8 Analistten Hesapları Değiştiren Altın Fiyatı Tahminleri: Ocak’ta… – Kriptokoin.com

İhtiyatlı traderlar Federal Reserve’in faiz duruşunu ölçmek için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ekonomik verileri bekliyor. Bu bekleyişin ortasında, altın fiyatı Cuma günü zayıf işlemlerde dar bir aralığa girdi. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altının 2023’te yükseliş eğilimini sürdürmesini bekliyoruz”

Spot altın, basın zamanında %0,2 artışla 1.796,43 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,5 artışla 1.804,40 dolara yükseldi. Yatırımcıların dikkati, enflasyonla ilgili ipuçları için bugün açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verilerinde. Singapour merkezli GoldSilver Central’ın general müdürü Brian Lan, şu açıklamayı yapıyor :

Veriler enflasyonun biraz dizginlendiğini gösterirse ve bu da Fed’in faiz artışlarını yavaşlatacağına dair beklentileri artırırsa altın yükselecek. Altın fiyatlarının gelecek yıl daha az oynak olacağını tahmin ediyoruz. Muhtemelen resimde görülen durgunlukla birlikte yükseliş eğilimini sürdürmesini bekliyoruz.

Altın fiyati

“Verilerden sonra piyasa bir sindirme havasında”

Dün gelen ABD ekonomik verileri, ülke ekonomisinin önceden tahmin edilenden daha hızlı toparlandığını gösterdi. Bu da doları yükseltti. Ayrıca, potansiyel olarak Fed’i enflasyonla mücadelede daha keskin bir yola soktu. Bunun ardından altın fiyatı, Perşembe günü %1’den fazla düştü. Tastytlive küresel makro başkanı Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Dünkü verilerden sonra piyasa bir sindirme havasında. Noel tatili öncesinde piyasadaki düşük likidite nedeniyle özellikle dramatik olmayan bir habere doğru güçlü bir hareket gördük.

“ABD ekonomisi direnç gösterirken, altın fiyatı düşüşte”

Bu arada ABD’de işsizlik maaşı için yeni başvurular geçen hafta beklenenden daha az arttı. Ayrıca, ekonomi üçüncü çeyrekte daha hızlı toparlanarak önceden tahmin edilen %2,9’a kıyasla %3,2 büyüdü. OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya, verileri şu şekilde yorumluyor :

ABD ekonomisi direnç göstermeye devam ederken altın düşüşte. Bunun da Fed’in piyasanın fiyatladığından çok daha fazla sıkılaştırma yapmasına izin vermesi mümkün.

Altın fiyati

“2023’ün başlarında altın fiyatı yükselecek”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, merkez bankacılarının enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırmasıyla Mart ayının en yüksek seviyelerinden bu yana 250 dolardan fazla düşüşle, arka dıolunda ilikinci yüor Circle Squared Alternative Investments’ın CEO’su Jeffrey Sica, şu yorumu yapıyor:

Fed’in faizleri artırması ve güvenli liman ticaretinin ardından 2023’ün başlarında hisse senetlerinden altına girişi olmasıyla altın fiyatı yükselecek. Ancak Fed’in %2’lik enflasyon hedefine bağlı olduğu kadar değil.

Bağımsız analist Ross Norman, zayıf piyasaların genellikle küçük hacimlerde abartılı hareketlere eğilimli olduğunu söylüyor. Bu yüzden, yıl sonu öncesinde hesap karşılaştırması veya yeni yıl telaşı öncesinde yeni pozisyonların erken alınması konusunun altını çiziyor.

READ ALSO:   Analiste "Daha Fazla Acı", Altın İçin Bu Dipleri Bekliyor !
Altın fiyati

“Bunlar altın fiyatı için ters rüzgar olmaya devam ediyor”

Bank Wealth Management’ta kıdemli yatırım stratejisti Rob Haworth, altın fiyatlarının, zayıf enflasyon verileri ve Fed’in faiz artırımlarını yakında bitireceği umutları üzerine hafta ortasında sıçradığını belirtiynı. Stratejist, değerlendirmesine şu yönde devam ediyor :

Çarşamba günü geç saatlerde Fed’in şahin duyurusu, yatırımcıların daha yüksek bir nihai faiz oranını fiyatlaması nedeniyle altını baskıladı. Fed’in son ekonomik tahminleri, üst düzey Fed yetkililerinin faiz oranlarını 2024’e kadar %5’in üzerinde tutmayı beklediklerini gösteriyor. Geleceğe bakıldığında, daha yüksek faiz oranları ve daha yumuşak enflasyon verileri altın yatırımcıları için ters rüzgar olmaya devam ediyor.

“Altın fiyatı Ocak ayında güçlü bir yükseliş görecek!”

Daha yüksek faiz oranları tipik olarak dolar ve Hazine getirilerini destekler. Ayrıca, değerli metaller gibi getiri sağlamayan varlıkları kıyaslandığında daha az çekici hale getirir. BullionVault’un araştırma direktörü Adrian Ash, dolarla birlikte faiz oranlarının artması, doların boyun eğmeyen bir koruma aracı olarak altının cazibesini azalttığını söylüyor. Ash, açıklamasına şu şekilde devam ediyor :

Yine de, bu yılki külçe fiyatlarındaki direnç, 2013’teki çöküşle tam bir zıtlık barındırıyor. Aynı zamanda hisse senedi/tahvil portföyleri için yaşayan hafızadaki en kötü yılla da tezat oluşturuyor. Portföy çeşitlendiricisi olarak altın, hem mevsimsel yeniden dengeleme nedeniyle hem de Ocak ayının Çin Yeni Yılı’nı getirmesi ve şu anda dünyadaki en yoğun tek altın satın alma festivali olması nedeniyle divara ciyeni yıl Bu iki faktör, altının tipik olarak Ocak ayında güçlü bir yükseliş göreceği anlamına geliyor.

« Bu durumda değerli metallerin düşük performans göstermesi muhtemel »

Bununla birlikte, ileriye bakıldığında, CFRA Research’te hisse senedi analisti olan Matthew Miller, endüstriyel metallerde yükseliş ve değerli metallerde nötr ila hafif düşüş bekliyor. Miller, görüşlerini şu şekilde ifade ediyor :

Reel getiriler pozitif olduğu ve yükseldiği sürece, değerli metallerin düşük performans göstermesi muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   FED Etkisiyle Altın Fiyatları O Rakamları Görebilir!

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button