General

5 Analistten “Hesapları Değiştirecek” Altın Fiyatı Tahminleri!

Altın fiyatı ABD Hazine verimlerinin zayıflamasıyla Salı günü yükseldi. Ancak piyasada hareket eden herhangi bir katalizörün olmaması yatırımcıları kenarda tutuyor. Analistler, G7’nin Rusya’dan altın ithalat yasağının piyasa üzerinde sınırlı bir etkisi olacağını değerlendiriyor.

Matt Simpson : ‘Rus altın yasağı’ asla olmayan bir katalizördü

İngiltere, ABD, Japonya ve Kanada’nın yeni Rus altını ithalatını yasaklama hamlesi, küresel altın pyasasında büyük ölçüde sembolik görülüyor. Çünkü, Rusya’nın Batı’ya ihracatı zaten kurumuş durumda. Altın fiyatı, hafta sonundaki gelişmenin ardından Pazartesi günü Asya ticaretinde yükseldi. Ancak seansı düşüşle bitirmek için hızla ivme kaybetti. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

‘Rus altın yasağı’ asla olmayan bir katalizördü. Rus varlıkları, Rusya’nın işgalinden bu yana hareketsizdi. Bu nedenle G7’nin altın yasağını onaylaması bir olay değildi. Altın haftaya başladığı yerde, yani dalgalı bir aralığın ortasında kalıyor.

Altın fiyati

“Altın, commerçant bir piyasası olmaya devam ediyor”

Dolar sabit kaldı. Altın, para birimini yakından takip ediyor. Çünkü doların gücü, fils haftalarda dolar fiyatlandırılmış altın fiyatlarını sınırladı. Matt Simpson, şunları söylüyor :

Altın, commerçant bir piyasası olmaya devam ediyor. Külçe, küçük haberlerle yanlış kırılmalara ve hızlı geri dönüşlere karşı savunmasız. Bu, piyasalara biraz hayat veren bir katalizör görene kadar menzil trade stratejilerinin tercih edildiği anlamına geliyor.

Edward Moya : Altın fiyatı için görünüm karışık

SPDR Gold Trust, dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fondur. Bu yüzden yakından takip edilir. SPDR, holdinglerinin Cuma günkü 1.061.04 tondan Pazartesi günü %0,44 düşüşle 1.056.40 tona gerilediğini açıkladı. OANDA kıdemli analisti Edward Moya, piyasadaki gelişmeleri yorumladı ve şunları söyledi :

Başka bir Hazine müzayedesinden gelen zayıf talebin ardından tahvil piyasasındaki satışların yeniden başlamasıyla altın yumuşadı. Kısa vadede, bir tarafta daha agresif bir Fed olasılığı var. Diğer tarafta ise durgunluk riskleri ile bu yaz büyük bir belirsizlik var. Bu yüzden altın fiyatı için görünüm karışık.

Altın fiyati

“Rus altını yasağının, altın fiyatı üzerindeki etkisi ihmal edilebilir düzeyde”

Bu arada analistler, İngiltere, ABD, Japonya ve Kanada’nın Moskova’ya yönelik yaptırımları sıkılaştırmak için Rus altını ithalatını yasaklama planının yalnızca sınırlı bir temel etkiyeğ sahip olabiles Dünyanın üçüncü en büyük altın üreticisi olan Rusya, küresel üretimin yaklaşık %10’unu oluşturuyor. SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, şu yorumu yapıyor :

Savaş başladığından beri Rusya’dan uçuşların olmaması nedeniyle G-7 ülkelerine çok fazla altın ihraç edilmiyor. Altın fiyatı üzerindeki etki şu ana kadar ihmal edilebilir düzeyde.

sari métal

“Artan durgunluk riskleri, girişleri tetikledikçe altın fiyatı da yükseliyor”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere G7 üyeleri, Rus altınının ithalatını yasaklamaya hazırlanıyor. Bununla birlikte, TD Securities ekonomistlerinin bildirdiğine göre, sarı metalin bu manşetleri görmezden gelmesi muhtemel. Ekonomistler, şu açıklamayı yapıyor :

Yeni Rus altın ithalatına yönelik G-7 yasağının altın fiyatını etkilemesi beklenmiyor. Çünkü, LBMA’nın yasağı zaten G-7 içindeki büyük pazarlardan yeni Rus üretimini kesmişti. Buna karşılık, fiyat hareketi, altın üzerindeki küçük etkiyi yansıtmak için tersine dönüyor. Bununla birlikte, artan durgunluk riskleri sarı metale girişleri tetikledikçe altın fiyatı da yükseliyor.

Altın

“Fed pivotu, önceki dönemlere göre durgunluk oranlarıyla daha az ilişkili”

Ekonomistler, altın böceklerin düşük büyümeyle ilişkili potansiyel bir stagflasyonist sonucu kokladığını belirtiyor. Ancak ekonomistler, merkez bankalarının kalıcı enflasyon ve bir kredibilite kriziyle karşı karşıya kalabileceğini söylüyorlar. Aksi takdirde yapacaklarından daha uzun süre faizleri artırmaya devam edebileceklerini kaydediyorlar. Bu nedenle altın böceklerin, bu durumu göz önünde bulundurmaları gerektiğini hatırlatıyorlar. Ekonomistler, şu sonuca varıyor :

Bu senaryoda, bir Fed pivotu için fiyatlandırma, önceki dönemlere göre durgunluk oranlarıyla daha az ilişkili olacak. Yakın vadede, tendance CTA takipçilerinden gelen devam eden kırbaçlar, makro baskılar arttıkça sarı metaldeki menzile bağlı fiyat hareketini yansıtıyor.

nourris

“G7 hamlesi, altın fiyatı üzerinde kalıcı bir etki yaratmayacak”

Commerzbank’taki stratejistler de G7’nin Rusya’dan altın ithalat yasağının piyasa üzerinde sınırlı bir etkisi olacağını değerlendiriyor. Bu bağlamda stratejistler, şu açıklamayı yapıyor :

G7, zirvelerinde Rusya’dan altın ithalatını yasaklamayı planlıyor. Bu gerçekten de ani piyasa tepkisini açıklayabilir. Bununla birlikte, altın piyasası üzerindeki fiili etki, fiyat eğilimi üzerinde kalıcı bir etki yaratamayacak kadar küçük olabilir.

sari métal

« Enflasyon ve faizin altın üzerindeki etkisi önemli olmaya devam edecek »

Öte yandan stratejistlere göre, enflasyon ve faiz oranlarının gelişimi altın fiyatı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olmaya devam edecek. Enflasyon baskısının kısa vadede yüksek kalmaya devam etmesi muhtemel. Stratejistler bunun, enflasyondan korunma rolü olarak altın için olumlu olduğunu söylüyor. Bununla birlikte şu hususların da altını çiziyorlar :

Ancak, aynı zamanda merkez bankaları üzerindeki faiz oranlarını daha hızlı yükseltmeleri için baskıyı da sürdürüyor. Bu da faizsiz bir yatırım olarak altın için négatif. Bu nedenle çoğu, iki etkili faktörden hangisinin daha üstün olduğuna bağlı olarak dalgalı bir yan trendin devam ettiğine işaret ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın İçin Haftaya Bu Rakamları Bekleyin!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button