General

5 Analistten Büyük Tahminler : Altın Bu Diplere Gidiyor !

Beklentilerin üstünde gelen ABD istihdam verilerinin ardından faiz artırımına yönelik bahislerin çekiş kazandı. Bu da doların yükselişini desteklerken, altın fiyatları üzerinde baskı unsuru oldu. Sarı métal, üst üste üç hafta düştükten sonra Cuma günü haftayı yatay kapattı. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Bob Haberkorn : Altında bir miktar pazarlık avi var

Yatırımcıların yirmi yılın en yüksek seviyelerine yükselen doları seçiyor. Bu yüzden altın, fils zamanlarda artan resesyon risklerine rağmen güvenli liman akışlarını çekmeyi başaramadı. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn, şu değerlendirmeyi yapıyor :

İstihdam verileri, bu kadar güçlü bir dolar rallisinden sonra mücadele eden altını aşağı itti. Ancak, burada altından bazı pazarlık avi geliyor.

Altın

Carsten Menke : Altın için kalıcı bir toparlanma pek olası değil

ABD’de istihdam artışı Haziran ayında beklenenden fazlaydı. İşsizlik oranı salgin öncesi düşük seviyelerin yakınında kaldı. Bu da, Fed mühimmatının bu ayın sonunda 75 baz puanlık bir artış daha sağlaması için kalıcı işgücü piyasası gücüne işaret ediyor. Julius Baer’de Yeni Nesil Araştırma başkanı Carsten Menke, şunları söylüyor :

Kısa vadede altının hala durgunluk riskleriyle desteklendiğini görüyoruz. Son düzeltmenin ardından fiyatların konsolide olmasını bekliyoruz. Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonla mücadele edebileceği varsayılırsa, kalıcı bir toparlanma pek olası değil.

Sarı metal için önemli teknik seviyel

CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson’a gore, üçlü bir maaş bordrosu ve baska bir güçlü TÜFE rakamı (önümüzdeki hafta) sadece doların yükselmesine ve altının düşmesine hizmet edecek. Analist, teknik açıdan altın için şu seviyelere dikkat çekiyor :

Altının 1.760 dolar seviyesinin altına kırılmasının, 1.720 dolara ve potansiyel olarak 1.680 dolara yakın 2021 dip seviyelerine doğru bir düşüşe işaret etmesi mümkün.

Altın

“Altın son zamanlarda güvenli liman olarak ününü koruyamadı”

Bu arada Perşembe günü Federal Rezerv’in en sesli şahinlerinden ikisi, bu ay 75 baz puanlık bir faiz artışını destekleyeceklerini söylediler. Ayrıca, sonrasında daha yavaş bir hıza geçişi uygun gördüklerini ve durgunluk risklerini önemli bulmadıklarını kaydettiler. Commerzbank analisti Carsten Fritsch bir notta, şu hususların altını çiziyor :

Altın fils zamanlarda güvenli liman olarak ününü koruyamadı. Ayrıca Fed, yüksek enflasyon baskısı devam ederse daha da kısıtlayıcı bir duruş benimsemeyi düşünüyor.

Altın

“Parlak metal üzerinde ağırlık yaratan ana faktör: ABD doları”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın, fils dönemde önemli bir baskı altına girdi. Geçen haftalarda dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Ancak Commerzbank ekonomistlerine göre altın fiyatındaki düşüş aşırı. Dolayısıyla sarı metalin toparlanması mümkün. Bu bağlamda ekonomistler, şu açıklamayı yapıyor :

Altın fiyatını etkileyen ana faktör, yaklaşık 20 yılın en yüksek seviyesine yükselen güçlü ABD doları. ETF yatırımcıları altına sırtını dönüyor. Bloomberg tarafından takip edilen altın ETF’leri, yalnızca son iki haftada yaklaşık 60 tonnes çıkış kaydetti. Ancak, mevcut fiyat zayıflığını abartılı buluyoruz. Sürekli yüksek enflasyon ve resesyon riski altının lehine. Bu da fiyatın toparlanacağını gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button