General

4 Ekonomiste Altın Fiyatında Olacakları Anlattı : Bu Seviyeler Geliyor !

Nolan Watson, PDG de Sandstorm Gold Royalty, en plus de cela. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu, ise evi satıp, altın, imarsız tarla alınmasını tavsiye ediyor. L’économiste Tunç Şatıroğlu, dolar ve altını olan yatırımcıların ne yapabileceğini açıklıyor. Piyasa uzmanı Selçuk Geçer ise altından bir rekor bekliyor. Ekonomist ve uzmanların görüşlerini ve değerlendirmelerini okuyucularımız için derledik.

“Altın, 12 ay ileriye bakmakta gerçekten iyidir”

Nolan Watson, geçen hafta yaşanan fils piyasa düşüşünü ‘acımasız’ olarak nitelendirdi. Ancak Watson, geçmiş döngülerin değerli metal madencilerine fayda sağlaması gerektiğini belirtiyor ve şu açıklamayı yapıyor :

Kıymetli metaller hissesi alanında kesinlikle büyük bir satış oldu. Açıkçası çok acımasız oldu, ama bunu bekliyorsunuz. Tarihsel olarak… bir faiz artırımı döngüsünün en başında, altının geri çekilmeye başladığını görürsünüz ve sonra bu faiz artışı drumgüsünün yaklaşbilik yarısına geldiğinizde insanlar, son un gğinizde insanlar ‘Tamöramr Altın, 12 ay ileriye bakmakta gerçekten iyidir ve insanlar sonunu görebildiklerinde, altın tipik olarak dalgalanmaya başlar.

Altın

« Sarı metal, imarsız tarla almaya başlayın !

Büyükşehirlerde ev fiyatlarının balon olduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu’na göre, kirada bir evi olanların, fiziki altın ya da toprak satın alması mantıklı. Ramazan Kurtoğlu, katıldığı bir Youtube programında, yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususlara değiniyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor :

İmarsız tarla alın. Tekrar ediyorum. Sarı métal, imarsız tarla almaya başlayın. Altın, Türkiye’nin dört bir köşesinde değerli olan bir yatırım aracıdır. Gümüş ve paladium spekülasyona açık bir yatırım aracı. Şu an ev alma değil, satma zamanıdır. Türk lirası dışında asla borçlanmayın. Dolar ve altın ile borçlanmak çok tehlikelidir.

Dolar ve altın satılmalı mı beklenilmeli mi?

Piyasadaki gelişmeleri kişisel Youtube kanalında değerlendiren ekonomist ve teknik analist Tunç Şatıroğlu, “Bir kenarda dolar ve altını olanlar endişe ediyor musunuz?” diye soruyor ve bu konuda yatırımcıların ne yapması gerektiğini açıklıyor.

READ ALSO:   Kıdemli Analistten FED Sonrası Çarpıcı Altın Tahminleri !

Kriptokoin.com haberlerinde görüşlerine yer verdiğimiz Tunç Şatıroğlu, “Dolar ve altınınıza kısa zaman içerisinde ihtiyacınız olacak mı? Dolarınızı bozup ev yada araba almayı düşünüyor musunuz? Ya da borç kapatma gibi bir durumunuz var mı ? » sorularına verilecek cevaba gore hareket edilmesi gerektiğini söylüyor ve cevap olarak ‘Evet’ işaretlediyseniz dolar ve altını bozdurup, istediğiniz şeyleri yapmanızda bir sakınca olmadığını belirtiyor.

Hayır şıkkını işaretleyenler için ise vadenin önemine değinen Şatıroğlu, “Eğer vadeniz 3 aysa bekleyin. Dolar düşerse alın. Çünkü cari açık kapanmıyor. Sürekli bir döviz ihtiyacı var. Zaman dolar ve altın satmak zamanı değil. Zaman bunlara sahip çıkma zamanı” diyor.

Altın

“Ons yükselişine başladı, gram altın zaten yükseliş trendinde”

Ekonomist, dolar ve gram altının biraz düşebileceğini, ancak kişisel tercihinin satmamaktan yana olduğunu ifade ediyor. Gram altın yatırımı konusunda da görüşlerini açıklayan Tunç Şatıroğlu, şunları söylüyor :

Taille defalarca alın dedim. Dolar/TL kuru 16’ya gelmiş, bir durun. Eğer bir düşüş olursa alın. Dolar/TL’de yükseliş devam ediyor. Cuma günü buralardan dönebilir denildi. Ama bir süre daha yatay hareketlilik devam edecek.

Teknik analiste göre, ons altında yükseliş başladı. Ons altında yükselişin devamının geleceğini söyleyen Tunç Şatıroğlu, Dolar/TL’de destek alan gram altının zaten yükseliş trendinde olduğunu belirtiyor.

Altın

“Altın fiyatı maksimum 1.700-1.800 dolar aralığına geriler”

Piyasa uzmanı Selçuk Geçer, enflasyondan korunmak için altının bir kalkan olduğunu belirtiyor ve ons altının en düşük 1.700-1.800 dolar aralığını göreceğini söylüyor. Dolar endeksindeki (DXY) yükselişin son şeyi ortaya koyduğunu ifade eden Geçer, önümüzdeki dönem Amerika’da bir resesyonu ‘yüksek bir ihtimal’ olarak değerlendiriyor. Ve bu durumun, dünyada krizin dibi anlamına geldiğini kaydediyor. Piyasa uzmanı, şu açıklamayı yapıyor :

Piyasalarda tam dibin de dibini gördük dediğimiz anda, altın fiyatları tekrar yükselişe geçiyor. Bunlar normal. Çünkü kritik dönemlerde altın fiyatlarının yükseldiğini görürüz. Ben altının 1.300 -1.400 dollars düşeceğini düşünmüyorum. Maximum 1.700-1.800 aralığı görülür. Bunun daha aşağısı yok.

XAU

Piyasa uzmanı ons ve gram altında rekor bekliyor !

Altının hala enflasyona karşı bir koruma yöntemi olduğunu belirten Selçuk Geçer, altının bu yıl içinde rekor kırmasının hiç de şaşırtıcı olmayacağını söylüyor. Bu noktada Dolar/TL kurunun etkisini de dikkate alan piyasa uzmanı, gram altın için şu öngörüde bulunuyor :

Gram altın ise rekor kırar. Çünkü altında daha dolar etkisini görmedik. Dolar etkisi ile ons etkisinin birleştiği nokta gram altın zirve yapacağı yer.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   "Short Squeeze Olabilir" 2 Analist, Altın İçin Sıradakini Paylaştı!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button