4 Altın Analisti Bunları Bekliyor ! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları, Salı günü teknik ticarette %1 artışla altı ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bununla birlikte, yatırımcılar faiz artırım yoluna ilişkin daha fazla ipucu için ABD Merkez Bankası’nın son politika toplantısının tutanaklarını dört gözle bekliyor. Analistler piyasayı yorumluyor ve altının teknik görünümünü değerlendiriyor.

“Yükseliş, yönlendirilenin aksine teknik satın alma gibi görünüyor”

Zayıf işlemlerde spot altın gün içinde 1.849 doları gördükten sonra, geri çekildi. Yazı sırasında %0,58 artışla 1.833 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,7 artışla 1.839 dolara yükseldi. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın için hafif bir teklif görüyoruz ve 1.830 dolar seviyesi biraz mıknatıs gibi davranıyor. Ancak yılın bu zamanında likidite çok düşük olduğu için, temelde yönlendirilenin aksine teknik satın alma gibi görünüyor.

Altın

Bou Arada, Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Fed’in Aralık ayı politika toplantısı tutanakları Çarşamba günü açıklanacak. Fed, Aralık ayında son biri 75 bps’lik dört ardışık artışın ardından oranları 50 bps artırdı. Simpson, tutanaklara ilişkin olarak şu yorumu yapıyor :

Tutanakların Fed’in Aralık ayı toplantısındaki kadar etkili olacağından şüpheliyim. Ancak traderlar medyan nokta grafiğinde ifade edilen ve altını destekleyebilecek daha düşük Fed faizinin teyidini arayacak.

“Spot altın, 1.861-1.869 dolar aralığına yükselebilir”

Altın, enflasyona ve ekonomik belirsizliklere karşı bir koruma olarak kabul edilir. Ancak daha yüksek faiz oranları, faiz ödemediği için altının elde tutulmasının fırsat maliyetini artırır. Piyasa katılımcıları ayrıca en büyük külçe tüketicisi Çin’de artan koronavirüs enfeksiyonlarını yakından takip ediyor. Ayrıca, Cuma günü açıklanacak olan ve işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu göstermesi beklenen ABD Aralık ayı bordro verileri de radarda.

Teknik cephede, Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre spot altının 1.861-1.869 dolar aralığına yükselebilir.

Altın

“Altın için bir düzeltme kartlarda olabilir”

Piyasa analistleri, Fed’in gelecek yıl yeniden faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğine dair iddialarını sürdürüyor. Bu ortamda, zayıflayan ABD dolarının değerli metal fiyatlarını desteklemesiyle altın bu hafta yükseldi. Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, bir notta altının yükseldiğini ancak ivme kazanmakta zorlandığını söylüyor. Analiste de Bu bağlamda, şu hususların altını çiziyor :

Merkez bankalarının kesinlikle zirve faiz oranlarına yaklaşması ve ekonomik görünümün oldukça kasvetli olması nedeniyle sarı metal için görünüm hala çok olumlu görünebilir. Ancak yakın vadede, başka bir yükseliş katalizörünün yokluğunda bir düzeltme kartlarda olabilir.

Altın

Altın piyasası teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümüne ilişkin olarak şu analizleri yapıyor. Altın piyasaları Pazartesi günü vadeli işlem çukurlarında kapalıydı. Ancak CFD piyasalarına göre aynısını daha fazla görecekmişiz gibi görünüyor. Sadece 1.825 dolar seviyesinde dalgalanıyoruz ve tabii ki daha önce bulunduğumuz kanalda takılıyoruz. 50 Günlük EMA geri dönmeye ve 200 Günlük EMA’yı aşmaya çalışıyor. Bu yüzden bence bu noktada zamanla « altın haç » insanları bu pazara da atabilirdi. Açıkçası, biraz geri çekilirsek, o zaman alıcıların yaşam belirtileri göstermek için pazara atladığını görmemiz oldukça mantıklı geliyor.

Öte yandan, 1.850 dolar seviyesinin üzerine çıkarak 1.875 dolar seviyesine hareket etme olasılığını açabiliriz. 1.875 dolar seviyesinin yukarı kırılması, 2.000 dolar seviyesine doğru bir hareket başlatabilir. Piyasa, altının daha da yükselmesi fikrini ortaya çıkarabilecek servet korumasını desteklemeye devam edecek. Buradan düşersek, en azından hareketli ortalamalara kadar çok sayıda alıcı olması gerektiğini düşünüyorum. Altındaki herhangi bir şey, piyasaları 1.700 dolar seviyesine kadar şok edebilir. Ancak, bunun yakın zamanda olmasını beklemiyorum.

Bununla birlikte, en azından Cuma günü iş raporunu alana kadar, hatta belki de önümüzdeki hafta, piyasaların hacim açısından oldukça zayıf olacağını unutmayın. Nihayetinde, piyasanın daha büyük bir hamle için nereye gideceğimizi bulması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden nihayetinde değer aradığınız ve bundan yararlanmaya çalıştığınız bir durum olduğunu düşünüyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button