General

3 Uzmandan Haftalık ve Aylık Altın Tahmini : Bunları Bekleyin !

Altın, Federal Rezerv toplantısından alınan tutanakların merkez bankasının Haziran ve Temmuz toplantılarında faiz oranlarını yarım puan artırmaya devam edeceğini göstermesinin ardından bir miktar kayıp yaşadı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise politika faizini sabit tuttu. Uzmanların piyasa yorumlarını ve altın fiyatları için tahminlerini okuyucularımız için hazırladık.

“FOMC tutanaklarından sonra piyasanın odağı enflasyon verilerine kayacak”

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere FOMC tutanakları, Federal Rezerv’in 3-4 Mayıs tarihli politika toplantısındaki tüm katılımcıların, merkez bankası eylemi olmadan daha da yükselmekle tehdit eden enflasyonla mücadele için yarım puanlık bir faiz artışını desteklediğini gösterdi. Altın, tutanaklardan sonra kayıplarını azalttı, ancak daha güçlü bir dolar karşısında gerilemek zorunda kaldı. Standard Chartered analisti Suki Cooper, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Fed tutanakları genel olarak piyasa beklentileriyle uyumlu olsa da, Fed Haziran ve Temmuz toplantılarında 50 baz puanlık artışların uygun olacağını belirtti. Piyasa odağı muhtemelen enflasyon verileri ve maliyet baskılarının hafiflediğine dair işaretler üzerinde kalmaya devam edecek.

Altın

Altın, genellikle enflasyona karşı bir önlem olarak görülse de, faiz artışları, tahvil getirilerini artırma eğiliminde olduğu için cazibesini aşındırıyor ve sıfır getirili külçeyi tutmanın fırsat maliyetiyetini yükselizetini yükselizei. Bu arada, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bu yaz faizleri negatif bölgeden çıkarma planı için kilit müttefikler kazandı.

READ ALSO:   "Zor Hafta Olacak" Diyen Analist, Altın İçin Bu Seviyeleri Bekliyor!

Tunç Şatıroğlu’nun TCMB’nin faiz kararı öngörüsü doğru çıktı

Piyasaları yorumlayan ekonomist ve teknik analist Tunç Şatıroğlu, gram altın fiyatlarının önemli bir bileşeni olan Dolar/TL kurunun baskılanabilmesi için sadece yüksek faizin işe yarayabileceğini belirtiyor. Kurun, döviz satılarak sadece bir süre baskılanabileceğini ifaden Şatıroğlu’na göre Dolar/TL kuru daha da yükselecek.

Merkez Bankası faiz kararında bir değişiklik beklemediğini kaydeden Şatıroğlu’nun öngörüsü doğru çıktı ve TCMB, politika faizini değiştirmeyerek sabit bıraktı. Ekonomist, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Bugün doları düşürseniz ne olacak yarın tekrar yükselecek. Dolar bir günde 17 lires olmaz da bir haftada 10 günde olur. Gidişat ou yönde. Fed kararı sonrasında faiz artıyor diye burada dolar artmaz. Burada zaten dolar artıyor. Biz zaten çok kötü bir durumdayız. Bir de oradan gelecek şeyin etkisi çok olmaz

Tunç Şatıroğlu, bugün yapmış olduğu paylaşımda da önceki tahmininden emin olarak, TCMB’nin verdiği faiz kararın zaten açık olduğunu ima etti.

“Onsta yükseliş başlamadı, gram altın yukarı doğru ilerleyecek”

Tunç Şatıroğlu, gram altının diğer bacağı olan ons altın için ise henüz bir yükselişin başlamadığını söylüyor. Bununla birlikte Dolar/TL kurundaki artış beklentisine parallèle olarak, gram altında yükselişin devam edeceğini kaydediyor. Ekonomist, altın ve dolarla borçlananları veya borçlanmayı düşünenleri şu şekilde ikaz ediyor :

Dolar ve altın borcu varsa hemen alıp kapatmalı. Yatırım için altın almayı düşünenler de uzun vadeli almayı düşünsün. Altın bana göre henüz yükseliş trendine girmiş değil, bir takım geri çekilmeler söz konusu olabilir.

Altın

Hatice Kolçak: Gramme altın fiyatı yıl sonunda 1.200 TL olabilir

Piyasalardaki fils gelişmeleri değerlendiren économiste Hatice Kolçak, gram altın fiyatının yıl sonunda 1.200 TL’ye ulaşacağını tahmin ediyor. Gram altının önemli bir bacağı olan Dolar/TL kurunu da yorumlayan ekonomist, 20 Aralık’a benzer şekilde Dolar/TL’de ani bir düşüş olup olamayacağına ilişkin olarak, “düşüş mümkün, ancakğbenzer sertlikte deor”.

READ ALSO:   Altın Tahminleriyle Nam Salan İsim Uyardı : Acele Edin !

Jeopolitik gelişmelere ve gerilimlere değinen Hatice Kolçak, alım satım için çok dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Ekonomiste göre, gram altın hedefe çok yaklaştı ve bu sene 1.200 TL olabilir. Dolar/TL’nin yukarı yönlü sinyal verdiğini belirten Hatice Kolçak, yaz aylarında gram altının 1.000 TL’yi göreceğini tahmin ediyor. Ekonomist, yıl sonu için 1.200 TL üzerinin bile mümkün olduğunu söylüyor ve Dolar/TL bacağı için şu açıklamayı yapıyor :

Dolarda bir tedirginlik var. Aralık ayındaki benzer bir durum yaşanır mı diye soru işaretleri var. 18,50’lerden 10’lu seviyelere gelmişti. Enflasyona endeksli tahvilin söylemleri bile yetti. Doları bir parça aşağı itti. Sürpriz bir şey çıkar mi bilinmez. Çıkarsa dolarda düşüş görebiliriz. Ama Aralık’taki gibi sert düşüş olmaz.

Hatice Kolçak, TCMB kararı sonrası yapmış olduğu paylaşımda da Merkez Bankası’nın şaşırtmadığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button