General

5 Analistten Altın İçin Görülmemiş Tahminler: Bu Seviyeler!

Altın, yatırımcıların Wall Street’te çalkantılı bir haftayı sona erdirmek için güvenlik amacıyla Hazine ve ABD dolarına yönelmesiyle Cuma günü sakin bir şekilde tamamladı, ancak sarı metal biretti ay içinde ilk haftalın kazankaydı. Analistlerin piyasa yorumlarını ve fiyat tahminlerini okuyucularımız için derledik.

İpek Özkardeskaya : Altının pozitif ivmesi kısa ömürlü olabilir

Tahvil getirilerinin geri çekilmesi altına biraz nefes alma imkanı verebilir. Artan getiriler, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor, ancak şüpheciler bu sürenin devam edip etmeyeceğini sorguluyor. Swissquote Bank’ta kıdemli analist olan İpek Özkardeskaya bir notta, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Eh, dünkü altın toparlanmasının ana tetikleyicisi düşen getiriler oldu. Bu nedenle ABD getirileri için orta vadeli eğilim, daha yüksek faiz oranları beklentisiyle rahat bir şekilde pozitif kaldığı için pozitif ivme kısa ömürlü kalabilir. Fed, enflasyona savaş ilan etti ve faiz oranlarını yükseltecek. Daha yüksek oranların getiriler üzerinde doğrudan olumlu bir etkisi olacaktır.

Altın

Özkardeskaya, orta ve uzun vadede aşağı yönlü görünümünü koruyor

İpek Özkardeskaya, altının grafiklerde bir dönüm noktasında olduğunu ve 200 günlük hareketli ortalamanın 1.837 dolar civarında direncini test ettiğini söylüyor ve şu seviyeler işaret ediyor:

Altın, 200 günlük hareketli ortalamanın ikna edici bir şekilde üzerine çıkarsa, “rallinin 1.880-1.900 dolar aralığına doğru devam ettiğini görebiliriz. Altın arzındaki Rus şoku da bu hareketi destekleyebilir. Fed enflasyondan yeterince hızlı kurtulamayacağından, daha yüksek getiri beklentisine dayalı olarak orta ve uzun vadede altın için aşağı yönlü görünümümü koruyorum.

Geçen hafta altın fonlarından 1,4 milyar dolar çıkış oldu

BofA Global Research’e gore, yatırımcılar hisse senetleri için acımasız bir haftada hisse senetlerinden kaçarken, geçen hafta altın fonlarından da 1,4 milyar dolar çekildi. Haftalık bir Dünya Altın Konseyi raporu, sektörün keskin ETF çıkışlarına işaret ederken, “altın bir likidite primi taşıyor ve “her şeyi sat” ortamında, bazı yatırımcılar genellikle itfaları veya marj çağrılarını karşılamak için ellerinden geleni satıyorlar” dedi.

Rapora göre, artan bir iştah ve getiri ihtiyacı ile, likidite eğrisini uzun vadeli ‘tasfiye edilmesi zor’ varlıklara doğru hareket ettiren yatırımcılar, ellerinde bir miktar altın bulundurmanın daha da önemli olduğorunu görüylaru görüylaru.

Altın

TDS : Sarı metal için asgari dirençli yol hala, daha düşük seviyede

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, daha zayıf ekonomik veriler, sarı metal için çok ihtiyaç duyulan bir sarsıntı sağladı. Bununla birlikte, TD Securities stratejistleri altının hala daha fazla kazanç sağlamak için mücadele etmesini bekliyor. Stratejistler, mevcut durumu şu şekilde değerlendiriyor :

Dünkü ekonomik verilerdeki hayal kırıklıkları, sarı metalin CTA fonlarının yakın zamanda edindiği net-short pozisyonların kısa ömürlü olduğunu görebilecek seviyelerin kuzeyinde tutulduğunu gördü.

Altın

Fiyatlardaki sıçramanın, ETF çıkışlarına son verdiğini ve on gün üst üste gelen seriyi sonlandırdığını belirten stratejistlere göre, aşağı yönlü momentum ve değerli metaller arasında hakim olan olumsuz havanın daha sağlam bir şekilde yerleşmesiyle, altın bu toparlanmayı sürdürmek için yüksek bir çıta ile karşı karşıya kalabilir. Stratejistler, şu açıklamayı yapıyor :

Fed Başkanı Powell, enflasyonu dizginlemek için bazı ekonomik büyümeyi feda etme istekliliğinin sinyalini verdi ve altın için asgari direnç yolunun hala, daha aşağıda olduğunu gösterdi.

Gramme

Selçuk Geçer : Gram altın bu yıl rekor kırar

Dolar/TL, ons altın ve gram fiyatları için görüşlerini paylaşan Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, ilk önce Dolar/TL kurunu ele alıyor ve kurun çok hızlı şekilde 15,80’e geldiğini belirtiyor. Geçer, kurun yukarıya doğru hareketine devam edeceğini düşünüyor.

“Önümüzdeki dönem Amerika’da bir resesyon olması yüksek bir ihtimal” diyen Selçuk Geçer, bunun da dünyada krizin dibi anlamına geldiğini söylüyor. Piyasa uzmanı, 1.300 -1.400 dolar civarlarında bir altın beklemediğini, maksimum 1.700-1.800 dolar aralığının görüleceğini tahmin ediyor. Selçuk Geçer’e göre bunun daha aşağısı yok. Piyasa uzmanı, şu yorumda bulunuyor :

Altın hala enflasyona karşı bir koruma yöntemi. Sarı métal bu sene rekor kırarsa hiç şaşırmam. Gram altın ise rekor kırar. Çünkü altında daha dolar etkisini görmedik. Dolar etkisi ile ons etkisinin birleştiği nokta gram altın zirve yapacağı yer. Maximum gram altında beklentim 1.700-1.800 TL.

Gramme

Thon Kaya’ya göre, gram altın tutanlar 2023 yılında sevinecek

Piyasa uzmanı Tuna Kaya yeni yayınladığı videosunda, Dolar/TL kurunun yükselişini sürdürdüğünü, ancak 16 seviyesinde müdahale edildiğini belirtiyor. TCMB’nin arka kapıdan döviz satmaya devam ettiğini iddia eden Tuna Kaya, Dolar/TL’de yeni bir sınıra ulaşıldığını düşünüyor. Piyasa uzmanı, 17 seviyesinin üzerine çıkılması durumunda « kıyametin kopacağını » söylüyor ve artık kurun durdurulamayacağını iddia ediyor.

Tuna Kaya, gram altının ons ve Dolar/TL bacaklarına da değinip, dolardaki yukarı yönlü hareketin gram altını desteklediğini belirtiyor. Düşen trendin kırıldığını ve gram altında kritik seviyenin 968 TL olduğunu söyleyen piyasa uzmanı, bu seviyenin aşılması halinde 988 TL’ye doğru yeni bir atak olabileceğini kaydediyor. Thon Kaya’nın tahminleri ise şu yönde :

Gramme altın 940 TL seviyesinde kaldıkça yukarı seviyeleri yoklayacaktır. Eğer bu durum olmazsa yeniden 924 TL seviyesine doğru bir geri çekilme olabilir. Ons tarafında ise düşen tendance vardı ve bu tendance kırıldı. Ons altın yükselişini devam ettirecek. 2023 yılında ciddi yükselir. Bu da gram altın tutanları sevindirecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button