General

3 Analistten Tahminler : Altın Bu Seviyelere Oynuyor !

Büyük merkez bankalarının agresif para politikalarına ilişkin endişeler külçe talebini baskılıyor. Bu baskı, doların son zamanlardaki geri çekilmesinden kaynaklanan rahatlamaya ağır basmasıyla altın fiyatları Çarşamba günü düştü.

“Altın, düşen dolar ortamında garip bir kişi gibi görünüyor”

Spot altın, basın zamanında %0,2 düşüşle 1.707,95 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,3 düşüşle 1.705,50 dolara geriledi. Dolar, nispeten yüksek seviyelerde kalmasına rağmen, üç seanslık bir kayıp serisinin ardından sabit kaldı. Bu da diğer para birimlerini elinde tutan alıcılar için dolar fiyatlı külçeyi daha ucuz hale getirdi.

SPI Asset Management’ın yönetici ortagı Stephen Innes, altının daha düşük bir dolar ortamında daha geniş bir yardım rallisine katılmayarak garip bir kişi gibi göründüğünü söylüyor. Innes, merkez bankalarının önden yüklemeli faiz artırımlarının külçenin cazibesini açıkça zedelediğini de sözlerine ekliyor.

Altın

Stephen Innes : Altın, beklenen bir sıçramayı yapamadı

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Haziran ayında İngiliz enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu da, önümüzdeki ay İngiltere Merkez Bankası’nın nadir görülen yarım puanlık faiz artırımı şansını artırdı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları, rekor seviyedeki enflasyonu dizginlemek için Perşembe günkü toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırmayı düşünüyorlar. Bu artış 25 baz puanlık beklenen artışın üzerinde.

READ ALSO:   Bugün Altın ve Bitcoin İçin Kritik Veri Açıklanacak : İşte Beklentiler !

Stephen Innes, doların ECB’nin muhtemelen daha agresif bir faiz artırımına tepki gösterdiğini kaydediyor. Bu nedenle analist, altının daha yumuşak bir dolar üzerinden tipik olarak beklenebilecek bir sıçrama yapmadığını söylüyor.

Wang Tao’ya göre, sarı metal için kritik seviyeler

Altın bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak kabul görür. Bununla birlikte daha yüksek faiz oranları, faiz getirmeyen külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltir. Bu arada, gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizler, iki seanslık kazancın ardından gevşedi.

Reuters’in teknik analisti Wang Tao’ya göre, spot altının direnci 1.721 dolarda yeniden test etmesi mümkün. Analiste, bunun üzerinde bir kırılmanın 1.728-1.739 dolar aralığında bir artışa yol açmasını olası görüyor.

Altın

“Durgunlukla ilgili artan endişeler bile altına fayda sağlamadı”

Commerzbank Research’ün, en fils Emtia Güncellemesi Salı günü yayımlandı. Analistler, “Altın, geç kriz zamanlarında bir enflasyon riskinden korunma ve güvenli liman olarak ününü koruyamadı” değerlendirmesini yapıyor. ABD ve Avrupa’daki enflasyon oranları on yıllardır olduğundan daha yüksek. Analiste, fils zamanlarda daha da yükseliyor olsa da, altının haftalardır satış baskısı altında olduğunu kaydediyor. Analistler, şu değerlendirmeleri yapıyor :

Borsalardaki keskin düşüşler gördü. Ayrıca, getiri eğrisi tersine döndü. Bununla birlikte, durgunlukla ilgili artan endişeler bile altına fayda sağlamadı. Aksine, fiyatı geçen hafta sonunda 1.700 doların altına bile düştü. Bu 11 ay çinde acabit kez oldu. Dahası, altın, yaklaşık dört yıldır görülmeyen ardışık beş haftada haftalık kayıplarını artırdı.

Altın

Commerzbank : Hayal kırıklığına uğramış yatırımcılar havlu atıyor

Buna ilaveten analistler, bu beş hafta boyunca altının, değerinin neredeyse %9’unu kaybettiğini belirtiyor. Analistlere göre, giderek daha fazla hayal kırıklığına uğramış yatırımcı havlu atıyor. Ayrıca, altın yatırımlarını bir kenara atıyor. Bunlar da altın fiyatı üzerinde ek baskı oluşturuyor. Analistler, bu durumu şu şekilde açıklamaya çalışıyor :

Bunun, özellikle altın ETF’lerinde görülmesi mümkün. Yaklaşık son dört hafta içinde, Bloomberg’in izlediği ETF’lerden 95 ton altın çekildi. Bu, ikinci çeyreğin tamamında görülen net çıkışların neredeyse iki katı. Çıkışların yaklaşık üçte ikisi, öncelikle kurumsal yatırımcılar tarafından bir yatırım aracı olarak kullanılan, dünyanın en büyük altın ETF’si olan SPDR Gold Trust tarafından kaydedildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın ve Bitcoin O Gelişmeyi Bekliyor ! "Bu Seviyelere Düşebiliriz"

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button