General

5 Analistten Altın Tahminleri : Bu Seviyelere Düşebiliriz !

Yükselen ABD doları ve Hazine faizlerinin külçe talebi üzerinde baskı yaratmaya devam etmesiyle, altın fiyatları Çarşamba günü yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Analistlerin altın tahminleri hangi yöne ve seviyelere işaret ediyor ? Okuyucularımız için derledik.

“Altın için long squeeze devam ediyor gibi görünüyor”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Salı günü, dolardaki güçlenme ve gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizlerinin değerli metale güvenli liman girişlerini gölgede bırakmasıyla fiyatlar %1,8 kadar düştü. OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, şu yorumu yapıyor :

ABD doları bugün hala güçlü ve Çin 1 ve 5 yıllık kredi faiz oranlarını düşürmeyi reddederken, Asya’da altın için long squeeze devam ediyor gibi görünüyor.

Yatırımcılar Federal Rezerv’in agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmesine hazırlanırken, ABD Hazine faizleri birkaç yılın en yüksek seviyelerine yakın seyretti. Altın, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıran, yükselen ABD kısa vadeli faiz oranlarına ve tahvil getirilerine karşı oldukça hassastır.

Altın

“Altın, yükselen faizler ile enflasyon ve jeopolitik riskler arasında”

Pazartesi günü altın, 2.000 dolarlık kilit seviyeye yaklaştı, ancak o zamandan beri bir miktar baskı altına girdi. UBS Analistleri Bir Notta, Altının Talebini Destekleyen, Ukrayna’daki Savaş, Küresel Enflasyondaki Keskin Artış, Feed’in şahin Ekllık / 10 Yıllık Abd Hazine Getiri eğrisinin Tersine Çevrilmesi Gibi Birden Fazla Riskten Korunma Kapasitesi Olduğunu Kaydediyor.

Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü, enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yıl sonuna kadar %3,5’e yükseltme iddiasını yineledi. UBS analisti Giovanni Staunovo, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar, ABD’de nominal ve reel faizleri artırarak altına baskı uyguluyor. Ancak, yakın vadeli yüksek enflasyon ve jeopolitik risklerin altın ürünlerine girişleri desteklemeye devam etmesi ve önümüzdeki haftalarda altın fiyatlarını mevcut seviyelerde tutması muhtemel.

Altın

Phillip Streible’ın altın tahminleri bu seviyeyi işaret ediyor

Siyasi ve ekonomik krizlerin yanı sıra yükselen enflasyon sırasında altın güvenli bir değer deposu olarak kabul edilirken, daha yüksek faiz oranları, getirisi olmayan altını tutmanın artan fırsat maliyetine dönüşüyor. Chicago’daki Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, şunları söylüyor:

Yakın vadede, altında bir miktar geri çekilme görebiliriz. Altın 1.920 dollar kadar düşebilir. Altının, iki yıl içinde acabit kez pozitife dönen reel faizlerin baskısı altında.

Altın

TD Securities ekonomistlerinin altın tahminleri

Ukrayna’da uzayan savaş hem jeopolitik belirsizliği hem de enflasyon risklerini artırıyor. TD Securities ekonomistlerinin raporuna gore, Ukrayna’daki savaşa ilişkin piyasa korkuları ve ABD merkez bankasının eğrinin gerisinde olduğu algısının devam etmesi altın tahminleri için destekleyici unsurlar olmaya devam ediyor. Ekonomistler, şu değerlendirmeleri yapıyor :

Ukrayna’da uzayan bir savaş potansiyeli, aynı anda hem jeopolitik belirsizliği hem de enflasyon risklerini artırarak, güvenli bir liman olarak sarı metale olan talebi artırıyor. Bu eğilim, aynı zamanda, Hazine tahvillerinin daha yüksek enflasyon rejiminde daha az güçlü limanlar olabileceğine dair korkularla tutarlı olarak, küresel hisse senedi ve tahvil fiyatlarındaki eşzamanlı düşüşle daha da kötüle.

XAU

Ekonomistlere göre Fed, yıl sonuna Kàdàr politika tarafsızlığına ulaşarak ve agresif bir QT (niceliksel sıkılaştırma) Acquit başlatarak enflasyonla Mücadele etme niyetinin sinyallerini verirken, katılımcıların büyüme endişeleri arasında Fed’in belirtilen Planina Karsi bir miktar opsiyonu élinde tutmaktan memnun oldukları için altın piyasalarından çıkışlar az oldu .

Commerzbank : Altın kararlılığını koruyor

Altın, Çarşamba günü yükselen ABD Hazine tahvil faizleri ve güçlü bir dolar karşısında neredeyse değişmeden kaldı. Commerzbank ekonomistlerinin raporuna göre, sarı metal son Fed bildirimlerini de görmezden geliyor. Ekonomistler, şunları söylüyor :

Altın, güçlü ABD doları ve yüksek tahvil getirileri karşısında gücünü korumaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası temsilcileri tarafından yapılan açıklamaların da şu anda altın üzerinde herhangi bir etkisi görünmüyor.

XAU

ETF yatırımcıları geçen hafta bakiye üzerinden hisse satın aldı. Bloomberg tarafından takip edilen altın ETF’leri yaklaşık 16 ton giriş kaydetti. Bu girişleri gösteren 13. hafta oldu. Yılın başından bu yana girişler 273 tonu aştı. Ekonomistlere göre bu durum, ETF yatırımcılarını altın fiyatının önemli bir itici gücü haline getiriyor. Ekonomistler, şu hususa vurgu yapıyor :

CFTC’nin verileri, spekülatif finansal yatırımcıların fils zamanlarda artan altın fiyatlarına daha fazla bahis oynadığını ortaya koyuyor. Net long pozisyonlarını 12 Nisan’a kadar olan haftada %15 oranında genişleterek beş haftalık bir geri çekilme sürecini sona erdirdiler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button