasım ayındaki %7,1’lik hızın ardından %6,5’e geriledi. Yıllık çekirdek TÜFE de %6’dan %5,7’ye yavaşladı.

ING’nin baş uluslararası ekonomisti James Knightley, “Haziran’da manşet yıllık bazda %9,1 ve Eylül’de yıllık bazda %6,6 ile zirve yaptıktan sonra yavaşlama devam ediyor. Son üç aylık veriler kayda değer bir düşüşe işaret ediyor », diyor. Bu tam olarak Fed’in yavaşlamaya başlaması gerektiğinin kanıtı. CME FedWatch Tool’a gore, TÜFE raporunun ardından piyasa, Şubat ayında 50 baz puanlık artışa karşı %96,2 olasılıkla 25 baz puanlık bir artışı fiyatlamaya başladı. Sadece birkaç hafta önce, bu beklentiler neredeyse ikiye bölündü. Knightley, şu yorumu yapıyor :

Fed’in Şubat ayında 25 baz puanlık bir artırımı seçmesi için burada yeterince şey var. Yine de, iş piyasasının gücü göz önüne alındığında, yetkililer temkinli olmaya devam edecek . Ayrıca, muhtemelen Mart ayında 25 baz puanlık bir artışa daha işaret edecek.

Altın fiyatları

Altın fiyatı 25 bps düşüncesiyle yükseliyor, ancak…

Ancak Wells Fargo’nun ekonomistleri Sarah House ve Michael Pugliese, Fed’in enflasyona karşı zafer ilan etmesi için henüz çok erken olabileceğini söylüyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyorlar :

Raporun getirdiği yavaşlayan enflasyona dair giderek daha ikna edici kanıtlar, FOMC’nin bir sonraki toplantısında federal fon oranını sadece 25 baz puan artırma şansını artırıyor. Ancak enflasyondaki trendin hala hedefin üzerinde olması nedeniyle, FOMC’nin vites küçültse bile bir sonraki toplantısından sonra sıkılaştırmaya devam etmesini bekliyoruz.

Son iki yıldaki pek çok enflasyon sürprizinden sonra, bazı piyasa katılımcıları pozisyonlarını ayarlamadan önce daha fazla kanıt bekliyor olabilir. MKS PAMP stratejisti métal Nicky Shiels, şu yorumu yapıyor :

Bir yandan, düşen enflasyon rakamları önemli. Ancak diğer yandan, çekirdek hizmetler TÜFE’sindeki güç, Fed için can sıkıcı bir sorun. Mevcut altın 25 bps’e yakın fiyatlanıyor. Bu nedenle 50 bps beklentileri artarsa, belki de son katları test etmesi gerekiyor.

Altın fiyatları

Altın satın almak için iyi bir zaman mı?

Wall Street et Main Street’teki pek çok kişi, ekonomi yavaşlamaya başladığında bu yılın sonlarında faiz indirimlerini fiyatlıyor. Ve altın piyasası bunu tahmin ediyor olabilir. James Knightley, şu yorumu yapıyor :

… Enflasyonun hızla yavaşlaması ve durgunluğun kaçınılmaz görünmesiyle birlikte, ikinci yarıda muhtemelen 100 bps’e varan anlamlı faiz indirimlerine tanık olacağız.

Jeffrey Gundlach, PDG de DoubleLine Capital, ‘Adil Piyasalar’ web yayını sırasında getiri eğrisinin ‘çığlık atan resesyon’ olduğunu söylüyor. Ona göre Fed, %5’e varan oranlarda sorun yaşayacak ve bu yıl faiz indirimine gitmek zorunda kalacak. Gundlach, “Tahvil piyasası fiyatlandırması, Fed’in %5’e ulaşmayacağını gösteriyor. Mayıs veya Haziran’a kadar %5’in biraz altına düşecekler ve ardından kesmeye başlayacaklar,” diyor.

READ ALSO:   Altın İçin Yılın Geri Kalanında Bunları Bekleyin!

DoubleLine Capital CEO’su, 1.800 dolar seviyesini geçtikten sonra altın konusunda yükselişe geçtiğini belirtiyor. Gundlach, altın satın almak ve altına sahip olmak için oldukça iyi bir zaman olduğuna inanıyor.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları, bu duruma yükselerek tepki verdi”

Nicky Shiels, altının, piyasaların Fed şahinliğinin zirvesini çoktan görmüş olduğu fikri üzerine yeni boğa trendinde olduğunu belirtiyor. Görüşlerini şu şekilde ifade ediyor :

Piyasalar, Fed pivot hikayesini bulmak için gürültüye bakmaya devam edecek. Eğilim, daha zayıf bir ABD doları ve değerli metaller için iyi teklif veriyor. Altın fiyatları şu anda 2023’te ne olacağını içselleştiriyor. Bir Fed yavaşlaması, bir Fed pivotu, bir resesyon ve ardından nihayet 2023’te para arzının tekrar yükseleceği bir likidite enjeksiyonu olacak.

Wolfpack Capital’in baş yatırım yetkilisi Jeff Wright’a gore, hazine getirileri düştü ve ABD doları genel olarak zayıfladı, bu nedenle altın yükselerek tepki verdi. Düşük tahvil getirileri ve zayıflayan dolar, ABD para biriminde fiyatlandırılan emtiaları diğer varlıklara kıyasla alıcılar için daha cazip hale getirebilir. Bununla birlikte, altının tırmanışına rağmen Wright, métal fiyatlarının özellikle riskli bir ticaret geri dönerse, kâr alma son momentumu durdurmadan önce daha fazla hareket alanı olmadığına inanıyor.

Altının gücüne katkıda bulunan en önemli üç faktör

Prestige Economics başkanı Jason Schenker, « TÜFE raporu, yüksek enflasyon için sonun başlangıcını işaret ediyor », diyor. Schenker’a göre, baskılar enflasyoniste, Aralık ayında önemli ölçüde azaldı. Çünkü yıllık bazda enflasyon oranlarındaki düşüş eğilimi devam ediyor. Schenker, şu açıklamayı yapıyor :

Tüketici enflasyonunun son iki ölçüsü de yüksekken, bu, 1 Şubat’ta olası bir faiz artırımı da dahil olmak üzere, daha fazla Fed faiz artırımının önünü açıyor. Ancak faiz artırımlarının seviyesi muhtemelen daha ılımlı olacak.

Sprott Asset Management pyasa stratejisti Paul Wong, bu yıl şimdiye kadar altının fiyat gücüne katkıda bulunan en önemli üç faktörün ‘Çin alımı’, ‘ABD dolarındaki zayıflık’ ve ‘düşen ABD Hazine getirileri’ oldöğunor . Wong, « Hangi varlığın bu kadar agresif bir şekilde ve neden satın aldığını kimse bilmiyor », diyor.

READ ALSO:   5 Analiste, Altın İçin Bunları Bekliyor !

“Altın fiyatları, 1.900 doların kuzeyine gidebilir”

Exinity’de baş pazar analisti han tan, «Fed, abd Faiz oranlarının tepe noktasına yaklaştığı ve nihai bir Faiz indiriminin masada kaldığı yönündeki piyasa beklentile karşık Vermemezse, budUmb ° levrier bobikin.

UBS analisti Giovanni Staunovo, « Fed’in önümüzdeki toplantılarda hala faiz oranlarını artırması beklenirken, kısa vadeli fiyatların geri çekilmesi ve yenilenen ETF çıkışlarına ilişkin bazı riskler görüyoruz.

Tastylive küresel makro başkanı Ilya Spivak, veriler enflasyonun daha yumuşak olduğunu gösterdiği için altının 1.900 dolar seviyesinin kuzeyine gidebileceğini söylüyor. Ancak, altının bunun ötesinde ilgi görüp göremeyeceğini görmenin ilginç olacağını belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

READ ALSO:   Altın İçin Bu Seviyelere Bahis Yapıyorum !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Leave a Comment