General

4 Analiste, Altın Fiyatları İçin Çarpıcı Tahminler Yaptı!

Altın fiyatları Perşembe günü sert düştü. Külçe altın görünümü, ABD Merkez Bankası’nın bu ay hızla yükselen enflasyonla mücadele etmek için daha agresif bir faiz artırımına gidebileceği korkularından ciddi zarar gördü.

Ilya Spivak : Altın fiyatları, hala aşağı yönlü bir görünüme sahip

Spot altın, basın zamanında %1,3 düşüşle 1.712,69 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %1,52 düşüşle 1.709 dolara geriledi. Bu arada dolar, 20 yılın en yüksek seviyelerine yakın istikrarını koruyor. Bu da diğer para birimlerini elinde bulunduran alıcılar arasında dolar fiyatlandırılmış altına olan talebi olumsuz etkiledi.

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizler, sıfır getirili altın iştahını baskılayarak yükseldi. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, ABD’de yıllık tüketici fiyatları Haziran ayında %9,1’e yükseldi. Enflasyon, kırk yıldan fazla bir sürenin en keskin yükselişini kaydetti. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor :

TÜFE verisi oynaklık yarattı ancak yön oluşturmadı. Piyasalar şimdi muhtemelen Fed’in ön yükleme oranlarını daha fazla bekleyecek. Bununla birlikte, genel olarak daha fazla sıkılaştırması gerekmiyor. Ancak altın fiyatları, hala aşağı yönlü bir görünüme sahip.

Altın fiyatları

“75 baz puanın güvercin olduğunu söylemek aptalca olur”

Enflasyon raporunun ardından yükselen dolar, Çarşamba günü altın fiyatlarını yaklaşık bir yılın en düşük seviyesine gönderdi. Ancak dolardaki bir geri çekilme, külçenin keskin bir toparlanma yapmasına ve seansı marjinal bir şekilde daha yüksek bitirmesine yardımcı oldu. Öte yandan, Perşembe günü altın fiyatları sert bir düşüş gördü.

READ ALSO:   Deutsche Bank'tan Rekor Altın Tahmini : Tarih de Verildi !

Şimdi Fed’in 26-27 Temmuz’da yapacağı politika toplantısında 100 baz puanlık büyük bir faiz artırımı gündemde. Altın bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülüyor. Ancak, yüksek oranlar faiz getirmeyen külçenin cazibesine zarar veriyor. Ilya Spivak, şunları söylüyor :

75 baz puanın güvercin olduğunu söylemek aptalca olur. Ancak burada Fed’in 75 gibi nesnel olarak büyük bir şey yapması riski var. Ayrıca, altın 100 olmadığı için ralli yaptı. Altın, artık 1.715-1.717 dolarda destek görüyor.

Altın fiyatları

Bart Melek : Bunların altına yardımcı olması muhtemel

TD Securities emtia stratejileri başkanı Bart Melek, TÜFE verisinin, Fed’in oranları agresif bir şekilde artırmamaktan ve muhtemelen daha uzun süre orada tutmaktan daha muhtemel olduğu fikrini yönlendirdiğini söylüyor. Ayrıca, bu durumun altının ilk tepki olarak geri çekilmesini sağladığını kaydediyor. Melek, buna ilave olarak şu yorumu yapıyor :

Getirilerdeki gerilemenin ve ardından gelen doların altına yardımcı olması muhtemel. Altında short pozisyon alan yatırımcılar şu anda bunları kapsayan düşük 1.700 dolarların en düşük seviyelerine hareket etti.

Altın fiyatları

Fed şahin duruşunu tersine mi çevirecek ?

Analistler, ekonomik endişeler devam etse bile, hızlı faiz artırımı beklentilerinin altın üzerinde sıkı bir tasma tutma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor. Ancak City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, bir notta, şu hususların altını çiziyor :

Tüfe Sonrası Tepki, Yatırımcıların Büyük Enfrasyon Verilerinin Ekonomiye O Kadar Kötü Zarar Vereceğini Düşündüklerini ve’in Faiz oranlarını Yakı prisersinecine.

Pablo Piovano : Çok yakın vadede altın fiyatları düşüşü devam ediyor

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, trader’ların art arda üç günlük artışı tersine çevirdi. Ayrıca, CME Group’un ileri düzey verilerine göre Çarşamba günü yaklaşık 5 bin kontratla daraldı. Bunun yerine hacim, art arda ikinci seansta 19 binden fazla sözleşmeyle arttı.

READ ALSO:   Altın Fiyatı Şimdi Nereye Gidiyor ?
XAU

Altın fiyatları, Çarşamba günü 1.700 dolara düştükten sonra iyi kazançlar kaydetti. Bununla birlikte piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre artış, azalan açık faizin arkasındaydı. Ancak, şu an için daha fazla kazanç beklentisini biraz azalttı. Bu arada, 1.700 dolarlık bölge çok yakın vadede düşüşünü sürdürmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

READ ALSO:   Bu Seviyeye Dikkat ! Altın Önemli Düşüş Görebilir

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button